Utländsk jättehyllning till Sverige

2023 09 27

Sverige överöses av tacksamma hyllningar på onsdagen.

Och det är inte vem som helst som ligger bakom hyllningskören.

Det är USA som riktar sin mycket stora uppskattning till den svenska regeringen.

Anledningen är att Sverige ska ha spelat en “avgörande” roll i att den amerikanska soldaten Travis King, som greps i Nordkorea i somras, har fått komma hem igen.

Det uppger flera amerikanska källor till SVT.

"Extremt tacksamma"

För ett par veckor sedan etablerades kontakt då Nordkorea gett signaler om att man kan tänka sig att ge ifrån sig den fängslade amerikanen.

– Vi har haft tät kontakt med Sverige nästan dagligen, säger en person som beskrivs som “en högt uppsatt tjänsteman på amerikanska utrikesdepartementet”.

Enligt samma källor ska Sverige ha behövt ta sig in i Nordkorea i samband med frisläppandet, men det framgår inte exakt vad det betyder.

Sverige agerar dock ofta medlare för olika länder som hamnat i konflikt med Nordkorea.

– Vi är extremt tacksamma till Sveriges regering, säger en av tjänstemännen som tv-kanalen har talat med.

Sprang över gränsen

Travis King greps av Nordkorea efter att ha korsat gränsen till landet i juli tidigare i år.

Den 23-åriga soldaten hade befunnit sig på en guidad tur i den demilitariserade zonen (DMZ) som skiljer Sydkorea från Nordkorea.

Han lämnade då sin grupp och sprang över gränsen, och har inte hörts av eller setts till sedan dess.

Idag, onsdag, meddelade Nordkorea att Travis King utvisas.

Statliga medier i diktaturen säger att man förhört klart amerikanen och han berättat att han flydde från armén på grund av rasdiskriminering.

– Han var desillusionerad över det ojämlika samhället i USA, ska han ha sagt enligt nordkoreanska uppgifter, rapporterar CNN.

Tv-kanalen kan inte bekräfta om det verkligen är Kings ord som citerats.

Tackade även Kina

I samband med frisläppandet släppte även Pentagon ett uttalande där man tackade både Sveriges och Kinas regeringar för deras hjälp med att säkerställa Kings frigivning.

Amerikanska tjänstemän har säkrat återvändandet av menige Travis King från Demokratiska folkrepubliken Korea (DPRK). Vi uppskattar det hårda arbetet av personal i armén, USA:s styrkor i Korea och i hela försvarsdepartementet för att få hem menig kung, och vi tackar regeringarna i Sverige och Folkrepubliken Kina (PRC) för deras hjälp, framhåller Pentagon.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Lägg undan pengar – storbank varnar hushållen

2026 03 19

Riksbanken valde idag att lämna styrräntan oförändrad på 1,75 procent. 

Enligt myndigheten väntas räntan ligga kvar på samma nivå “under en tid framöver”.

Men.

Prognosen är mycket osäker på grund av kriget i Mellanöstern.

Och nu uppmanas hushållen att ta höjd för en högre boränta än den man ser framför sig just nu, förutsatt att läget inte lugnat ned sig innan sommaren, rapporterar Di.

Jag kan tänka mig att det skulle kunna bli ännu högre om man får en mer betydande inflationssmäll. Då pratar vi inte bara en höjning av styrräntan, utan två, tre kanske, säger SBAB:s chefsekonom Robert Boije till tidningen.

Kan bli över tre procent

Experten vill inte nämna siffror på var räntan skulle kunna landa. En boränta på över tre procent är dock inte omöjligt. Idag ligger snitträntan på mellan 2,59-2,65 procent hos de större bankerna.

– Fortsätter konflikten under stora delar av året sitter vi i en helt annan situation. Då ligger det i tangentens riktning att det skulle kunna bli aktuellt med räntehöjningar om vi får ett bredare inflationstryck, säger Robert Boije.

ANDRA LÄSER: Här är banken med dyrast avgift

Riksbanken: "Ha beredskap"

Enligt Riksbanken finns det i Sverige “i grunden goda förutsättningar för att den ekonomiska återhämtningen ska fortsätta”.

Samtidigt flaggar man för att läget kan förändras.

– Det är viktigt att ha beredskap för att den framtida utvecklingen kan bli annorlunda. Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, förklarar Riksbanken och tillägger:

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet.

ANDRA LÄSER: Larm om kyckling: matbutiker tvingas till nödåtgärd

Foto: M. Nilov

Text: Redaktionen


18mars26

Nya regler för kontanter i Sverige

2026 03 19

Regeringen går nu vidare med förslagen om att stärka kontanternas ställning.

Kontanter används allt mindre i samhället.

Men samtidigt vill många se att kontanternas roll stärks för att säkra ett starkt svenskt betalningssystem – inte minst i fall av kris eller krig.

Nu meddelar regeringen att de går vidare med nya regler för kontanter i Sverige.

Nya regler

Regeringen har nu lämnat en proposition till riksdagen som innehåller förslag om att livsmedelsbutiker och apotek ska vara skyldiga att ta emot kontanter.

Dessutom ska bankerna se till att konsumenter kan sätta in kontanter och att företag har tillgång till tjänster för växelkassa och insättning av dagskassa.

Tre punkter

Här är de tre centrala punkterna i regeringens förslag:

- Livsmedelsbutiker och apotek som huvudregel ska vara skyldiga att ta emot kontanta betalningar för försäljning av varor och tjänster på försäljningsställen som har bemannad kassa.

- Bankerna ska se till att det finns platser för kontantinsättning för konsumenter.

- Bankerna ska erbjuda lämpliga och behovsanpassade tjänster för växelhantering och dagskasseinsättning till företag.

Läs mer: Hyresvärd i konkurs – är en av Sveriges värsta

“Ska känna trygghet”

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 juli 2026.

– Man ska känna trygghet inför att kunna göra viktiga köp med kontanter i Sverige. I grunden handlar det om att ha ett robust och inkluderande betalningssystem, säger finansmarknadsminister Niklas Wykman (M).

“Framtidssäkrar”

Dennis Dioukarev, riksdagsledamot för Sverigedemokraterna, kommenterar.

– Med denna lag framtidssäkrar vi svenskarnas möjligheter att fortsättningsvis kunna betala med kontanter för livsmedel och medicin, säger han.

– Det stärker kontanternas ställning som ett lagligt betalningsmedel, vilket är bra för både svensk beredskap och en mer inkluderande ekonomi.

Läs mer: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Riksbanken

Text: Redaktionen