Israel utropar nödläge

2025 05 01

Israel utropar nationellt nödläge under tisdagen och kallar in soldater för att hjälpa till att bekämpa det kraftiga väderfenomenet.

Jättelika skogsbränder härjar just nu utanför Jerusalem i Israel.

Nu väljer landet att utropa nationellt nödläge – och kalla in militär för att få bränderna under kontroll.

Uppgifter gör gällande att hundratals civila just nu befinner sig i riskområdet runt bränderna.

Hundratals civila i riskzon

Israel Times rapporterar att det är andra gången på en vecka som skogsbränder i bergen väster om den israeliska huvudstaden leder till att invånare måste evakueras.

Läs mer: Enkelt test kan visa om du har cancer

Enligt israelisk brand- och räddningstjänst rasar bränder just nu på minst fem olika platser runt Jerusalem.

En kraftig värmebölja och starka vindar försvårar arbetet med att få elden under kontroll, rapporterar tidningen.

Kloster evakuerat

Flera mindre byar runt Jerusalem – samt ett kloster – har fått evakueras.

Ett tjugotal personer uppges ha skadats hittills, och över 7 000 invånare har tvingats evakuera sina hem hittills, enligt israeliska Haaretz.

Dessutom har huvudmotorvägen mellan Jerusalem och Tel Aviv stängts ner av polis, tillsammans med all tågtrafik i det närliggande området.

Hög risk för skogsbränder

Israels långa, varma och torra somrar ger optimala förutsättningar för skogsbränder.

Därför har flera större skogsbränder brutit ut i landet vid ett flertal tillfällen – bland annat år 1989, 1995 och 2023.

Läs också: Leif GW rasande – varnar för konsekvenser

Foto: S. Kopstein

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump har pratat med Zelenskyj – förbereder ödesdag

2025 08 05

Donald Trump och Volodymyr Zelenskyj har talats vid på tisdagen.

USA:s president Donald Trump och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har pratat i telefon med varandra på tisdagen.

Samtalet har ägt rum dagen innan Trumps sändebud ska åka till Ryssland.

Men framför allt handlade samtalet om vad som ska hända på fredag den 8 augusti.

”Samordnade våra positioner”

Trump och Zelenskyj diskuterade det ultimatum som Trump har gett Ryssland, rapporterar Axios.

Trump kräver att Ryssland ska uppnå ett fredsavtal med Ukraina före fredagen den 8 augusti – annars kommer USA rikta stenhårda sanktioner mot Rysslands handelspartners.

Volodymyr Zelenskyj uppger att samtalet på tisdagen var lyckat.

– Vi samordnade våra positioner. Vi utbytte bedömningar av situationen. President Trump är fullt informerad om ryska attacker mot Kiev och andra städer och samhällen, kommenterar Volodymyr Zelenskyj på X.

Så tänker de försvaga Ryssland

I samtalet ska man bland annat ha pratat om hur USA ska agera mot Ryssland när Trumps deadline har löpt ut den 8 augusti.

En ukrainsk källa uppger att Zelenskyj och Trump kommit överens om att man ska sikta in sig på rysk försäljning av olja till Indien, Kina och andra länder.

Båda presidenterna anser att dessa åtgärder kan utsätta Ryssland för så pass stark ekonomisk press att Putin tvingas tänka om angående kriget.

– Deras ekonomi fortsätter att försämras, och det är just därför Moskva är så känsligt för denna aspekt och president Trumps beslutsamhet. Detta kan förändra mycket, menar Volodymyr Zelenskyj.

Samtalet mellan Trump och Zelenskyj ägde alltså rum en dag innan Trumps sändebud Steve Witkoff ska åka till Moskva och träffa Vladimir Putin på onsdagen.

Trump ska ha sagt till Zelenskyj att Witkoffs besök sker efter önskemål från Kreml.

Tackar Sverige

Volodymyr Zelenskyj uppger också att han och Trump diskuterade vapenleveranser från USA, finansierade av andra Natoländer, däribland Sverige.

– Vi har redan åtaganden från Nederländerna, Sverige, Norge och Danmark – över en miljard dollar för amerikanska vapen som Ukraina kommer att få. Tack! Detta samarbete med Natoländerna kommer att fortsätta, skriver Volodymyr Zelenskyj på X.

LÄS OCKSÅ: Oroväckande besked för Putin - direkt från finansdepartementet

Foto: President of Ukraine Office resp Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


EU ställer krav – när du går och handlar

2025 08 05

EU vill påverka kunders beteende när de går och handlar.

EU har satt upp ett mål under 2025 som gäller kunders beteende när de går till mataffären och handlar.

I Sverige har vi nyligen avskaffat plastpåseskatten – men EU har satt en gräns för hur många plastpåsar vi högst bör förbruka per person och år.

Har satt upp ett mål

I en ny EU-förordning som trädde i kraft i februari slogs det fast att förbrukningen av plastpåsar bör minska under 2025, rapporterar Svenska Yle.

Enligt förordningen ska förbrukningen inte överskrida 40 plastpåsar per person och år. Målet ska vara uppfyllt i slutet av 2025.

EU-förordningen avser plastpåsar som är mellan femton och femtio mikrometer tjocka, enligt kanalen.

Sverige ligger dock redan mycket bra till i statistiken – medan vårt grannland Finland har en bit kvar till målet.

Sverige kan klara målet – med råge

I Sverige förbrukade vi rekordfå plastpåsar under 2024, vilket Naturvårdsverket tidigare har rapporterat.

Vi förbrukade bara 13 plastkassar per person, vilket alltså innebär att vi lever upp till EU:s mål med mycket god marginal. Statistiken avser bara den typen av plastbärkassar som vi använder för att bära hem mat.

Siffran för 2024 var den lägsta som registrerats sedan Naturvårdsverket började rapportera statistik 2017. Då låg siffran på 83 plastpåsar per person och år.

Enligt Naturvårdsverket har plastpåseskatten haft en stor betydelse för att få ner förbrukningen av plastpåsar i Sverige.

Skatten avskaffades – försäljningen ökade knappt

Skatten avskaffades dock i november 2024. Hur det kommer att påverka statistiken för 2025 återstår att se, men matbutiker har uppgett att försäljningen av plastkassar knappt har ökat sedan plastpåseskatten avskaffades, vilket SVT har rapporterat.

– Vi ser att det är fler som tar med sin kasse och jag tror att det beteendet är inövat sedan länge, det är bra tycker vi, sade Anna Bergkvist, butikschef Ica Söndrum i Halmstad, till kanalen.

Sverige ser alltså ut att ligga bra till för att uppnå EU:s mål om max 40 plastkassar per person och år.

Vårt grannland Finland har däremot en bit kvar. Finländarna använder i genomsnitt 54 bärkassar per person och år, enligt Svenska Yle.

Foto: Ica-gruppen

Text: Redaktionen