Jättebesked för Northvolt

2024 10 11

Den skuldtyngda batteritillverkaren Northvolt kan ha fått en livlina.

Bolaget riskerar att gå i konkurs om inte en skatteskuld på 287 miljoner kronor betalas senast måndag 14 oktober.

Nu tycks dock situationen ljusna för det krisande batterijätten.

Northvolt har säkrat ny finansiering på 150 miljoner euro, motsvarande cirka 1,7 miljarder kronor.

Det svenska bolaget uppges ha nått muntliga överenskommelser med flera tunga investerare, rapporterar Bloomberg.

Under ett samtal har fick ledningen, inklusive aktieägare och långivare till bolaget, veta att cirka 150 miljoner euro av det efterfrågade beloppet har säkrats under muntliga överenskommelser, säger en källa till nyhetsbyrån.

Saknar fortfarande pengar

Det saknas dock fortfarande några miljoner kronor.

Northvolt behöver säkra 2,3 miljarder kronor i ny finansiering för att överleva.

”Hoppet lever”

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) har kommenterat Northvolts kamp mot klockan under fredagen.

– Hoppet lever och vår önskan om att vi ska ha en europeisk batteritillverkning ligger fast. För oss är det viktigt för Sverige och det är viktigt EU, att säkra vårt oberoende av Kina och hålla stången i det industrikrig som Sverige annars riskerar att bli klämt i, säger hon till Di.

– Vi vet att bolaget har pågående dialog åt många olika håll och det finns fortfarande en möjlighet att navigera genom ett just nu stormigt hav.

Fakta Northvolt

- Svenskt företag som grundades 2015 av Peter Carlsson, då som SGF Energy.

- Northvolt gigantiska batterifabrik i Skellefteå invigdes i juni 2022. I fabriken tillverkas litiumjonbatterier för elbilar, lastbilar och lagring av energi. 

- I fjol gjorde Northvolt en förlust på runt 12,5 miljarder kronor före skatt.

- Bolaget tampas med stora ekonomiska problem och behöver få in mer finansiering. Enligt uppgift behöver Northvolt få in 2,3 miljarder kronor i ny finansiering den närmaste tiden.

Foto: Northvolt

Text: Redaktionen


”Kan bli allvarligt” – ovanlig vädervarning i Sverige

2025 12 17

Ett oväntat väderfenomen har drabbat Sverige.

Vintern har hittills varit ovanligt mild i stora delar av landet.

I Götaland har temperaturerna klättrat över 10-gradersstrecket vid flera tillfällen i december.  

– Det är ovanligt varmt för den här tiden på året, även i södra Sverige. Det börjar närma sig värmerekord för december, säger SMHI:s meteorolog Max Schildt till DN.

Varningen: ”Kan bli allvarligt”

Schildt kopplar den milda vintern till den globala uppvärmningen.

– Det milda vädret är ett tydligt tecken på klimatförändringar, säger han till tidningen.

Christian Pedersen, seniorforskare vid Norska institutet för bioekonomi (NIBIO), delar slutsatsen och varnar för att ihållande varma vintrar kommer får konsekvenser för ekosystemet över tid.

– Om arter som normalt vandrar söderut väljer att stanna kvar och sedan överraskas av iskyla, då kan det bli allvarligt. Då är det för sent att lämna, och de kan få problem med både temperaturen och att hitta föda i konkurrens med arter som är anpassade till en vanlig vinter, säger han till Dagbladet.

För växter och träd kan situationen bli ännu allvarligare, varnar experten.  Längre perioder av värme kan locka växter ur sin dvala, vilket gör att de börjar växa för tidigt och förbrukar den energi de behöver för våren. 

– Om milt väder följs av plötslig kyla kan cellvävnaden skadas, träd kan utveckla frostsprickor och rötter blir mer exponerade, särskilt när det råder brist på snö, säger Pedersen.

LÄS MER: Tung konkurs i bilbranschen

”Ringverkningar”

Naturexperten Martin Eggen, verksam vid den ornitologiska föreningen BirdLife, berättar att smådjur kan påverkas extra hårt av instabila vintrar.

– Milt väder följt av kyla och isbildning på marken kan göra det svårt att få tag på föda, både för fåglar och smågnagare, säger han till Dagbladet.

Smådjurens problem kan dessutom ge ringverkningar, varnar experten.

– Smågnagare är en viktig resurs i många ekosystem, och när de har problem påverkar det arter som är beroende av dem, exempelvis ugglor och rovfåglar.

LÄS OCKSÅ: Michelle Obama sätter ned foten: “Till skillnad från vissa andra…” 

Foto: Nordseher

Text: Redaktionen


Populärt livsmedel på Lidl kan förbjudas – i hela landet

2025 12 17

Lågprisjätten Lidl har sitt huvudkontor i Järfälla, nordväst om Stockholm.

Placeringen innebär att Järfälla kommun ansvarar för att se till att kedjans produkter håller måttet.

Nu har en av Lidls finaste produkter analyserats av flera av EU:s smakpaneler. 

Det handlar om kedjans extra virgin-olivolja.  En produkt som enligt Livsmedelsverket måste bestå av kallpressade oliver utan några som helst defekter.

Lidls extra virgin-olivolja uppfyller inte kriterierna, enligt smaktesterna. Därför har Järfälla kommun förbjudit kedjan från att sälja produkten, rapporterar lokaltidningen Mitt i.

”Det står väldigt tydligt”

Lidl har överklagat beslutet till länsstyrelsen, som gett matkedjan rätt.

Men processen är långt ifrån över.

Järfälla kommun kommer att överklaga länsstyrelsens beslut.

– Det står väldigt det är väldigt tydligt i EU:s handelsnormer att olivolja som inte analyserats som extra virgin oil inte får säljas med den etiketten, säger kommunens livsmedelsinspektör Kristina Engström till tidningen.

Lidl anser att kommunens förbud är för långtgående och oproportionerligt.

– Trots att kontrollen gällde en batch olivolja av ett visst varumärke, gällde kommunens förbud alla produkter under eget varumärke med beteckningen extra jungfruolivolja. Detta menar både vi och länsstyrelsen är alltför långtgående, säger kedjans presstalesperson Ingrid Arinell till Mitt i.

LÄS MER: Seger för bensinbilarna – nu är det klappat och klart 

FAKTA: Reglerna för olivolja

– Eftersom extra jungfruolja eller extra virgin-olivolja ska vara helt defektfri får inte oliver som till exempel varit mögliga, övermogna eller larvangripna användas. Jungfruolja får däremot ha vissa defekter och förväntas därmed ha ett lägre pris än extra jungfruolja.

- Testerna följer en strikt metodik och bygger inte på individuella smakpreferenser. Blindtesterna utförs av utbildade och erfarna testpaneler vilket säkerställer att de grundläggande, lagstadgade kvalitetskraven i handelsnormerna uppfylls.

Källa: Livsmedelsverket

LÄS OCKSÅ: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Foto: Lidl

Text: Redaktionen