JUST NU: Japan kräver ursäkt av Ryssland

2022 09 27

Japan kräver en formell ursäkt från Ryssland som tagit in en diplomat till vad som beskrivs som ett brutalt förhör.

Detta sedan agenter från ryska FSB, Ryska federationens federala säkerhetstjänst, ska ha utsatt en japansk diplomat för ett bryskt förhör.

Den japanska utrikesministern, Yoshimasa Hayashi, framhöll vid en presskonferens att konsuln Motoki Tatsunori, baserad och verksam vid generalkonsulatet i Vladivostok, blev hårdhänt behandlad och förhörd för misstänkt spionage.

Ögonbindel under hela förhöret

– Konsuln fördes bort utan möjlighet att röra sig och med ögonbindel under hela förhöret och med händerna och huvudet nedtryckta. Det var ett skrämmande förhör, sa han till CNN.

Efter förhöret förklarades den japanska konsuln persona non grata av det ryska utrikesministeriet, uppger ryska medier. Tatsunori ombads lämna landet inom 48 timmar.

Den japanska utrikesministern menade att de ryska anklagelserna var helt ogrundade och att frihetsberövandet var ”extremt beklagligt och oacceptabelt.”

Ryssland har bevis

FSB, å sin sida, framhåller att klara bevis finns och framhärdar till ryska nyhetsbyråer:

– En japansk diplomat greps på bar gärning när han i utbyte mot pengar mottog hemligstämplad information om Rysslands samarbete med ett annat land i Asien-Stilla Havs-området.

Gammalt groll bakom

Den diplomatiska snurran mellan länderna är inte oväntad då Japan har uttryckt sitt stöd till Ukraina i konflikten med Ryssland.

Lägg till det också att länderna har en tvist sedan Andra världskriget om suveräniteten kring öar norr om Japan.

Foto: A. Romero

Text: Redaktionen


Norskt besked till Trump – om Nobelpriset

2026 01 11

Donald Trump får nu ett svar angående Nobels fredspris.

USA:s president Donald Trump har inte gjort någon hemlighet av att han vill ha Nobels fredspris.

Men fredspriset 2025 gick istället till Venezuelas oppositionsledare María Corina Machado, som emellertid har öppnat för att dela priset med Trump.

Nu uttalar sig den norska Nobelkommittén och Nobelinstitutet i frågan.

”Det vore en stor ära”

Tidigare i veckan fick Machado en direkt fråga av Fox News om hon hade erbjudit sig att lämna över priset till Trump.

– Tja, det har inte hänt än... Men jag skulle verkligen personligen vilja berätta för honom att vi – det venezuelanska folket, för det här är ett pris för det venezuelanska folket – helt klart vill ge det till honom, dela det med honom, sade Machado till kanalen.

Donald Trump har därefter bekräftat att han gärna skulle ta emot priset om Machado skänkte det till honom.

– Jag har hört att hon vill göra det. Det vore en stor ära, säger Trump, enligt NBC News.

Men nu ger norska Nobelkommittén och Nobelinstitutet ett besked i frågan.

LÄS OCKSÅ: USA gör en kovändning - "Ryssland kan få allt de behöver av oss"

Besked från Norge

Det norska beskedet är att fredspristagaren inte kan välja att dela priset med någon annan, åtminstone inte formellt.

– Norska Nobelkommittén och Norska Nobelinstitutet får ett antal förfrågningar om kommentarer gällande huruvida en Nobelfredspristagares status är bestående, skriver de på sin hemsida.

– Fakta är tydliga och väl etablerade. När ett Nobelpris väl har tillkännagivits kan det inte återkallas, delas eller överföras till andra, enligt Nobelkommittén och Nobelinstitutet.

Ingenting kommer alltså kunna ändra på att María Corina Machado, inte Donald Trump, är Nobels fredspristagare 2025.

– Beslutet är slutgiltigt och gäller för all framtid, enligt uttalandet.

”Hon borde inte ha vunnit det”

Donald Trump anser emellertid att han förtjänar Nobels fredspris, och hävdar att han har skapat fred i en lång rad länder.

Det har till och med spekulerats i att beslutet att inte låta Machado ta över styret i Venezuela påverkades av Trumps besvikelse över att Machado vann fredspriset istället för han.

Trump förnekar detta, men bekräftar samtidigt sin besvikelse gällande Nobelpriset.

– Hon borde inte ha vunnit det, säger Trump, enligt NBC News.

– Men nej, det har inget med mitt beslut att göra, tillägger den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Lettland kallar till akut nödlägesmöte - "Eskalation"

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Anastacia Dvi

Text: Redaktionen


9 jan 2026

Brev går ut till hundratusentals hushåll – måste svara inom två veckor

2026 01 09

Omkring 111 000 svenska medborgare kan vänta sig ett brev i postlådan den kommande tiden.

Utskicket innehåller mönstringsunderlag till unga svenskar som är födda 2008.

Och att svara är ett krav, då det är en del av totalförsvarsplikten.

– Det är viktigt att alla som omfattas av totalförsvarsplikten förstår vad den innebär och varför den finns. Mönstringsunderlaget kan vara den första kontakten med totalförsvaret och är en central del i vårt urval, säger Peter Göthe, generaldirektör för Plikt- och prövningsverket, i ett uttalande.

Består av 40 frågor

Underlaget består av runt 40 frågor.

Det tar endast omkring en kvart att fylla i.

– Svaren bygger på egen bedömning och rör bland annat hälsa, studier, fysik och personliga förutsättningar, uppger Plikt- och prövningsverket.

– Från det att brevet har kommit har man två veckor på sig att logga in och lämna sina svar. Får man brevet hemskickat till sig är man skyldig att svara på det och man är även skyldig att svara sanningsenligt.

När svaren har sammanställts kommer runt 30 000 svenskar att kallas till mönstring.

Det beskedet kommer i mars.

En nyhet för året

För kullen som är födda 2008 har en nyhet tillkommit.

De kan också skrivas in till grundutbildning med civilplikt, med inriktning räddningsperson och räddningsgruppledare.

– Totalförsvaret behöver kompetens både inom det militära och det civila försvaret. Genom att civilplikten återinförs stärker vi samhällets beredskap ytterligare, säger Peter Göthe.

LÄS OCKSÅ: Historisk nyhet från Clas Ohlson – kunder väller in

Mönstring och utbildning

För de som kallas kommer mönstringen äga rum mellan maj 2026 och april 2027.

Omkring 10 000 utbildningsplatser ska tillsättas.

Grundutbildningen genomförs efter gymnasiestudier.

De första ur årskullen 2008 rycker således in sommaren 2027.

– Att bidra till totalförsvaret handlar om att ta ansvar för samhället, för oss alla som bor här och för Sveriges framtid. Oavsett roll är varje insats betydelsefull, säger Peter Göthe.

LÄS OCKSÅ: Oväntat besked – nu tar Sverige fart på riktigt

Foto: V. Gariev
Text: Redaktionen