JUST NU: Intervjun chockar Ryssland

2022 05 18

Kremls kontroll över informationsflödet i Ryssland är vid det här laget vida känt. I tv-rutan matas tittarna med propaganda från Putinallierade reportrar och tv-gäster.

Därför har det senaste utspelet från den före detta översten och militäranalytikern Mikhail Khodaryonok skapat stor uppmärksamhet i Ryssland.

Khodaryonok talade klarspråk när han pratade om Rysslands militära insats i Ukraina och den politiska situationen i hemlandet.

Gästade populärt program

Ex-översten gästade talkshowen 60 Minutes. Det populära programmet sänds två gånger om dagen på statliga tv-kanalen Russia 1. Programledarna och gästerna förväntas följa Kremls hållning i alla frågor – inklusive allt som gäller Putins ”militära operation” i Ukraina, uppger BBC.

Därför chockade Khodaryonok många när han varnade för att situationen i hemlandet endast kommer att bli värre och att Ukraina snart kan mobilisera en miljon soldater.

Om man ser till helheten är situationen följande: Det ukrainska försvaret klarar av att beväpna en miljon människor. De säger själva att det inte är något problem för dem att mobilisera en miljon människor, sa Khodaryonok och konstaterade att Ryssland måste betrakta detta faktum som en realitet inom en snar framtid.

– Det är verkligheten och det måste finnas med i våra strategiska och operativa beräkningar. Läget blir värre för oss.

Avvisade propagandan från Kreml

Khodaryonok  avvisade Kremls propaganda som hävdar att den ukrainska armén närmar sig ett sammanbrott.

All information ska ses i sitt sammanhang. Uppgifterna om att ukrainska soldater är nära en moralisk kris och mentalt sammanbrott – för att uttrycka det enkelt – stämmer inte.

Han benämnde  den höga stridsmoralen i den ukrainska armén som en stor faktor bakom fiendens oväntade framgång mot den ryska krigsmaskinen.

– Viljan att skydda sitt hemland finns verkligen där. De är beredda att kämpa tills sista man faller. Det handlar inte om professionalism utan om hur förberedd man är.

”Hela världen är emot oss”

Avslutningsvis konstaterade Khodaryonok att hans land befinner sig i en hopplös situation som måste lösas.

– Det största problemet med [Rysslands] militära och politiska situation är att vi är i en total politisk isolering och att hela världen är emot oss, även om vi inte vill erkänna det. Vi måste lösa detta, betonade ex-översten.  

Foto: RTR 1

Text: Redaktionen


13nov25

Överläkare sätter ned foten: Ta fyra viktiga vaccin

2025 11 13

Höstens och vinterns vaccinationsprogram har inletts.

I år uppmanar Folkhälsomyndigheten influensavaccin till alla över 65 år samt yngre personer i medicinsk riskgrupp. Dessutom rekommenderas vaccination mot covid-19 till personer 75 år och äldre.

Nu höjs röster för att vaccininsatsen borde utökas.

Eeva Ruotsalainen, överläkare vid Helsingfors och Nylands sjukvårdsdistrikt, vill att fler vacciner ska ingå i nationella vaccinationsprogram.

Hon anser att det vore klokt om alla över 65 erbjöds fyra olika vacciner – mot influensa, covid-19, RS-virus och pneumokocker. Detta för att förebygga vanliga luftvägsinfektioner, dödsfall samt följdsjukdomar som hjärtinfarkt och stroke.

Ruotsalainen menar att vaccinen borde ingå i alla nationella vaccinprogram för vuxna.

– Det vore lämpligt att utöka det nationella vaccinprogrammet för vuxna, säger den svenska överläkaren.

– Att vara över 65 år är en tydlig och oberoende riskfaktor för sjukdomar orsakade av influensa, coronavirus, RSV och pneumokocker.  Jag rekommenderar dessa vacciner till alla över 65 år, fortsätter hon.

LÄS MER: ”Årets pryl 2026” har utsetts

Har höjt åldersgränsen

Folkhälsomyndigheten gör en annan bedömning gällande vaccinering mot covid-19. I årets vaccinationskampanj rekommenderade vaccination mot covid-19 till personer från 75 år eller äldre. En höjning jämfört med tidigare år – inför höst- och vintersäsongen 2024/25 rekommenderades vaccination mot sjukdomen till alla personer 65 år och äldre.

Folkhälsomyndigheten motiverar ändringen med att risken för allvarlig sjukdom har minskat.

–  Vi ser att immuniteten i befolkningen har ökat, och att de nya varianterna av viruset i de flesta fall inte orsakar lika allvarlig sjukdom längre. Därmed har risken för att bli allvarligt sjuk till följd av covid-19 minskat avsevärt för många grupper, säger Tina Crafoord, överläkare och chef för Enheten för vaccinationer.

LÄS OCKSÅ: Macron säker: Här kommer nästa krig starta

Foto: M. Napo

Text: Redaktionen


Kollapsar plötsligt i Moskva – ”Vem ska berätta för Kreml?”

2025 11 13

En oväntad kollaps chockade invånarna i den ryska byn Krasnogorsk i Moskvaregionen.

Det var under ett rivningsarbete vid en skidanläggning som toppen på en hög byggnad plötsligt lossnade.

En stor betongklump föll i full fart till marken från 25 meters höjd med en kraftfull smäll som följd.

Incidenten skadade tre personer varav en fick föras till sjukhus, uppger statliga ryska nyhetsbyrån RT enligt norska Dagbladet som också rapporterar om händelsen.

Dessutom skadades över 140 bilar, enligt uppgifter från ryska Tass, även det en statlig nyhetsbyrå.

– Ryska myndigheter har inlett en brottsundersökning mot entreprenören som bär ansvaret för rivningsarbetet, rapporterar Dagbladet.

"Vem ska berätta för Kreml?"

Bilder och videoklipp från händelsen, som fångats av ryska övervakningskameror, har i dagarna blivit virala på sociala medier.

En som uppmärksammat kollapsen är aktivisten Marco Setaccioli.

– En enorm del av en byggnad i Krasnogorsk, ett stenkast från Moskva, lossnade och kraschade på en parkering, två personer skadades, skriver användaren.

Han tillägger:

– Vem ska berätta för Zakharova att medan hon lägger pengar på att utrota ukrainare i Ryssland rasar nya torn?

LÄS OCKSÅ: Sjukdom från första världskriget upptäckt i Ukraina

Ökänd megafon för rysk propaganda

Referensen till Zakahrova avser Maria Zakharova, utrikespolitisk talesperson inom Putinregimen.

Hon är ofta ansiktet utåt för Kremls utrikespolitik och är en flitig megafon för den ryska propagandan, framför allt kopplat till internationella frågor, handlingar internationellt, inte minst gällande Ukraina och Nato.

Zakharova har blivit ökänd för sin skarpa retorik mot väst, västerländska medier och diplomater och för att aktivt använda sociala medier för att sprida ryska budskap.

LÄS MER: Putin desperat – vänder sig till Rysslands fattigaste

Foto: Sociala medier

Text. Redaktionen