10 jun 26

Kolossalt krav från Turkiet – annars nej till Sverige

2023 12 08

Sveriges Natoansökan har ställts inför vad som framstår som en närmast omöjlig utmaning.

Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan meddelade häromdagen att han har lämnat över den svenska ansökningen till Nato till sitt parlament.

– Jag har gjort min plikt, sade han enligt Financial Times.

Vid samma tillfälle gjorde Erdogan klart att de amerikanska F-16-planen som Turkiet vill köpa ska levereras i samma ögonblick som man ratificerar Sveriges medlemskap.

Men nu kommer ytterligare ett turkiskt krav, rapporterar Bloomberg som i sin tur hänvisar till turkisk media.

Kräver fred i Mellanöstern

Den här gången är det dock inte presidenten själv som ställer det.

Istället kommer kravet från det turkiska nationalistpartiet MHP och dess ledare Devlet Bahceli.

Och det är inte vilket krav som helst.

Partiet kräver nämligen att det ska bli permanent fred mellan Israel och Palestina – i en konflikt som präglats av ständiga krig och våldsamheter sedan 1940-talet.

Innan dess kommer man inte att rösta för att släppa in Sverige i Nato.

Och det är ett problem för det svenska medlemskapet, eftersom Erdoğans parti AKP är helt beroende av MHP:s röster i parlamentet för att det ska bli ett ja.

Om Devlet Bacheli och hans partimedlemmar röstar nej blir det tvärstopp.

– Vi ser kyligt på en svensk ansökan, säger partiledaren enligt Bloomberg.

Fler krav

En “permanent fred” mellan Palestina och Israel räcker dock inte, enligt MHP.

Partiet har fler krav.

Palestina måste också erkännas som en egen stat – och Israel måste acceptera att betala skadestånd för kriget.

Dessutom kräver MHP att Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ställs inför rätta inför Internationella brottmålsdomstolen i Haag.

– Då kan vi säga okej till ett svenskt inträde i Nato, säger Devlet Bahceli.

"Grotta i Europa"

Det är inte första gången som MHP försvårat för Sveriges chanser att gå i mål med sitt Natomedlemskap.

Tidigare har man dock mest kritiserat Sverige snarare än att ställa formella krav.

– Sverige är PKK:s grotta i Europa, Stockholm är det samma som Qandilbergen, sade Devlet Bahceli enligt den turkiska tidningen Yeni Safak i somras.

Foto: Presidency of Turkish Republic

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen