Jättebesked från Ikea – enorm tvärvändning

2023 11 29

I september månad aviserade Ikea en stor prissänkning.

Totalt omfattades nästan 500 produkter, bland annat den ikoniska bokhyllan Billy och omåttligt populära garderobssystemet Pax.

Beslutet fattades efter att Ikea under två års tid tvingats se sina försäljningsvolymer minska drastiskt på grund av skyhög inflation, en period då man även motvilligt valde att höja sina priser.

Som flera andra företag kapades företagets vinster ordentligt förra året efter att Ryssland invaderat Ukraina och startat en ekonomisk kris i hela Europa.

Svänger kraftigt

Men nu vänder det för Ikea.

Och det med besked.

Möbeljätten ökar sin nettovinst för årets första halvår med hela fem gånger så mycket som under fjolåret, rapporterar AFP idag på onsdagen.

Siffrorna landar på 1,5 miljarder euro, en ökning med svindlande 300 miljoner euro jämfört med 2022.

Stigande försäljning i kombination med höjda priser bedöms vara anledningen.

– En bra prestation trots ekonomisk instabilitet, geopolitisk volatilitet och att de fortsatta konsekvenserna av pandemin skapade utmanande situationer 2023, framhåller Inga Group, Ikeas ägare, enligt nyhetsbyrån.

"Noll procent till aktieägare"

Den enorma vinsten sker samtidigt som många kunder går på knäna ekonomiskt.

Att köpa möbler är idag en större finansiell påfrestning än tidigare.

Inget fel i det, enligt Ingka Groups finansdirektör och koncernchef Juvencio Maeztu.

– Noll procent går till några privata aktieägare, utan 85 procent av vinsten efter skatt stannar i firman för att finansiera Ikeas utveckling, säger han till Dagens industri.

– Resterande 15 procent går till Stichting Ingka Foundation som delar ut pengar till välgörande ändamål via Ikea Foundation.

3,5 miljarder till anställda

Efter det stora vinstbeskedet ska nu Ikea betala ut 311 miljoner euro, motsvarande ungefär 3,5 miljarder kronor, till sina anställda.

Detta i form av en prestationsbaserad bonus.

Ytterligare 103 miljoner euro går till en kompletterande pensionsfond för anställda med mer än fem års erfarenhet på företaget.

Ikea är fast beslutna att ytterligare minska sin personalomsättning, som steg kraftigt under pandemin.

– Vi hade en personalomsättning på 21,4 procent tidigare och nu är vi nere på cirka 18 procent, säger Ikeas personalchef Ulrika Biesert enligt AFP.


Tungt kontantkrav på Ica och Coop – alla butiker uppmanas agera

2025 06 30

Just nu går ovanligt många bankomater inte att använda i Sverige. Enligt medieuppgifter är omkring 25 procent av bankomaterna ur funktion.

Sveriges ledande företag inom kontanthantering, Bankomat, uppger att tekniska problem, svårigheter att få tillgång till lokalerna där automaterna står och förseningar i kontanttransporterna har orsakat problemen.

– Jag förstår att många människor är frustrerade över att de inte kan ta ut eller sätta in kontanter. Jag tycker själv att det här är en oacceptabel situation och jag beklagar de problem som situationen orsakar, säger Nina Wenning, vd på Bankomat.

– Tyvärr är också vissa orter mer drabbade än andra. Vi gör nu allt vi kan för att lösa problemen så fort som möjligt

Tungt krav på Ica och Coop

Nu kräver Kontantuppropet – en rörelse med flera olika organisationer – att Sveriges matjättar ska fylla tomrummet.  

Kontantupproret vill att samtliga stora matbutiker ska säkra kontantförsörjningen. 

–  Vi befinner oss i ett krisläge och då måste alla aktörer göra en extra insats. Vi kan inte lämna människor i sticket, säger Björn Eriksson, ordförande Kontantupproret.

–  Ica, Coop och Axfood med Willys och Hemköp har tillsammans ett brett nät över hela landet. När Bankomat inte klarar av att ge människor den kontantservice de enligt lag har rätt till återstår bara att vädja till handeln om att hjälpa till.

LÄS HÄR: Fullständig mardröm för Coop – “En flopp”

”Akut krisläge”

Björn Eriksson beskriver bankomathaveriet som en akut kris. Han påpekar att det nästan är omöjligt att hitta en fungerande bankomat i Värmland, delar av Västra Götaland, och i södra Stockholms län.

– Vi får mängder av samtal och meddelanden från människor som är både upprörda och oroliga för hur deras anhöriga ska klara sig, säger han.

– Många är beroende av kontanter för att klara sina dagliga inköp och de hamnar i ett akut krisläge när de inte går att få tag på. Därför måste handeln nu hjälpa till.

LÄS HÄR: Tungt besked för alla som behöver kontanter 

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


JUST NU: SMHI varnar för höga temperaturer

2025 06 30

Ett högtryck drar in över Sverige.

I början av veckan blir det högsommarvärme i stora delar av landet.

Redan under tisdagen kommer temperaturerna stiga mot 30-gradersstrecket i södra Sverige.

Nu väljer SMHI att gå ut med en varning för höga temperaturer.

Varningen gäller i tre län mellan måndag och torsdag.

Följande län berörs:

- Blekinge län

- Kalmar län

- Kronoberg län

Uppmanar allmänheten

Invånare i de berörda områdena uppmanas att tänka på följande, enligt SMHI:

- Den ihållande höga värmen leder till ökad risk för hälsoproblem, framför allt för riskgrupper som till exempel personer med underliggande sjukdom, äldre personer eller små barn.

- Var uppmärksam på om personer i din närhet påverkas av värmen.

Kulminerar på onsdagen

Enligt SMHI:s prognos kulminerar värmen på onsdagen. I centrala Småland kan det bli uppemot 32 grader.

På torsdag vänder temperaturerna nedåt.

– På torsdag ser vädret allmänt ut att bli ostadigt och svalare luft tar sig ner även i södra Sverige. Sedan stabiliseras vädret med en ny högtrycksrygg ett par dagar innan fler lågtryck tar sikte på landet framåt helgen, framhåller SMHI:s meteorolog Ida Dahlström.

I helgen blir det följaktligen betydligt svalare väder.

– Temperaturen hamnar mer mot det normala, med drygt 20 grader i söder och 15-20 grader i norr, berättar meteorologen. 

FAKTA: Därför varnar SMHI för höga temperaturer

- SMHI utfärdar varningar för höga temperatur eftersom höga temperaturer under en längre tid kan vara skadligt för hälsan.

- Både dygnets maximala temperatur och antal sammanhängande dygn med hög värme ligger till grund för utfärdande av en varning.

Källa: SMHI

Foto: Ybernardi resp D. Bernard

Text: Redaktionen