JUST NU: Israel utropar nödläge
2025 04 30
Israel utropar nationellt nödläge under tisdagen och kallar in soldater för att hjälpa till att bekämpa det kraftiga väderfenomenet.
Jättelika skogsbränder härjar just nu utanför Jerusalem i Israel.
Nu väljer landet att utropa nationellt nödläge – och kalla in militär för att få bränderna under kontroll.
Uppgifter gör gällande att hundratals civila just nu befinner sig i riskområdet runt bränderna.
Hundratals civila i riskzon
Israel Times rapporterar att det är andra gången på en vecka som skogsbränder i bergen väster om den israeliska huvudstaden leder till att invånare måste evakueras.
Läs mer: Enkelt test kan visa om du har cancer
Enligt israelisk brand- och räddningstjänst rasar bränder just nu på minst fem olika platser runt Jerusalem.
En kraftig värmebölja och starka vindar försvårar arbetet med att få elden under kontroll, rapporterar tidningen.
Kloster evakuerat
Flera mindre byar runt Jerusalem – samt ett kloster – har fått evakueras.
Ett tjugotal personer uppges ha skadats hittills, och över 7 000 invånare har tvingats evakuera sina hem hittills, enligt israeliska Haaretz.
Dessutom har huvudmotorvägen mellan Jerusalem och Tel Aviv stängts ner av polis, tillsammans med all tågtrafik i det närliggande området.
Hög risk för skogsbränder
Israels långa, varma och torra somrar ger optimala förutsättningar för skogsbränder.
Därför har flera större skogsbränder brutit ut i landet vid ett flertal tillfällen – bland annat år 1989, 1995 och 2023.
Läs också: Leif GW rasande – varnar för konsekvenser
Foto: T. Brandon
Text: Redaktionen