23 april 2026

Jättebesked för Ukraina – påverkar hela Europa

2023 11 07

Ukraina kommer allt närmare ett EU-medlemskap.

De intensiva striderna fortlöper alltjämt i Ukraina och i de södra och östra delarna av landet växlas ryska attacker med ukrainska motattacker.

Samtidigt som striderna fortsätter på slagfältet gör Ukraina fortsatta insatser för att närma sig västvärlden politiskt och ekonomiskt.

Bland annat handlar det om att fortsätta trycka på mot ett EU-medlemskap, någonting som tycks komma allt närmare.

Det rapporterar Financial Times.

Kommer att rekommendera

Efter att tidigare ha bekräftat Ukrainas kandidatstatus kommer nu den Europeiska kommissionen att rekommendera att EU:s medlemsländer inleder officiella samtal om ett ukrainskt medlemskap.

Ukraina har satsat hårt på medlemskap i såväl EU som Nato, och har genomfört ett reformprogram för att ställa sig i linje med EU:s byråkratiska och politiska förutsättningar.

– Kommissionen anser att Ukraina har uppfyllt kriterierna i tillräcklig utsträckning, förutsatt att de fortsätter sitt reformarbete och uppfyller de återstående kraven i de sju etapperna, framgår i kommissionens rapport.

Några steg kvar

Inom kort väntas en officiell rekommendation till medlemsländernas ledare om att föra samtal om ett ukrainskt medlemskap.

Däremot finns det några punkter kvar som Ukraina behöver lösa, som bland annat handlar om anti-oligark åtgärder, lobbyverksamhet och nationella minoriteter.

Om Ukraina får grönt ljus av alla medlemsländer innebär det att EU snart kan utgöras av 28 europeiska stater.

Omfattande samarbete

EU har ett omfattande samarbete inom en mängd områden, bland annat ekonomi, säkerhet och försvar.

Att Ukraina kan komma att bli nästa medlemsland innebär en stor förändring, där landet kan ansluta till en mängd gemensamma samarbeten.

– EU har sedan 2003 lanserat över 30 uppdrag inom den gemensamma säkerhets- och försvarspolitiken GSFP. För närvarande pågår 12 civila uppdrag och 9 militära uppdrag/insatser i Europa, Afrika och Mellanöstern, framhåller Europeiska rådet.

Stor försvarsfond

EU har även en stor försvarsfond som går till olika satsningar.

– Europeiska försvarsfonden har en budget på 8 miljarder euro för 2021–2027. 2,7 miljarder euro går till forskningssamarbete på försvarsområdet och 5,3 miljarder euro till samarbetsprojekt för förmågeutveckling som kompletterar nationella bidrag.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen