Japansk jätte storsatsar på Sverige – 1 000 nya jobb

2025 03 12

Den japanska kraftjätten fortsätter sin storsatsning i Sverige.

En japansk gigant inom energi fortsätter nu sin satsning på Sverige och Ludvika.

Detta när man bygger ut sin fabrik i staden ytterligare för att stödja fortsatt tillväxt – och därmed genererar över 1 000 nya jobb.

Läs mer: Mardrömsbesked för biljätte – närmar sig kollaps

Det handlar om Hitachi

Det är Hitachi, med över 270 000 anställda världen över, som nu meddelar att den svenska satsningen fortsätter. 

Hitachis fabrik i Ludvika kommer därför att utökas med en ny anläggning och det japanska företaget räknar med att detta kommer att möjliggöra en femdubbling av sin testkapacitet för att möta “kundernas växande efterfrågan på avancerade energilösningar.”

Totalt kommer företaget investera 700 miljoner kronor i projektet. 

“En unik plats där allt började”

Hitachi meddelar att man med nya kontorsytor hoppas kunna öka samarbetet och effektiviteten bland de medarbetare som utgör ett stort antal av de 2 000 ytterligare nyanställningar man tidigare aviserat i Sverige.

En som gläds över nyheten är Tobias Hansson, vd för Hitachi Energy i Sverige.

– Jag är glad över att vi får ytterligare en stor expansion i Ludvika, en unik plats där allt började för 125 år sedan och som fortsätter att utvecklas och attrahera medarbetare från hela världen. Den expertis och kompetens som finns i Ludvika inom högspänd likström är unik och något vi är stolta över globalt, säger Hansson i ett pressmeddelande.

Hitachi sammanfattar själva satsningen i fyra punkter:

  • 700 miljoner kronor i investering för att stärka Ludvikas roll som globalt kompetenscentrum för högspänd likström (HVDC)
  • Femfaldig ökning av testkapaciteten för Modular Advanced Control for HVDC System (MACH™)
  • Nytt besökscenter för att stärka kund- och partnerkontakt
  • Attraktiv ny kontorsarbetsplats med plats för 1 000 personer

Läs vidare: Obligatorisk regel börjar gälla snart – för 800 000 svenska turister

Foto: Krook och Tjäder (Hitachi Sverige)

Text: Redaktionen


18 aug 26

”Lägg undan pengar” – stor ökning väntar hushållen

2026 08 18

Svenska hushåll uppmanas att lägga undan pengar inför hösten och vintern.

Uppmaningen kommer från Patrik Södersten, elprisexpert på Fortum.

Han flaggar för att de höga elpriserna väntas bestå under en längre tid.

Svenska hushåll kan därför räkna med betydligt högre priser under hösten och vintern jämfört med samma period i fjol.

Södersten framhåller att det därför kan vara klokt att upprätta en särskild budget för att tackla prisökningarna.

– Vi har haft torrt väder hela året vilket påverkat nivåerna i vattenmagasinen negativt under lång tid och sommarens väderlek har tyvärr inte förbättrat förutsättningarna. Det kan vara klokt att kika på förra vinterns elräkningar och lägga undan motsvarande summa för att vara förberedd, säger han.

”En krona per kilowattimme”

Energikrisen som uppstått till följd av Irankriget spär på osäkerheten på elmarknaden.

Stängningen av Hormuzsundet, i kombination med låga nivåer i gaslagren och sommarens värmeböljor i Europa, riskerar att leda till fortsatt höga elpriser den närmaste tiden, uppger Södersten.

Han hänvisar till att genomsnittspriset i elområde SE3 ligger på 77 öre per kilowattimme under årets första sju månader. Det markerar en ökning med 64 procent jämfört med fjolåret, då genomsnittspriset landade på 47 öre/kWh.

– Backspegeln är ett sätt att bedöma läget, men man kan också kika på hur marknaden och elbörserna förutspår utvecklingen och där görs bedömningen att elpriset kan landa på runt en krona per kilowattimme i vinter, säger Fortums elprisexpert, 

LÄS MER: Stor rusning på villamarknaden

Lås priset tillfälligt

Inför vintern kan det även vara klokt att kika på ett fast elavtal.

Att tillfälligt låsa priset under en period, exempelvis över vintermånaderna, kan vara en smart lösning för om man är känslig för prissvängningar, konstaterar Södersten.

– Vi ser ett något högre intresse för olika varianter av prislåsningar hos våra kunder just nu, säger han.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i

Foto: V. Solar

Text: Redaktionen


18 aug 26

Larm om Visa och Mastercard

2026 08 18

Det kommer nu larm om svenska bankkort, inklusive de två stora märkena Visa och Mastercard.

Varningen utfärdas av cybersäkerhetsföretaget NordVPN.

Enligt företaget ligger flera svenska bankkort ute till försäljning på dark web, en dold och krypterad del av internet där användare kan vara anonyma.

De stulna betalkorten reas i princip ut.

– På dark web säljs stulna betalkort för ett medianpris på omkring 11 dollar – mindre än vad en kaffe och en kanelbulle kan kosta på stan, rapporterar NordVPN.

Dessutom kan användare på dark web komma över kapade id-handlingar för några extra hundralappar.

– Ett svenskt ID-kort eller körkort kostar cirka 34–35 dollar. En så kallad ”fullz”, alltså en komplett uppsättning personuppgifter kopplade till en individ, kostar runt 90 dollar, framhåller företaget.

”Lätt att stjäla”

Kartläggningen visar även att svenska Office 365-konton säljs för omkring 27,50 dollar, vilket motsvarar cirka 260 kronor. Inloggningsuppgifter till streamingtjänster som Netflix säljs för mindre än 50 kronor och konton på sociala medier värderas till omkring 115 kronor.

– Många föreställer sig att datastöld är en dramatisk och riktad attack. I verkligheten är det ofta betydligt mer vardagligt: lösenordet till din e-post, ditt Netflix-konto eller sparade kortuppgifter, säger Marijus Briedis, CTO på NordVPN.

– Den information du knappt tänker på är precis den som är vanligast och billigast på dark web, just eftersom den är lätt att stjäla

LÄS OCKSÅ: Stor rusning på villamarknaden

Så skyddar du dig

Den som vill skydda sina personuppgifter behöver inte göra några omfattande förändringar, enligt Marijus Briedis.

– Cybersäkerhet handlar i grunden om att ta kontroll över sina digitala vanor. Genom att använda starka och unika lösenord, aktivera multifaktorautentisering, använda VPN på offentliga nätverk och tänka efter kring vilken information man delar kan man minska risken betydligt, säger han och tillägger:

– Cyberkriminella söker ofta efter den enklaste vägen in, så små förändringar i vardagen kan göra stor skillnad.

ANDRA LÄSER: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Jarmoluk

Text: Redaktionen