Intervju med Alice Teodorescu Måwe (KD) stoppas

2025 04 10

Kristdemokraternas EU-parlamentariker Alice Teodorescu Måwe har deltagit i den välkända intervjupodcasten Värvet.

Intervjun skulle sändas den 21 april. 

Men lyssnarna snuvas på samtalet. 

Det uppger Alice Teodorescu Måwe själv i ett inlägg på X.

Enligt KD-toppen ska programledaren Kristoffer Triumf meddelat henne att podcasten inte kommer att sändas med hänvisning till att han inte var ”tillräckligt påläst eller förberedd” inför samtalet, ”särskilt i en så komplex och känslig fråga som Israel-Palestina”.

Nu riktar Teodorescu Måwe hård kritik mot beslutet.

KD-politikern, som är en uttalad Israelvän, anser att programledaren haft tid att förbereda sig.

– Kanske är det så att sex veckor är otillräcklig tid för att kunna ställa relevanta frågor i en intervju som man själv initierat. Eller så kanske det är så att den pro-palestinska rörelsens allt aggressivare dominansbeteende i det offentliga rummet börjar få avsedd effekt: politiker slutar tala, akademiker slutar forska, journalister slutar skriva, skriver hon och fortsätter:

– Sverige behöver knappast fler politiker, akademiker eller journalister som styrs av rädsla. Tvärtom är det uppenbart att vi nu, mer än någonsin, behöver vara fler som modigt vågar göra precis tvärtom.

Avslutningsvis kritiserar Teodorescu Måwe debatten kring Israels krig i Gaza.   

– Det anmärkningsvärda är således inte att intervjun inte kommer att publiceras, utan att frågan om Israels rätt att försvara sig mot terrorister uppfattas som så känslig att lyssnarna inte betros förmåga att utifrån samtalet bilda sig en egen uppfattning.

Terrorexperten ”Helt otroligt”

Terrorforskaren Magnus Ranstorp förvånas över beslutet.

– Helt otroligt! Har aldrig hört om liknande, skriver han i en kommentar till KD-politikerns inlägg.  

Kristoffer Triumf har ännu inte kommenterat uppgifterna.

Kritiserats för sin syn på Israel

Alice Teodorescu Måwe har tagit stor plats i debatten om Israels krig i Gaza. KD-politikern har försvarat Israels rätt till självförsvar mot den palestinska terrororganisationen Hamas.

Kritiker menar att hon för lättvindigt försvarar Israel och bortser från de tiotusentals civila som dödats i kriget i Gaza.

– Att så gränslöst strunta i att oskyldiga civila, att barn dödas - det var som att hon tycker att det som pågår är okej. Det kändes absurt, sade Miljöpartiets EU-parlamentariker Alice Bah Kuhnke till Aftonbladet efter att KD-politikern försvarat Israel i SVT:s slutdebatt i EU-valet.

Vänsterpartiets Jonas Sjöstedt stämde in i kritiken.

– Det finns ingen kritik mot Israels högerextrema regering. Man säger bara ”Fortsätt döda människor".

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen


Kjell & Company går ut med varning till kunder

2026 04 06

Nya bedrägeri-sms cirkulerar i Sverige.

Det är hemelektronikkedjan Kjell & Companys namn som används av bedragarna.

I sms:en som nu skickas ut står det att mottagaren har varor som är färdiga att hämtas ut i butik – och en uppmaning om att ringa till företagets kundsupport.

Men det rör sig om bluff-sms – och numret som bifogas i sms:en går rakt till bedragaren som då får chansen att inleda bedrägeriet.

Så ser det ut

Så här ser ett exempel på bedrägeriet ut enligt Råd & Rön:

– Dina varor är nu redo för upphämtning i vald butik. Tack för att du valde att handla hos oss!

Därefter uppmanas mottagaren att kontakta kundsupport via ett telefonnummer – men numret går i själva verket rakt till bedragaren.

Kjell & Company varnar

Kjell & Company har gått ut med en varning för bedrägerierna via deras hemsida.

Där varnar företaget för falska sms i kedjans namn.

– Just nu cirkulerar bluff-sms där avsändaren utger sig för att vara Kjell & Company. Målet med den här typen av SMS-bedrägeri (även kallat smishing) är nästan alltid detsamma: att få dig att klicka på en länk, logga in någonstans eller lämna ut känslig information – som bankuppgifter, lösenord eller personnummer.

Läs mer: Svenska folket kan köras över om euron

Så känner du igen

Kjell & Company har några tips på hur man kan känna igen att det rör sig om ett bluff-sms:

- Det innehåller en uppmaning att klicka på en länk.

- Det utlovar en vinst, rabatt eller “paketleverans”.

- Det försöker stressa dig att agera snabbt (t.ex. “sista chansen” eller “inom 10 minuter”).

Det ska du göra

Kedjan tipsar även om hur man bör agera ifall man fått ett sådant meddelande:

- Klicka inte på några länkar.

- Svara inte på meddelandet.

- Lämna aldrig ut personliga uppgifter eller inloggningar.

- Rapportera sms:et genom att vidarebefordra det till 7726.

Läs mer: Sveriges bästa sparkonton utsedda – flera har sänkt

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen