Internt storbråk i Trumps parti – ”Nybörjarmisstag”

2025 02 14

En av Donald Trumps ministrar väcker ilska internt inom Republikanerna.

Vita huset är i full gång med att försöka förverkliga Donald Trumps löfte om att få slut på kriget i Ukraina.

Men den amerikanska regeringens sätt att hantera frågan väcker intern kritik inom Republikanerna, rapporterar Newsweek.

Det är särskilt ett uttalande som ifrågasätts, och beskrivs som ”störande” och ett ”nybörjarmisstag”.

Får hård kritik

Under Trump-administrationen har det amerikanska stödet till Ukraina vacklat, samtidigt som det finns många företrädare för det republikanska partiet som tycker att stödet är viktigt.

Ett uttalande som har väckt starka reaktioner är försvarsminister Pete Hegseths utspel om att det är orealistiskt att vända tillbaka till Ukrainas gränser från före 2014.

– Vi vill ha ett självständigt och välmående Ukraina. Men vi måste börja med att erkänna att det är orealistiskt att vända tillbaka till Ukrainas gränser från före 2014, sade Hegseth.

En av dem som rasar mot uttalandet är den republikanska senatorn Roger Wicker från Mississippi.

Han säger att han ”stördes” av uttalandet.

– Hegseth kommer att bli en fantastisk försvarsminister, även om han inte var mitt val för jobbet, säger Wicker till Politico på fredagen.

– Men han gjorde ett nybörjarmisstag i Bryssel och han har tagit tillbaka en del, men inte den frasen, säger den republikanska senatorn.

”Alla vet att du inte säger det”

Wicker menar att försvarsministern har visat prov på usel förhandlingstaktik.

– Alla vet, och folk i administrationen vet att du inte säger innan ditt första möte vad du kommer att gå med på och vad du inte kommer att gå med på, säger senatorn.

Hegseth sade förvisso efteråt att han inte ville deklarera vad Trump kommer eller inte kommer att göra – men då hade han redan avslöjat det, enligt kritiker.

Även Donald Trump själv har dock gjort uttalanden där han avslöjar att han är beredd att gå långt i kompromisser om Ukrainas rättigheter.

Det är dock långt ifrån alla republikaner som gillar Trumps linje, många prioriterar istället ett starkt stöd till Ukraina.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok flickr resp Gage Skidmore flickr

Text: Redaktionen


15nov2025

Viktig uppmaning till alla med Gmail – kontot kan raderas

2025 11 15

Google kommer att ta bort många Gmail-konton framöver och uppmanar därför sina användare att agera.

Google har tidigare annonserat att man framöver kommer ta bort inaktiva Gmail-konton, vilket gör att många användare riskerar att få sina konton raderade permanent.

Användare som inte loggat in på sin Gmail under de senaste två åren riskerar nu att kontot stängs ner.

Har med säkerhet att göra

Regelbundna inloggningar krävs hos många onlinetjänster, för att man ska få behålla kontot.

Tidigare har Google inte haft någon sådan reglering, men det har nu införts.

Anledningen bakom Googles förändring är att oanvända konton innebär en säkerhetsrisk.

– Människor vill att de produkter och tjänster de använder online ska vara säkra och skyddade. Därför har vi investerat i teknik och verktyg för att skydda våra användare från säkerhetshot, som skräppost, nätfiske och kontokapning, uppger Google.

Men de verktygen räcker inte för att säkerställa säkerheten, menar techföretaget.

– Även med dessa skydd är det mer sannolikt att ett konto äventyras om det inte har använts under en längre tid.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Tio gånger vanligare

Google framhåller att säkerheten oftast är mycket lägre på oanvända konton och det innebär stora risker för kontots innehavare.

Exempelvis är tvåstegsverifiering aktiverad tio gånger så ofta hos aktiva användare, i jämförelse med de konton som står oanvända.

 – Det betyder att dessa konton ofta är sårbara, och kan bland annat användas till identitetsstöld, uppger techjätten.

Håll igång kontot

Det finns flera sätt att undvika att kontot raderas, utöver att man måste logga in på Gmail minst vartannat år.

Det går också bra att:

- Använda Google Drive

- Titta på en YouTube-video som inloggad

- Ladda ner en app från Google Play Butik

- Logga in med Google för att få åtkomst till en app eller tjänst från tredje part

- Använda en prenumeration som konfigurerats via Google-kontot

Källa: Google

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: J. Morgan

Text: Redaktionen


15nov2025

Skräcksiffror för Trump – bara 29 procent kvar

2025 11 15

Bara 29 procent av det amerikanska folket står bakom presidentens agerande.

USA har den senaste tiden genomfört ett 20-tal attacker, på order av Donald Trumps administration.

Attackerna har riktats mot fartyg från Sydamerika, som enligt presidenten används för att frakta droger till USA.

Minst 79 personer har omkommit i fartygsattackerna.

Mött stor kritik

De amerikanska attackerna, som ofta spridits med videoinnehåll av Trumps administration, är ett tydligt avsteg från den amerikanska kustbevakningens traditionella metoder för att stoppa narkotikatransporter till sjöss.

Stormaktens agerande har mött kritik från flera håll, och flera människorättsgrupper har fördömt de dödliga attackerna.

– Människorättsgrupper, inklusive Amnesty International, har fördömt attackerna som olagliga utomrättsliga avrättningar av civila. Några av USA:s allierade har uttryckt en växande oro för att Washington kan bryta mot internationell lag, uppger Reuters.

Amerikanerna står inte bakom

Nu slås presidenten också av ett sjunkande stöd bland amerikanerna.

Mindre än en tredjedel av USA:s befolkning stöder attackerna mot narkotikafartygen, enligt en opinionsundersökning som gjorts av Reuters och Ipsos.

– Endast 29 procent av amerikanerna stöder att använda USA:s militär för att döda misstänkta narkotikasmugglare utan att en domare eller domstol är inblandad. Det är en tillrättavisning av president Donald Trumps attacker i Karibien och östra Stilla havet, rapporterar Reuters.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: ”Enorma mängder” ryska bomber avslöjas

Över hälften är emot

Undersökningen genomfördes under veckan som gick, samtidigt som USA fortsätter att kraftsamla i området runt Latinamerika, och visar att över hälften av amerikanerna är emot attackerna.

– Resten var osäkra på var de stod i frågan, uppger nyhetsbyrån.

I det egna partiet är stödet större än bland Demokraternas väljare.

Hela 58 procent av republikanerna stöder attackerna, medan 27 procent är tydligt emot.

Bland demokraterna ser siffran annorlunda ut, då tre fjärdedelar motsätter sig regeringens agerande, och bara en tiondel stöder attackerna.

LÄS OCKSÅ: Rysk truppkoncentration utslagen - var på väg till Pokrovsk

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen