Japan skickar upp stridsflyg – blixtagerar

2024 08 27

Ett kinesiskt militärflyg har brutit mot rådande förbud och tagit sig in i japanskt luftrum.

Det är första gången någonsin som en sådan kränkning bekräftas, rapporterar NHK.

Japans flygvapen har omedelbart svarat på den kinesiska provokationen.

Stridsflyg har skickats upp och jagat bort planet som alltså kommer från Kina, uppger den japanska nyhetsbyrån.

Analyserar kränkningen

Enligt japanska medier handlar det om ett spaningsplan av typen Y9 från den kinesiska militären som ligger bakom kränkningen.

Planet flög in i Japans luftrum utanför staden Goto i Nagasaki, en ögrupp i västra delarna av landet närmast den kinesiska gränsen.

– Försvarsdepartementet analyserar syftet med flygningen och fortsätter att övervaka situationen, framhåller NHK.

Varnat för att bli indragna i krig

Kränkningen har idag skett under en mycket orolig tidpunkt i den asiatiska regionen.

Så sent som i somras varnade just Japan för att ett nytt krig i världen kommer allt närmare som till och med skulle kunna eskalera till deras eget territorium.

Landet syftar på ökningen av Kinas militära övningar vid Taiwan som enligt Japan tycks syfta till att förbereda de kinesiska styrkorna för en möjlig invasion av ön.

– På grund av den ökade militära aktiviteten kan vi inte utesluta möjligheten till ökade spänningar, framhålls i den japanska bedömningen, rapporterade Reuters i juli.

50 000 amerikanska soldater

I Japan finns över 50 000 amerikanska soldater stationerade. USA har även hundratals militärflygplan och flera krigsfartyg som Washington skulle kunna sätta in för att försvara Taiwan.

På så sätt fruktar Japan att de själva kan bli indragna i en potentiell konflikt.

– Den 548-sidor långa bedömningen lyfter också fram Kinas planer på att fördubbla sin kärnvapenarsenal till mer än 1 000 stridsspetsar till 2030, uppgav nyhetsbyrån.

Vid Natos toppmöte samma månad pekade försvarsalliansen ut Kina som helt avgörande för Rysslands möjlighet att fortsätta kriget i Ukraina.

Kina reagerade starkt på anklagelserna och varnade försvarsalliansen för att provocera fram en reaktion.

– Deklarationen från Nato-toppmötet i Washington är full av kalla kriget-mentalitet och krigförande retorik, och Kina-relaterat innehåll är fullt av provokationer, lögner, hets och smutskastning, hävdade landets representanter i ett uttalande.

Arkivfoto: Courtney Witt, U.S. Air Force

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 02

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 juni 2026

Amerikansk bjässe öppnar i Sverige – tusentals ska jobba

2026 06 02

Ett av världens största företag storsatsar på Sverige.

Börsvärdet ligger på över 4,5 biljoner dollar och det finns fler än 191 000 anställda i koncernen.

Det är ingen mindre än teknikgiganten Google som riktar blickarna mot svensk mark. På tisdagen meddelar jätten att man tänker bygga ett stort datacenter i Horndal, Avesta kommun.

– När bygget är i full gång kommer flera tusen personer jobba här. Vi hoppas vara klara 2028  och kommer då erbjuda 100 fasta tjänster, säger Google Sveriges samhällspolitiska chef Sara Överby enligt SVT Nyheter.

29 000 kvadratmeter

Google har ägt marken där datacentret ska stå i nio år. Det handlar om en plats på 109 hektar, lika stort som 150 fotbollsplaner, med skog.

Nu tas första spadtaget för den 29 000 kvadratmeter stora huvudbyggnaden som Google fått bygglov för. Utöver serverutrymme ska det även finnas kontor och personalytor i lokalen, rapporterar Di.

– Det här är en stor dag, säger Googles Sverigechef Anna Wikland enligt tidningen.

Detta datacenter kommer att ge den breda allmänheten och företag och offentlig sektor ännu bättre och snabbare tillgång till Googles teknik, vilket i sin tur stödjer den digitala omställningen.

Välkomnas av regeringen

Benjamin Dousa (M), bistånds- och utrikeshandelsminister, välkomnar den amerikanska etableringen. 

Inte minst tack vare möjligheten för nya arbetstillfällen på både lång och kort sikt.

Det här kommer skapa många jobb. Vi ser ju många underleverantörer här idag och också jobb i framtiden i kommunen, säger han till SVT.

Google har redan ett datacenter i finländska Hamina och bygger även en i norska Skien. Anläggningen i Avesta blir emellertid den första i Sverige. Den väntas stå klar 2028.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Flera företag

Det är andra gången på kort tid som världsledande amerikanska megaföretag satsar på Sverige. Så sent som i maj öppnade Thermo Fisher Scientific, en global jätte inom medicinteknikindustrin, ett 2 800 kvadratmeter stort laboratorium i Göteborg.

ANDRA LÄSER: Ikea öppnar flera nya butiker

Foto: Frida Drake/Regeringskansliet

Text: Redaktionen