Storbråk inom SD – ”Aldrig varit med om en sådan kritikstorm”

2025 02 10

Sverigedemokraterna skakas av ett storbråk.

Det råder stor oenighet inom SD just nu, och mellan SD och många av dess sympatisörer.

Det vittnar partiföreträdare själva om.

Anledningen är det förslag till ändring av vapenlagen som har lagts fram av regeringen och som SD:s partiledning stödjer – till mångas stora missnöje.

– Under mina snart 13 år i Sverigedemokraterna har jag aldrig varit med om en sådan kritikerstorm mot partiet från våra egna sympatisörer som efter fredagens pressmeddelande angående vapenfrågorna, skriver Tobias Andersson (SD) på X på måndagen.

Missnöje lokalt och nationellt

Enligt Tobias Andersson är missnöjet utbrett.

– Många kollegor vittnar om samma sak såväl nationellt som lokalt, skriver han.

Bråket handlar om regeringens förslag att begränsa tillgången till halvautomatiska vapen så som AR-15.

Förslaget har lagts fram efter skolmassakern i Örebro.

Det har dock kritiserats av bland annat Svenska Jägarförbundet och väckt internt missnöje inom SD.

Även justitieutskottets ordförande Richard Jomshof (SD) kritiserar förslaget i ett inlägg på X på söndagen.

– Att tro att man löser något problem genom att, som i det här fallet, verka för ett förbud av en viss vapentyp, som dessutom inte användes vid masskjutningen, är naivt. Minst sagt, menar Jomshof.

”Har inte varit med och tagit beslut”

Hur beslutet har fattats inom SD är oklart även för vissa ledamöter inom partistyrelsen, uppger DN.

Partistyrelsen har möte på måndagen, och där förväntas frågan tas upp.

En annan som är kritisk till beslutet är riksdagsledamoten Magnus Persson, som är profilerad inom jaktfrågor.

– Jag har inte varit med och tagit beslutet. Och står inte bakom det, kommenterar han till tidningen.

Även inom regeringspartiet M finns ett internt missnöje. Beslutet har inte förankrats utanför partiets samordningskansli, rapporterar SVT.

– Förslaget är mycket kritiserat. I synnerhet eftersom vi högtidligt lovat motsatsen. Vi ställdes inför fullbordat faktum, annars hade det aldrig gått, säger en högt uppsatt källa i partiet till kanalen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Butikskedjan Power går ut med varning till kunder

2025 02 10

Butikskedjan Power varnar för bedrägerier och falska hemsidor.

Elektronikkedjan är ett av många företag som tvingas rikta den här typen av meddelanden till kunderna.

Bedrägerier ställer till med stora problem - och Power har märkt att deras varumärke används för att genomföra sådana brott.

Därför går kedjan nu ut med en varning till kunderna.

Power varnar

Så här lyder Powers varning:

– Just nu cirkulerar det bluff-SMS från avsändaren "Power" där ordernummer som börjar på 6 och ett falskt 08-nummer anges, varnar kedjan.

– POWER skickar enbart ut SMS med avsändare POWER (stora bokstäver), våra webbordrar börjar med nummer 21 och numret för att kontakta oss på via kundtjänst är 08 517 66 000. Kontrollera att SMS'et du fått stämmer överens med detta, annars är det falskt.

Även bedrägerisida

Power har även lagt märke till att det dyker upp bedrägerisidor.

– Just nu får vi in kunder som lagt ordrar på www.power-sverige.com. Detta är en bedrägerisida och inget som POWER står bakom. Power.se är den enda hemsidan som vi säljer produkter online på.

Olika typer

Power förklarar att bedragarna använder sig av olika typer av metoder för att lura folk.

– Bedragare kan försöka nå dig via mejl, telefonsamtal eller SMS och påstå att de representerar POWER Sverige, förklarar kedjan.

– Ett exempel kan vara att de ringer dig, utan att du haft tidigare kontakt, och utger sig för att vara från kundtjänst. De kan be om personlig information, lösenord eller annan känslig information.

Leveranser och sociala medier

Power varnar även för leveransbedrägerier och att bedragarna använder sociala medier.

Kunder kan få ett SMS eller mejl där det står att man beställt något och att det är på väg till postombud och vid frågor ska kedjan kontakta oss på ett telefonnummer. 

Detta nummer leder till bedragare som sannolikt kommer försöka få dig att logga in med BankID.

– Bedragare kan skapa falska webbplatser eller sociala medieprofiler som ser ut som POWER Sveriges officiella sida, fortsätter Power.

– De kan försöka locka kunder med tävlingar för att göra köp eller för lämna ut personlig information. Ofta säljs produkter till enormt billiga priser.

Foto: Power Noel Edling

Text: Redaktionen


Experter slår larm om Elon Musk – “Har aldrig tidigare hänt i världen”

2025 02 07

Elon Musk, vd för Tesla, har tagit ett våldsamt grepp om makten i USA de senaste veckorna.

Den anklagelsen kommer nu från flera politiska experter.

Multimiljardären lade nästan 270 miljoner dollar på att stötta USA:s president Donald Trump under valkampanjen i höstas och har ibland kallats för “skuggpresidenten”.

Hans maktposition saknar motstycke i amerikansk historia, menar kritikerna.

– Det är en kombination av ekonomisk makt, mediamakt och politisk makt som jag inte tror att vi någonsin har sett förut i någon demokrati i världen, säger statsvetaren Steven Levitsky från Harvard University till AP.

215 miljoner följare

Hösten 2022 tog Elon Musk över sociala medieplattformen Twitter, som numera går under namnet X.

Han har därefter, enligt kritiker, gjort plattformen till en megafon för republikanerna. De senaste dagarna har Musk använt X för lyfta fram flera nya uppmärksammade beslut för sina 215 miljoner följare, exempelvis valet att stänga ned biståndsmyndigheten USAid.

I måndags uppmanade han anställda på myndigheten att stanna hemma. Samtidigt vittnade flera personer om att de blivit utslängda från myndighetens datasystem.

Elon Musk påstod nyligen också att han “raderat” ett direktorat som arbetar med skattedeklarationer, vilket orsakade stort kaos och förvirring bland amerikaner.

LÄS MER: Elon Musk sprider lögn om skjutningen i Örebro

Varnar för intressekonflikter

Elon Musk klassas som en “särskilt statlig anställd” i USA. Han omfattas inte av samma etiska och ekonomiska begränsningar som andra statligt anställda.

Ett problem, enligt fler experter, som flaggar för intressekonflikter. Exempelvis har Musks företag miljardavtal med flera amerikanska myndigheter.

Donald Trump håller inte med om risken.

– Där vi tror att det finns en konflikt eller ett problem kommer vi inte låta honom gå i närheten av, sade presidenten tidigare i veckan enligt AP.

"Var går gränsen?"

Men Steven Levitsky hävdar att det är “otänkbart” att världens rikaste man på egen hand kan styra en av planetens mest inflytesrika kommunikationskanaler samtidigt som han arbetar på uppdrag av Vita huset.

Han får medhåll av Steven Livingston, grundare av Instiute for Data, Democracy & Politics vid George Washington University. 

– Det är att böja sig för en miljardärs vilja och infall och inte mot kongressen. Var slutar X och Elon Musk och var börjar regeringen? Jag är inte säker på var den gränsen går längre, säger han till nyhetsbyrån.

Foto: TED Conference, Flickr

Text: Redaktionen