Iphone 16 är här

2024 09 09

Apple har nu presenterat sin nya modell.

På måndagskvällen har Apple presenterat sin nya modell.

Iphone 16 är här efter en längre tids spekulationer.

CNBC har fastställt det viktigaste du bör veta som konsument.

Detta bör du veta

CNBC förklarar.

– Apples iPhone 16 Pro har en 6,3-tums skärm, och Apple 16 Pro Max har en 6,9-tums skärm, större än de tidigare modellerna, som mättes in på 6,1 tum respektive 6,7 tum.

– De nya modellerna har också de ”tunnaste kanterna på någon Apple-produkt”, menar Apple och kallade dem ”överlägset våra bästa iPhone-skärmar någonsin.” Titanet väger nästan hälften så mycket som rostfritt stål och är ”mer reptåligt än andra former av titan som andra har använt”.

Designat för AI

Apple fortsätter att satsa på artificiell intelligens och har lagt grunden för AI i telefonerna.

– De nya iPhone Pro-modellerna innehåller ett A18 Pro-chip med andra generationens 3-nanometertransistorer och en ny 16-kärnig nervmotor som driver Apple Intelligence, utformad speciellt för generativa AI-arbetsbelastningar.

– Det leder till en 17-procentig ökning av den totala minnesbandbredden i systemet. Den är ”ännu snabbare och mer effektiv än A18”.

Ljud och bild

Stort fokus har även lagts på förbättringar på ljud och bild.

– Apple introducerade också videoinspelning i 4k med 120 bilder per sekund, iPhone-kamerans ”högsta upplösning och bildfrekvens hittills”. 

– Pro-modellerna har fyra mikrofoner av ”studiokvalitet” med reducerat brus, delvis utformade för vokala och akustiska inspelningar, liksom rumslig ljudinspelning. En ny ”Audio Mix”-funktion, som Apple kallade ”branschens första”, använder maskininlärning för att identifiera och separera bakgrundselement från en användares tal.

Bättre prestanda

Sajten Mobil uppger även att prestandan för exempelvis spel är bättre.

– Iphone 16 har fått ny struktur på processorn kylning vilket gör att processorn klarar av att hålla prestandan längre över tid för spel. 

– Batteriet är större, och både system och processorer mer energieffektiva så batteritiden ska vara bättre, men Apple ger inga siffror här.

Foto: Z. Kayiv

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Historiskt besked för SD

2026 07 28

Sverigedemokraterna har nått en milstolpe som länge endast har förknippats med Socialdemokraterna.

SD kommer för första gången i partiets historia att kandidera till riksdagen, samtliga regioner och i landets alla kommuner i höstens val.

Beskedet innebär att SD och S blir de enda partierna som kandiderar överallt i årets val. Det blir också första gången sedan 2010 som ett annat parti än Socialdemokraterna kandiderar överallt i hela landet. 

”Historisk milstolpe”

Sverigedemokraterna beskriver utvecklingen som en ”historisk milstolpe” för partiet, som grundades 1988 och kom in i riksdagen 2010.

– Det här är resultatet av ett långsiktigt och målmedvetet arbete i hela vår organisation. Från att ha varit ett litet parti med representation i delar av landet är vi nu ett rikstäckande parti som möter väljarna i varje kommun, varje region och i riksdagsvalet, säger partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.

–  Bakom den här framgången finns tusentals förtroendevalda, kandidater, medlemmar och sverigevänner som har lagt ned ett enormt arbete. Det visar både styrkan och bredden i vårt parti. Sverigedemokraterna finns idag i hela Sverige och vi är redo att ta ansvar i ännu fler kommuner och regioner efter valet, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Beskrivs som unik möjlighet

Efter det nya beskedet bedömer Sverigedemokraterna att partiet kommer att vara representerat i hela landet.

Partisekreterare Bäckström Johansson beskriver det som en unik möjlighet för SD att få genomslag för sin politik på nationell, regional och kommunal nivå.

– Vår ambition är inte bara att finnas med på valsedeln. Vi vill vinna väljarnas förtroende och göra verklig skillnad. Målet är ett starkt valresultat och ett ökat sverigedemokratiskt inflytande i hela landet, säger han.

LÄS OCKSÅ: Teknikjättar går samman – för att försvara sig

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redationen