Iran varnar – “Blir ett förödande krig”

2024 06 29

Irans FN-delegation går ut med en skarp varning.

Spänningarna i Mellanöstern är alltjämt mycket höga.

Kriget mellan Israel och Hamas fortsätter, samtidigt som varningar har utfärdats gällande ett eventuellt krig mellan Israel och libanesiska Hizbollah.

Det menar nu Iran skulle vara ett “förödande krig”, rapporterar AFP.

Förbereder styrka

Det är Irans FN-delegation i New York som går ut med varningen.

Spänningarna mellan Israel och Hizbollah är mycket höga och Iran fortsätter att hålla koll på situationen.

Israel bedöms vara redo, men tonar ned retoriken efter att tidigare ha varit mer intensiva i tonläget.

– Vi förbereder en militärstyrka. Samtidigt förbereds det politiska alternativet, och det är alltid bättre, säger Israels försvarsminister Yoav Gallant enligt Times of Israel.

Alla kort på bordet

Irans delegation förklarar via sociala medier att alla kort ligger på bordet.

– Även om Iran betraktar den sionistiska regimens propaganda om att ha för avsikt att angripa Libanon som psykologisk krigföring, kommer ett utplånande krig att följa om den sionistiska regimen skulle inleda en fullskalig militär aggression. Alla alternativ, inklusive full inblandning av alla motståndsfronter, finns på bordet.

Kan vara nära

Många bedömare pekar på att ett fullskaligt krig mellan Israel och Hizbollah kan vara nära.

– Sedan oktober har spänningarna vid gränsen mellan Libanon och Israel varierat. Under de senaste veckorna har spänningarna dock eskalerat och ett krig framstår som alltmer sannolikt, skriver CNN:s analytiker Ben Wedeman.

– Retoriken på båda sidor hårdnar. Tyskland, Sverige, Kuwait, Nederländerna och andra länder uppmanar sina medborgare att omedelbart lämna Libanon. Om det någonsin har funnits en risk för ett regionalt krig i Mellanöstern, så är det nu.

Har resurser

Hizbollah bedöms bara ha använt en liten del av de tillgängliga militära resurserna.

– Dess arsenal omfattar enligt israeliska uppskattningar minst 150.000 missiler och raketer. Israel uppskattar att gruppen redan har avfyrat 5.000 sedan oktober, vilket innebär, som Hizbollahs ledare Hassan Nasrallah sa i ett tal förra veckan, att mycket av arsenalen fortfarande är intakt.

Foto: S. Drakhshani

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Yrke kan förbjudas – 6 000 svenskar riskerar jobbet

2026 07 09

Tusentals svenskars jobb hänger på en allt skörare tråd.

Över 6 000 personer i Sverige jobbar som telefonförsäljare, enligt siffror från Statistiska centralbyrån.

Inom kort kan samtliga behöva se sig om efter ett nytt arbete.

Regeringen meddelar nämligen på torsdagen att en utredning tillsätts för att se över om telefonförsäljning ska förbjudas.

– Telefonförsäljning upplevs av många som både missvisande och påträngande, säger civilminister Erik Slottner (KD) i ett uttalande.

Kan bli olika slags förbud

Redan för ett år sedan krävde Konsumentverket hårdare tag mot telefonförsäljning. Då förespråkade myndigheten bland annat ett förbud mot försäljning av lån.

– Det är försäljningsmetoden som sådan som är problematisk. Extra svårt är det för utsatta målgrupper som äldre, personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller de med låga kunskaper i svenska, framhöll myndighetens generaldirektör Cecilia Tisell på DN Debatt hösten 2024.

Nu hörsammar regeringen uppmaningarna.

Utredningen kommer analysera och ge förslag på hur konsumenter bättre kan skyddas från försäljare där det är företagen som ringer kunden. Utredningen ska bland annat granska om telefonförsäljning bör förbjudas helt, eller om det enbart ska ske inom särskilda branscher eller produkter.

– Vissa grupper i samhället riskerar också att hamna i kläm, inte minst äldre. Vi behöver se över frågan grundligt och om det kan vara motiverat med ett förbud, säger Erik Slottner. 

LÄS MER: Ska bli lättare att komma till Sverige och arbeta

Brett stöd

Om regeringen väljer att gå vidare med att föreslå förbud mot telefonförsäljning kan de sannolikt räkna med stöd från oppositionen.

Vänsterpartiet har tidigare varit tydliga med att man vill se ett totalförbud.

– Vill man att försäljare ska ringa upp en och sälja saker, då förslår vi att man sätter upp sig på en lista för det. En omvänd så kallad ”nix-lista”, sade V-ledaren Nooshi Dadgostar till TV4 för två år sedan. 

LÄS MER: Ersättning till fastighetsägare höjs

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Ryssarna flyr – Ukraina tar kontroll

2026 07 09

Ryska styrkor tvingas lämna ockuperade områden i Ukraina.

Under torsdagsmorgonen kommer beskedet.

En by i regionen Donetsk har befriats från de ryska ockupanterna.

Glädjen var stor när de ukrainska styrkorna pressade undan motståndarna, som tvingades backa från sina positioner, rapporterar RBC-Ukraine.

– Novokhatske är tillbaka under Ukrainas väpnade styrkors kontroll! Genom gemensamma och samordnade insatser har soldaterna från den 37:e marinbrigaden och deras vapenbröder från den 79:e luftlandsättningsbrigaden utplånat de ryska ockupationsstyrkorna i byn Novokhatske i regionen Donetsk, uppger den ukrainska militären i ett uttalande, enligt tidningen.

Steg för steg

Ukraina har avancerat steg för steg genom det kraftigt minerade området.

Slutligen lyckades operationen och de ryska soldaterna tvingades bort från området, efter att ha lidit stora förluster. Det uppger den ukrainska militären.

Samtidigt pågår hårda strider i en annan stad i samma region.

Putin hävdar framgång

I förra veckan gick den ryske diktatorn Vladimir Putin ut och hävdade att Ryssland tagit kontroll över staden Kostiantynivka i regionen Donetsk.

– Rysk kontroll har etablerats över staden, sade han, enligt RBC-Ukraine.

– Jag vill påpeka att erövringen av Kostyantynivka bara är det första, men mycket viktiga, steget i förstörelsen av den ukrainska arméformationen som för närvarande håller området.

LÄS OCKSÅ: Två jättefartyg står i brand

Zelenskyj slår tillbaka

Ukrainas president tillbakavisar uttalandet från den ryske ledaren.

Striderna i staden är långt ifrån avgjorda, menar Volodymyr Zelenskyj.

– Striderna fortsätter också för Kostiantynivka, som Putin redan har gjort anspråk på, men uppenbarligen kommer han aldrig att riskera att dyka upp där. För i verkligheten har han bara Moskva, Sankt Petersburg och sina residens, sade han enligt tidningen.

Svåra förluster

Den ukrainske presidenten passade också på att lyfta de stora ryska förlusterna vid fronten. Ett faktum som Putin ogärna talar högt om.

– I juni var det nästan 30 000 bekräftade förluster bland de ryska ockupanterna vid fronten – döda eller svårt skadade, sade Zelenskyj, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Nato överens – så mycket får Ukraina

Foto: L. Johnns

Text: Redaktionen