Israel stormar sjukhus

2023 11 15

Israel har inlett en operation mot Gazas största sjukhus Al Shifa.

Det bekräftar den israeliska militären, IDF, i ett uttalande.

– IDF-styrkor genomför en exakt och riktad operation mot Hamas i ett specificerat område på Shifa-sjukhuset, baserat på underrättelseinformation och en operativ nödvändighet, framhåller militären på X.

Enligt IDF deltar både medicinska team och arabisktalande militärer i räden på sjukhuset.

– De har genomgått en specifik utbildning för att förbereda sig för denna komplexa och känsliga miljö. Avsikten är att ingen av de civila, som används av Hamas som mänskliga sköldar, ska skadas. 

Israel: Militär kommandobas under sjukhuset

Al-Shifa är det största sjukhuset i Gaza.

Både Israel och USA har uppgett att den palestinska terrorgruppen Hamas har en militär kommandobas under sjukhuset och förvarar vapen i byggnaden.

Hamas förnekar uppgifterna och hävdar att Israel, med stöd av USA, utför en massaker på sjukhuset.

Under gårdagen krävde Israel att all militär verksamhet måste upphöra på sjukhuset inom 12 timmar.

– Tyvärr gjorde den inte det. Vi uppmanar alla Hamas-terrorister som finns på sjukhuset att kapitulera, skriver IDF på X.

Tiotusentals i byggnaden

Enligt Världshälsoorganisationen WHO befinner sig omkring 700 patienter, 400 sjukvårdare och 3  000 civila på Al-Shifa-sjukhuset.

Ett ögonvittne uppger att över hundra israeliska soldater tagit sig in på sjukhuset.

Enligt samma vittne befinner sig sex stridsvagnar på sjukhusområdet.

– Jag såg sex stridsvagnar inne på området och mer än hundra soldater. De gick in på akutmottagningen, några av soldaterna var maskerade och skrek på arabiska: ”rör dig inte, rör dig inte”, säger mannen till BBC.

Uppgiftslämnaren hävdar även att israeliska soldater har kastat en rökbomb som fick ”folk att kvävas”.

– Jag såg soldaterna gå in i kirurgavdelningen, sa han innan samtalet bröts med den brittiska nyhetskanalen.

Vita huset: ”Vill inte se en eldstrid”

USA har uttalat sig om den israeliska räden.

– Vi vill inte se en eldstrid inne på ett sjukhus där oskyldiga, hjälplösa och sjuka människor, sjuka människor som försöker få sjukvård riskerar att hamna i korselden,  säger en talesperson för Vita husets nationella säkerhetsråd.

Text: Redaktionen


3 mars

Enormt fynd i Norge – största i hela Europa

2026 03 04

En stor upptäckt har gjorts i Norge som kan minska beroendet av Kina.

Europa är som bekant i hög grad beroende av Kina för sällsynta jordartsmetaller.

Kontinenten har i dagsläget inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller.

Men nu kommer uppgifter om ett enormt fynd i Norge som kan ändra på det.

Enormt fynd

En uppskattning av mineralresurserna vid en gruva som utvecklas av Rare Earths Norway – Europas största projekt för sällsynta jordartsmetaller – har rusat med 81 procent sedan den förra utvärderingen för två år sedan, uppger Reuters. 

Europa har inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller, och utvecklingen av företagets Fen-projekt skulle kunna stödja kontinentens strävan att minska beroendet av den dominerande producenten Kina.

“Världsklass”

Projektet har 15,9 miljoner ton totalt innehåll av sällsynta jordartsoxider i indikerade och antagna resurser, enligt ett uttalande från konsultföretaget WSP. 

Den nya uppskattningen återspeglar ytterligare prospekteringsborrningar som ägde rum förra året och kan jämföras med de 8,8 miljoner ton som beräknades 2024.

– Genom att nästan fördubbla sin kända storlek har Rare Earths Norway gått från att vara en lovande upptäckt till en strategisk tillgång i världsklass, säger Bernd Schaefer, vd för EIT RawMaterials, ett EU-finansierat organ för kritiska mineraler.

Läs mer: Pentagon går rakt emot Trump

Tar tid

Det är inte bara i Norge som jakten efter sällsynta jordartsmetaller pågår i Europa.

Men byråkrati ställer till det, menar Jan Moström, verkställande direktör för LKAB.

“Bara då blandar vi oss i”

Så här låter det från Moström:

– Jag har pratat i Bryssel de senaste två eller tre åren om de enorma nackdelar vi skapade under 1970- och 1980-talen, när vi lade ner gruvindustrin och började importera metaller från Sydamerika, Afrika och Australien, säger han till The Guardian.

Läs mer: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Foto: M Oetelaar

Text: Redaktionen


UPPMANINGEN: Ta ut pengar nu – så mycket ska du ha hemma

2026 03 04

SBAB slår larm om svenskarnas kontantvanor.

Myndigheterna har flera gånger gått ut med uppmaningar till svenska folket om att förvara kontanter hemma.

Men svenskarna lyssnar inte.

Rekommendationen är att hushåll ska ha kontanter hemma så att de klarar sig i minst en vecka – ett mål som enligt SBAB “långt ifrån uppnås”.

Bara en av tio

Bara en av tio svenskar har ökat innehavet av kontanter i hemmet trots myndigheternas rekommendationer.

Nu är det dags att agera, säger SBAB:s privatekonom Linda Hasselvik.

– Att ha kontanter hemma för att kunna köpa det nödvändigaste om möjligheten att genomföra digitala betalningar tillfälligt ligger nere borde vara en självklarhet, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi behöver inte stå inför en invasion för att det ska ske. Givet dagens teknik skulle det också kunna hända i samband med till exempel ett längre elavbrott eller cyberangrepp, en risk som kanske underskattas.

Så mycket ska du ha

Myndigheten för civilt försvar (tidigare MSB) och Finansinspektionens rekommendation är att ha kontanter hemma så att det räcker för minst en vecka.

– Konsumentverket beräknar att bara matkostnaden för en familj med två vuxna och två barn uppgår till cirka 2 500 kronor per vecka, fortsätter Hasselvik.

– Lägg därtill potentiella kostnader för drivmedel och andra oväntade småutgifter. Rekommendationen är också att ha mindre valörer hemma då det kan vara svårt att få tillbaka växel om betalningssystemen ligger nere.

Läs mer: 375 procent dyrare i fysisk butik än online

Minst en vecka

Myndigheten för civilt försvar framhåller inte någon konkret summa – men understryker att alla bör ha tillräckligt mycket kontanter i hemmet för att klara sig i en vecka.

– Fundera på hur beredskapen ser ut för ditt hushåll och hur mycket kontanter ni behöver för att klara er en vecka utan samhällets hjälp, gärna längre.

Ta ut pengar

En majoritet av svenskarna har inte ens tusen kronor i kontanter hemma.

Den som saknar tillräckligt med kontanter i hemmet för att klara sig en vecka uppmanas därmed att ta ut pengar nu.

Läs mer: ”Du kan misstänkas för penningtvätt” – polisen varnar för nytt bedrägeri

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen