Israel har bestämt sig – ger besked till Iran

2024 04 16

Israel kommer att svara på Irans attack. 

Det uppger Israels försvarsmakt IDF på måndagskvällen.

Beslutet har fattats efter att landets krigskabinett hållit tre extrainsatta möten de senaste dygnen.

Hur och när Israel kommer att svara förblir oklart.

Enligt brittiska Sky News är Israels mål att svara på attacken ”utan att orsaka ett storskaligt krig”.

Landet vill även involvera USA.

– Rapporter antyder att Israel vill inleda samordnade åtgärder med USA mot Iran – även fast USA fastslagit att man inte vill medverka i en motoffensiv mot Iran, rapporterar Sky News.

”Kommer göra vad som behövs”

IDF:s talesperson Daniel Hagari har kommenterat potentiella israeliska svar på Irans attack.

Under ett besök på en flygbas, som skadades i helgens iranska attack, uppgav Hagari att Israel kommer att ”göra vad som behövs”.

– Vi kommer att göra allt för att skydda staten Israel, sa Daniel Hagari.

Misslyckad attack

Under natten mellan lördag och söndag avfyrade Iran hundratals drönare och ett dussintals robotar mot olika mål i Israel. Majoriteten av projektilerna avfyrades från Iran, men iranska proxy-styrkor  i Jemen, Libanon och Irak deltog även i attacken. 

Den israeliska militärledningen uppger att man sköt ner drygt ”99 procent” av drönarna och robotarna. John Kirby, talesperson för USA:s nationella säkerhetsråd, beskriver attacken som ett misslyckande.  

– Den iranska attacken försvarades på ett spektakulärt sett. Den kunde avvärjas av Israel, USA  och andra partners som engagerade sig i det israeliska försvaret, säger Kirby.

Aktiv roll i kriget mellan Israel och Hamas

Attacken var enligt Iran ett svar på Israels attack mot det iranska konsulatet i Syriens huvudstad Damaskus. Två iranska generaler och fem officerare dödades i attacken.

Iran har dock länge varit en aktiv spelare i kriget mellan Israel och den palestinska terrororganisationen Hamas.

Landet uppges ha spelat en avgörande roll i Hamas massaker den 7 oktober, och en omfattande analys från nyhetsbyrån AP har fastslagit att merparten av Hamas vapen kommer från bland annat Iran.

Foto: T. Heftiba

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen