Iphone 16 är här

2024 09 09

Apple har nu presenterat sin nya modell.

På måndagskvällen har Apple presenterat sin nya modell.

Iphone 16 är här efter en längre tids spekulationer.

CNBC har fastställt det viktigaste du bör veta som konsument.

Detta bör du veta

CNBC förklarar.

– Apples iPhone 16 Pro har en 6,3-tums skärm, och Apple 16 Pro Max har en 6,9-tums skärm, större än de tidigare modellerna, som mättes in på 6,1 tum respektive 6,7 tum.

– De nya modellerna har också de ”tunnaste kanterna på någon Apple-produkt”, menar Apple och kallade dem ”överlägset våra bästa iPhone-skärmar någonsin.” Titanet väger nästan hälften så mycket som rostfritt stål och är ”mer reptåligt än andra former av titan som andra har använt”.

Designat för AI

Apple fortsätter att satsa på artificiell intelligens och har lagt grunden för AI i telefonerna.

– De nya iPhone Pro-modellerna innehåller ett A18 Pro-chip med andra generationens 3-nanometertransistorer och en ny 16-kärnig nervmotor som driver Apple Intelligence, utformad speciellt för generativa AI-arbetsbelastningar.

– Det leder till en 17-procentig ökning av den totala minnesbandbredden i systemet. Den är ”ännu snabbare och mer effektiv än A18”.

Ljud och bild

Stort fokus har även lagts på förbättringar på ljud och bild.

– Apple introducerade också videoinspelning i 4k med 120 bilder per sekund, iPhone-kamerans ”högsta upplösning och bildfrekvens hittills”. 

– Pro-modellerna har fyra mikrofoner av ”studiokvalitet” med reducerat brus, delvis utformade för vokala och akustiska inspelningar, liksom rumslig ljudinspelning. En ny ”Audio Mix”-funktion, som Apple kallade ”branschens första”, använder maskininlärning för att identifiera och separera bakgrundselement från en användares tal.

Bättre prestanda

Sajten Mobil uppger även att prestandan för exempelvis spel är bättre.

– Iphone 16 har fått ny struktur på processorn kylning vilket gör att processorn klarar av att hålla prestandan längre över tid för spel. 

– Batteriet är större, och både system och processorer mer energieffektiva så batteritiden ska vara bättre, men Apple ger inga siffror här.

Foto: Z. Kayiv

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 24

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Ryska fartyg i Norge

2025 05 23

Fartyg som kopplas till Rysslands skuggflotta observeras regelbundet i norska vatten.

Nu riktar Malte Humpert, grundare av tankesmedjan The Arctic Institute och journalist vid den norska tidskriften High North News, skarp kritik mot sitt eget land.

– Norge tillhandahåller vapen och stöd till Ukraina, men när det gäller att införa sanktioner mot LNG-tankfartyg gör landet mindre än andra, säger han till Dagbladet. 

– Varför låta farliga fartyg, som Ryssland tjänar pengar på, stanna kvar i Norge? frågar sig journalisten.

Tillåts besöka hamnar

Humpert hänvisar bland annat till att Norge fortfarande tillåter fartygen att byta besättning och fylla på varor i norska hamnar.

Detta sker trots att EU enats om hårda sanktioner mot 342 fartyg som kopplas till den ryska skuggflottan.

Norge är förvisso inte med i EU, men Humpert menar att landet borde följa unionens exempel.

– Om det finns politisk vilja kan något göras åt det. Men Norge har inte gjort någonting och det ser inte bra ut.

Kraftfull markering från Storbritannien

Storbritannien, ett annat land som inte är med i EU, har infört mängder av sanktioner mot fartyg i den ryska skuggflottan.

För två veckor sedan presenterade Downing Street de ”kraftfullaste åtgärderna” hittills.

Läs mer här: Storbritannien slår till mot Ryssland – ”största någonsin”

Vill undvika sanktioner

Fartygen i den ryska skuggflottan seglar under falsk flagg för att undvika västvärldens sanktioner. Putinregimen använder i synnerhet skuggflottan för att transportera rysk olja till handelspartners.

Snittåldern på oljefartygen i den ryska skuggflottan har ökat från 8,9 till 16,6 år efter den ryska invasionen av Ukraina. EU-ledare har länge varnat för att fartygen kan orsaka olyckor med ödesdigra konsekvenser för miljön.

Enligt Malte Humpert är fartygen i skuggflottan ofta dåligt försäkrade och har vid flera tillfällen stängt av sina transpondrar, vilket innebär att de inte syns för andra fartyg.  

– Det är inte säkert, man måste veta var de befinner sig. Det har förekommit fall där fartyg har kolliderat eftersom de inte synts på andra fartygs radar, säger han till Dagbladet.

Foto: Jetiveri

Text: Redaktionen