Isabella Löwengrips ”straff” – om barnen röstar fel
2026 01 23
Isabella Löwengrip är orolig för barnens politiska framtid.
Isabella Löwengrip är en av Sveriges mest kända entreprenörer och influencers.
Men hon har också varit politiskt aktiv – och öppnar för en politisk roll i framtiden.
Samtidigt berättar hon vad som skulle hända om hennes barn valde att rösta på ”fel” parti.
”Det hade varit lite jobbigt”
Isabella Löwengrip medverkar i fredagens avsnitt av talkshowen ”Carina Bergfeldt” i SVT.
Där berättar hon att hon överlag inte är någon sträng förälder.
Men om barnen vill göra revolt mot henne så finns det ett område där hon är extra känslig: Politiken.
Löwengrip var själv under tonåren aktiv i Moderata ungdomsförbundet, och berättar att det skulle kännas tufft för henne om hennes barn valde ett annat parti.
– Det hade varit lite jobbigt när jag har varit aktiv i ungdomsförbund som jag hoppas att de ska vara med i och de väljer helt åt andra hållet. Men jag har förstått att det brukar bli så, säger Isabella Löwengrip i programmet, rapporterar TV4.
Om hennes son exempelvis kommer hem och berättar att han är vänsterpartist så kan hon tänka sig ett ”straff”, säger Löwengrip skämtsamt.
– Då hade jag fått ta det. Sedan hade jag fått försöka strypa månadspengen, säger Isabella Löwengrip, enligt kanalen.
LÄS OCKSÅ: Tung dom från Kristersson - uppmaning inför "kommande dagarna"
Öppnar för att bli politiker
Isabella Löwengrip har aldrig gjort någon hemlighet av sin politiska hemvist.
Förutom engagemanget i ungdomsförbundet har hon varit rådgivare för Moderaterna.
I november förra året öppnade hon till och med för att kandidera till riksdagen för partiet. Hon öppnade även för att bli minister, rapporterade SvD.
– Jag tror absolut att jag skulle göra ett väldigt bra jobb som minister. Just för att man har den här näringslivserfarenheten, men också örat mot marken och hör vad främst kvinnor tycker och tänker, sade Löwengrip till tidningen.
Hon vill dock inte engagera sig nu, planerna får vänta till framtiden.
Hon tror dock att hon hade kunnat bli vald redan nu om hon hade velat.
– Jag tror att jag hade kommit in som förtroendevald genom röster redan nästa år om jag hade velat, sade Löwengrip i november i fjol, och syftade på valet 2026.
LÄS OCKSÅ: Solcellsbolag går i konkurs
Foto: Isabella Löwengrip Wikimedia resp Valmyndigheten
Text: Reaktionen


