Israel har bestämt sig – ger besked till Iran

2024 04 16

Israel kommer att svara på Irans attack. 

Det uppger Israels försvarsmakt IDF på måndagskvällen.

Beslutet har fattats efter att landets krigskabinett hållit tre extrainsatta möten de senaste dygnen.

Hur och när Israel kommer att svara förblir oklart.

Enligt brittiska Sky News är Israels mål att svara på attacken ”utan att orsaka ett storskaligt krig”.

Landet vill även involvera USA.

– Rapporter antyder att Israel vill inleda samordnade åtgärder med USA mot Iran – även fast USA fastslagit att man inte vill medverka i en motoffensiv mot Iran, rapporterar Sky News.

”Kommer göra vad som behövs”

IDF:s talesperson Daniel Hagari har kommenterat potentiella israeliska svar på Irans attack.

Under ett besök på en flygbas, som skadades i helgens iranska attack, uppgav Hagari att Israel kommer att ”göra vad som behövs”.

– Vi kommer att göra allt för att skydda staten Israel, sa Daniel Hagari.

Misslyckad attack

Under natten mellan lördag och söndag avfyrade Iran hundratals drönare och ett dussintals robotar mot olika mål i Israel. Majoriteten av projektilerna avfyrades från Iran, men iranska proxy-styrkor  i Jemen, Libanon och Irak deltog även i attacken. 

Den israeliska militärledningen uppger att man sköt ner drygt ”99 procent” av drönarna och robotarna. John Kirby, talesperson för USA:s nationella säkerhetsråd, beskriver attacken som ett misslyckande.  

– Den iranska attacken försvarades på ett spektakulärt sett. Den kunde avvärjas av Israel, USA  och andra partners som engagerade sig i det israeliska försvaret, säger Kirby.

Aktiv roll i kriget mellan Israel och Hamas

Attacken var enligt Iran ett svar på Israels attack mot det iranska konsulatet i Syriens huvudstad Damaskus. Två iranska generaler och fem officerare dödades i attacken.

Iran har dock länge varit en aktiv spelare i kriget mellan Israel och den palestinska terrororganisationen Hamas.

Landet uppges ha spelat en avgörande roll i Hamas massaker den 7 oktober, och en omfattande analys från nyhetsbyrån AP har fastslagit att merparten av Hamas vapen kommer från bland annat Iran.

Foto: T. Heftiba

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen