15 dec 2025

Jättebesked från Ikea – enorm tvärvändning

2023 11 29

I september månad aviserade Ikea en stor prissänkning.

Totalt omfattades nästan 500 produkter, bland annat den ikoniska bokhyllan Billy och omåttligt populära garderobssystemet Pax.

Beslutet fattades efter att Ikea under två års tid tvingats se sina försäljningsvolymer minska drastiskt på grund av skyhög inflation, en period då man även motvilligt valde att höja sina priser.

Som flera andra företag kapades företagets vinster ordentligt förra året efter att Ryssland invaderat Ukraina och startat en ekonomisk kris i hela Europa.

Svänger kraftigt

Men nu vänder det för Ikea.

Och det med besked.

Möbeljätten ökar sin nettovinst för årets första halvår med hela fem gånger så mycket som under fjolåret, rapporterar AFP idag på onsdagen.

Siffrorna landar på 1,5 miljarder euro, en ökning med svindlande 300 miljoner euro jämfört med 2022.

Stigande försäljning i kombination med höjda priser bedöms vara anledningen.

– En bra prestation trots ekonomisk instabilitet, geopolitisk volatilitet och att de fortsatta konsekvenserna av pandemin skapade utmanande situationer 2023, framhåller Inga Group, Ikeas ägare, enligt nyhetsbyrån.

"Noll procent till aktieägare"

Den enorma vinsten sker samtidigt som många kunder går på knäna ekonomiskt.

Att köpa möbler är idag en större finansiell påfrestning än tidigare.

Inget fel i det, enligt Ingka Groups finansdirektör och koncernchef Juvencio Maeztu.

– Noll procent går till några privata aktieägare, utan 85 procent av vinsten efter skatt stannar i firman för att finansiera Ikeas utveckling, säger han till Dagens industri.

– Resterande 15 procent går till Stichting Ingka Foundation som delar ut pengar till välgörande ändamål via Ikea Foundation.

3,5 miljarder till anställda

Efter det stora vinstbeskedet ska nu Ikea betala ut 311 miljoner euro, motsvarande ungefär 3,5 miljarder kronor, till sina anställda.

Detta i form av en prestationsbaserad bonus.

Ytterligare 103 miljoner euro går till en kompletterande pensionsfond för anställda med mer än fem års erfarenhet på företaget.

Ikea är fast beslutna att ytterligare minska sin personalomsättning, som steg kraftigt under pandemin.

– Vi hade en personalomsättning på 21,4 procent tidigare och nu är vi nere på cirka 18 procent, säger Ikeas personalchef Ulrika Biesert enligt AFP.


05feb26

Willys först ut – fisk byts ut i hela landet

2026 02 06

Axfooodkoncernen – som inkluderar Willys, Hemköp och City Gross – fasar ut makrill med rött ljus i Världsnaturfondens WWF:s fiskguide.   

Hädanefter kommer makrill som rödklassats av WWF inte att finnas i butikshyllorna. Axfood blir därmed först i Sverige med att fasa ut makrill som är fiskad i Nordostatlanten och ersätta den med makrill från hållbart förvaltade bestånd. 

Den MSC-certifierade chilenska taggmakrillen med grönt ljus från WFF kommer att ersätta den rödlistade makrillen.

– För oss handlar hållbar sjömat både om att värna haven och om att göra det lätt för konsumenter att välja rätt i vardagen. En viktig del i det är att erbjuda hållbara alternativ även när populära arter förlorar sin hållbarhetsmärkning eller får rött ljus, säger Åsa Domeij, hållbarhetschef på Axfood. 

”Omfattande arbete”

Den chillenska taggmakrillen är MSC-certifierad, vilket innebär att produkten uppfyller kriterier som syftar till att bevara beståndens status, inte skada havsmiljön och säkerställa en hållbar fiskeförvaltning.

– Det har varit ett omfattande arbete att säkra en råvara som uppfyller våra krav på hållbart fiske och samtidigt uppfyller våra kvalitetskrav och är prisvärd. Chilensk taggmakrill är ett fullgott alternativ och gör det möjligt för oss att fortsätta erbjuda en populär vardagsprodukt med betydligt lägre risk för haven, säger Emil Fischer, inköpare på Dagab, Axfoods inköps- och logistikbolag. 

LÄS MER: Ica-handlare går mot konkurs 

Samma lista som torsken

All makrill som är fiskad i Nordostatlanten är rödlistad av WWF. Tidigare har den betraktats som ett okej alternativ, men nu är läget för beståndet så illa att fisket bedöms ohållbart oavsett fiskemetod.

– Vi ser nu återigen att det fiske som bedrivs inte är hållbart. Och tyvärr är både makrillen och den vårlekande sillen utsatta för alltför hårt fisketryck. Nu hamnar dessa på samma lista av överexploaterade arter som bland annat torsken och strömmingen i Östersjön, säger Inger Melander, havs- och fiskeexpert på Världsnaturfonden WWF.

LÄS OCKSÅ: Europa ”hånar” Ukraina – plötslig ökning

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen


6 februari 2026

Mejerifavorit försvinner från hyllan – säljs på Willys

2026 02 06

En klassisk mejeriprodukt pausas i svenska butiker.

Det beskedet ger Norrmejerier under fredagen.

– Årets tillgång på hjortron räcker inte hela vägen. När hjortronen tar slut pausar Norrmejerier produkten Fjällfil Hjortron tills vidare, uppger mejerijätten.

”Beroende av naturen”

Norrmejeriers Fjällfil säljs i stort sett av alla stora svenska matkedjor.

Men nu tvingas den populära smaken till en paus.  

– Vi är helt beroende av det naturen ger oss. När hjortronen tar slut pausar vi hellre produkten än att kompromissa med smak, aromer eller råvaruinnehåll, säger Anna Norrgård, produktansvarig på Norrmejerier, i ett uttalande.

Försvinner vecka 7

Beskedet är att smaken av hjortron inte längre kommer kunna beställas till matbutikerna från och med nästa vecka.

Eventuellt kan undantag göras för vissa Norrlandskunder fram till vecka 18.

När smaken kan återkomma till svenska butiker är ännu oklart.

– Bristen beror på en kombination av få bärplockare och utmanande väder, uppger Norrmejerier.

– En kall start på sommaren följt av perioder med värme och torka, vilket sammantaget ledde till ett sämre hjortronår än normalt. Än så länge finns ingen prognos för årets hjortronsäsong.

LÄS MER: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Hoppas på comeback

Mejerijätten har dock ambitionen att smaken ska återkomma till butikshyllorna framöver.

– Fjällfil Hjortron är en älskad produkt och vi vet att många kommer att sakna den, säger Anna Norrgård.

– Just därför vill vi vara tydliga med varför den tar paus. Filen tillverkas av riktig mjölk och äkta bär, och vi vill inte ha det på något annat sätt.

Fakta Norrmejerier

- Norrmejerier Ekonomisk Förening är norrlänningarnas mejeri och ägs av 329 lokala bönder varav 259 aktiva mjölkleverantörer i Norrbottens, Västerbottens och delar av Västernorrlands och Jämtlands län.

- Omkring 200 miljoner kilo mjölk förädlas varje år vid mejerier i Umeå och Burträsk till olika mejeriprodukter som mjölk, fil, grädde och ost.

- Norrmejerier sysselsätter cirka 400 årsanställda och omsätter drygt 2 miljarder kronor per år.

Källa: Norrmejerier

LÄS MER: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Foto: Mårten Ryner Axfood

Text: Redaktionen