JUST NU: Jätteinsats av F16-plan i Ukraina

2025 12 23

F16-plan har arbetat hårt under natten till tisdagen.

Flera europeiska länder har som bekant skickat stridsflygplan av typen F-16 till Ukrainas flygvapen.

Dessa används för att bland annat attackera ryska mål och skjuta ner ryska drönare och missiler som är på väg mot ukrainsk mark.

Nu kommer besked om att ukrainska F16-plan skjutit ner nästan alla missiler som Ryssland avfyrade under natten till tisdagen, rapporterar Ukrainska Pravda.

Nästan alla

Varje natt försöker Ukraina skjuta ner så många missiler som möjligt – men många ryska missiler tar sig igenom ändå.

Men under natten till tisdagen har det ukrainska flygvapnet lyckats med en unik bedrift.

– Man kan se den extremt höga effektiviteten i luftförsvarsoperationerna, då Kinzhal-robotarna – trots att de inte sköts ner av Patriot-system – inte nådde sina mål, säger överste Yurii Ihnat, kommunikationschef för Ukrainas flygvapen.

– Av 35 kryssningsrobotar sköts 34 ner, främst av F-16-plan som bekämpade dessa robotar, vilket vi tackar våra modiga piloter för.

Behöver mer

Trots framgången önskar ukrainarna mer för att skydda sina skyar.

– Ukrainas president har i synnerhet betonat för våra partners behovet av att stärka luftförsvaret, både med själva systemen och med robotar. Detta eftersom vissa system står overksamma på grund av total brist på robotar, fortsätter Ihnat.

Läs mer: “Lägsta sedan pandemin” – kris för Kremls guldägg

Nya uppgifter

Under gårdagen kom besked om att generalen Fanil Sarvarov – som bland annat har arbetat med att träna ryska väpnade styrkor – dog i en bilexplosion i Moskva.

Nu kommer konkreta uppgifter om att det var Ukraina som stod bakom smällen, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Sannolikt”

ISW förklarar.

– Ukrainsk underrättelsetjänst ligger sannolikt bakom lönnmordet på generallöjtnant Fanil Sarvarov, chef för den operativa utbildningsavdelningen vid den ryska generalstaben.

Läs mer: Ryska soldater rider in på häst – blir fullständigt utslagna

Arkivfoto: Ryuno

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


Stor förvirring – Kreml förnekar helt

2025 12 22

USA:s utrikesminister JD Vance hävdar att ett ”genombrott” har skett i samtalen mellan Ukraina, Ryssland och USA.

– Det genombrott som jag känner att vi har gjort är att alla problem nu faktiskt ligger öppet på bordet, säger han till den brittiska tidningen UnHerd.

I intervjun säger Vance också att parterna ”gjort framsteg” i förhandlingarna.

Nu slår Ryssland tillbaka.

Kremls talesperson Dmitrij Peskov säger att han inte har en aning om vad USA:s vicepresident menar med ett ”genombrott”.

– Ärligt talat har jag ingen aning om vad det betyder, säger han till den ryska tv-kanalen Rossiya-1.

Inte säker på fredlig lösning

I helgen förde den amerikanska delegationen samtal med både ryska och ukrainska företrädare.

Enligt JD Vance har Ryssland och Ukraina olika prioriteringar som måste hanteras.

– Jag tycker att vi har gjort framsteg, men jag kan inte med säkerhet säga att vi kommer att nå en fredlig lösning, säger vicepresidenten till UnHerd.

– Jag tror att det finns en god chans att vi gör det och jag tror att det finns en reell risk att vi inte gör det, tillägger han.

Största hindret

Territoriella eftergifter är fortfarande den svåraste nöten att knäcka, uppger JD Vance.

– Jag tror att ryssarna verkligen vill ha territoriell kontroll över Donetsk, säger han och fortsätter:

– Ukrainarna ser det, fullt begripligt, som ett stort säkerhetsproblem. Samtidigt erkänner de privat att de så småningom förmodligen kommer att förlora Donetsk – men det kan dröja 12 månader eller längre än så.

Vances påstående om att Ryssland kan erövra hela Donetsk inom ett år saknar stöd. En kartläggning från tankesmedjan Institute for the Study of War och tidningen The Economist har tidigare fastslagit att det skulle ta omkring fem år för Ryssland att ta över Donetsk i nuvarande takt.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Viktigaste försvarsställningarna

Ukrainska styrkor kontrollerar omkring 30 procent av Donetsk och landets viktigaste försvarsställningar finns i regionen. Om Donetsk överlåts till Ryssland ligger vägen mot Kyiv öppen för ryska styrkor, enligt flera bedömare och experter.

LÄS OCKSÅ: Sju svenskar har dragit in 790 miljoner kronor

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen