18okt2025

Jättebesked från Ullared

2023 07 27

Varuhuset Gekås Ullared kommer nu med oerhört starka siffror.

Under sommaren är det många som roar sig med att åka till Ullared i Halland för att shoppa.

Trots att elkrisen under hösten slog mycket hårt mot Gekås kommer de nu med mycket starka siffror.

Det handlar om ett nytt försäljningsrekord, rapporterar Göteborgs-Posten.

– Att vi lyckas öka vår försäljning efter de här tuffa åren och tar med oss den takten in i 2023. Det visar på att vi som företagare gör rätt saker och att vi är ett tryggt och stabilt bolag både för våra medarbetare och för de som besöker oss, säger vd Patrik Levin till tidningen.

Otroliga siffror

Bruttoförsäljningen för 2022 landade på otroliga 5,8 miljarder kronor.

Gekås har därmed slagit det tidigare försäljningsrekordet från 2019 med omkring 200 miljoner kronor.

Bolaget gör en vinst på 379 miljoner.

“Fortsätter att bygga”

Det är inte bara svenska hushåll som påverkades hårt av den elkris som slog till under hösten och vintern.

Även många företag drabbades, däribland Gekås som förbrukar omkring 1,7 miljoner kilowattimmar varje månad, samtidigt som de gick från ett pris på 40 öre till 3,50 kronor.

Trots det tycks det gå mycket bra för företaget.

–  För mig är det ju klart att de två sakerna som är viktigast är att vi växer i vår omsättning och att vi gör det lönsamt så vi kan fortsätta investera i destinationen, fortsätter att bygga nya boendeformer och nya upplevelser, fortsätter Levin.

Stugor och hotell

Det finns många typer av boenden att satsa på i anslutning till Ullared.

Bland annat rör det sig om stugor, hotell och camping.

Vid Ullareds camping finns såväl plats för husvagnar, husbilar och tält.

– Våra campingplatser är upp till 100 kvadratmeter stora och har plats för husbil, husvagn, bil och förtält. På vår camping hittar du även plats för att tälta, framhåller Gekås.

Många val

Många väljer att tillbringa sin tid vid Ullared stugby innan eller efter shoppingen.

– Vi har bland annat boende för stora sällskap, boende där du kan ta med ditt husdjur, parhus och våra lägenheter med hotellstandard.

Foto: Gekås Ullared

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen


16 januari 2026

Danmark har fått nog – ”inte vad vi kom överens om”

2026 01 16

Donald Trumps anspråk på Grönland har skapat stor i Europa.

I veckan åkte den danska utrikesministern Lars Løkke Rasmussen till Washington för att möta den amerikanska administrationen.

Grönlands utrikesminister Vivian Motzfeldt deltog också i mötet, där USA representerades av vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Olika bild av överenskommelsen

Under mötet gjorde den danske utrikesministern klart att Grönland inte är till salu.

Under de förutsättningarna lades planen att fortsätta samtalen i en gemensamarbetsgrupp.

Men efter mötet har Vita huset fortsatt med uttalanden om ett amerikanskt övertagande av den stora ön som står under det danska kungadömet.

– Det är helt enkelt inte vad vi kom överens om, Jag vet vad vi kom överens om, säger Lars Løkke Rasmussen, till DR.

”Tittat rakt i ögonen”

Den danske utrikesministern är bestört över att överenskommelsen nu inte följs.

– Jag har suttit i rummet och tittat rakt in i ögonen på den amerikanska vicepresidenten och utrikesministern och varit överens om de här sakerna, säger han.

Och Danmark tänker inte delta i några fortsatta samtal om den amerikanska administrationen vägrar att acceptera landets röda linje.

– När mötena börjar, och om det visar sig att amerikanerna ser annorlunda på det, kommer det att bli en väldigt, väldigt kort serie möten, säger Løkke Rasmussen.

LÄS MER:  Moskva hånar hela Europa

Efterfrågar respekt

Den danska utrikesministern menar att länderna kommit överens om att man ser olika på saken, men att de fortsatta diskussionerna ändå skulle respektera den danska markeringen.

– Därför kom vi överens om att komma överens om att vara oense om detta och försöka inleda en dialog på hög nivå med respekt för kungarikets röda linjer, säger Løkke Rasmussen.

Överens om en sak

På en punkt menar Danmarks utrikesminister att man är fortsatt överens.

Säkerhetsläget kräver fortsatt USA:s engagemang i regionen.

– Vi står inför vissa långsiktiga säkerhetsutmaningar, och de måste hanteras, och det kväver ett amerikanskt åtagande, men det kräver inte en amerikansk övertagning av Grönland, säger Løkke Rasmussen.

LÄS MER: Storbritannien går emot Frankrike och Italien

Foto: P. Weaver resp Wikipedia

Text: Redaktionen