JUST NU: Internt raseri efter dagens besked

2022 11 07

Centerpartiets valberedning har utsett Daniel Bäckström, Elisabeth Thand Ringqvist och Muharrem Demirok som potentiella efterträdare till avgående partiledaren Annie Lööf.

– Det har varit viktigt att valet av partiledare har sin utgångspunkt i en öppen process, och att alla centerkretsar, distrikt, syskonorganisationer och enskilda medlemmar fått nominera kandidater, sa valberedningens ordförande Jan Andersson efter beslutet.

Men flera C-företrädare riktar skarp kritik mot den ”öppna processen”.

För ett par veckor sedan skrev 18 centerpartister under ett upprop i Svenska Dagbladet där de lyfte fram Helena Lindahl, riksdagsledamot från Västerbotten, som en kandidat till partiledarposten.

Trots det ingick Helena Lindahl inte i trion som Centern presenterade i dag.

”Ett parti med ett tydligt maktskikt”

Magnus Thulin, ersättare i riksdagen och tidigare vice ordförande för Centerpartiet i Malmö, och  Helena Lundgren, oppositionsråd i Vindeln, skrev under uppropet för Helena Lindahl.

De riktar skarp kritik mot Centerpartiets urvalsprocess.

– Fram till att man valde ut kandidaterna har det varit en väldigt stängd process. Man har inte redovisat hur många som blivit nominerade, vilka som blivit nominerade eller preciserat hur valberedningen arbetat för att ta fram kandidater, säger Magnus Thulin till Aftonbladet.

Helena Lundgren instämmer i kritiken.

– De som gillas av etablissemanget och tillhör eliten i partiet nomineras i större utsträckning. Vi har fått ett parti med ett tydligt maktskikt där vi i toppen har en elitistisk styrning där det på något sätt känns mer eller mindre förutbestämt hur saker och ting ska bli, säger hon till tidningen och tillägger:

– En konstig kultur har uppstått där det känns osunt hur det hänger ihop med valberedningen, partistyrelsen och partiledning. Om man säger att man ska ha en öppen process så skulle man tydligt ha redovisat nomineringarna.

Dragit tillbaka sin kandidatur

Efter dagens besked har Helena Lindahl, som var den centerpartist som fick näst mest personkryss i valet 2018, dragit tillbaka sin kandidatur.

– För min del är det inte en jättestor sak men jag kan känna att det är tråkigt att många medlemmar och kommuner som nominerade mig kanske blir besvikna, säger hon till SR Ekot.

Bild: Annie Lööf, Daniel Bäckström, Elisabeth Thand Ringqvist och Muharrem Demirok

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen


8 maj 2026

Sommarprognosen är här – så blir semestervädret

2026 05 08

En långtidsprognos för sommarens väder släpps nu.

Sommartider och semester närmar sig.

Många vill ha sol och värme. Andra önskar regn och svalare väder.

Nu släpps en prognos för sommarens väder där beräkningar från ECMWF, det europeiska vädercentret, ligger till grund, rapporterar TV4.

– Det är mer en signal vart oddsen lutar åt. Träffsäkerheten ligger, lite beroende på vilken parameter man tittar på, någonstans mellan 50 och 70 procent, säger Madeleine Westen som är meteorolog på kanalen.

”Väldigt allvarligt”

Prognosen är god för de som önskar värme och sol.

Mycket tyder på en varm sommar, med medeltemperaturer klart över de genomsnittliga.

Däremot väntas stora nederbördsmängder i delar av Frankrike och Spanien i början av sommaren.

Men i Sverige ser det ut att bli betydligt torrare. Speciellt i de södra delarna.

– Det kan kännas härligt, men det här är väldigt allvarligt. Det är inte särskilt stora nederbördsmängder heller, utan det ligger under vad som är normalt, säger Madeleine Westin.

LÄS OCKSÅ: Folk strömmar ut på gatorna i Japan

Väderfenomen på väg

Tidigare i vår har det kommit flera rapporter om en ovanligt stark El Niño i år.

Väderfenomenet, som tar form i Stilla havet och kan påverka stora delar av världens väder, står nu för dörren.

– Efter en period med neutrala förhållanden i början av året är klimatmodellerna nu starkt samstämmiga, och det finns stor tilltro till att El Niño kommer att börja, följt av ytterligare intensifiering under de följande månaderna, säger Wilfran Moufouma Okia, chef för klimatprognoser på Meteorologiska världsorganisationen WMO, i ett uttalande.

Extremt väder

El Niño kan påverka vädret redan under maj månad i år, enligt prognoschefen från WMO.

Och det innebär en stor risk för extrema väderförhållanden som torka, översvämningar och värmeböljor.

– Under säsongen maj-juni-juli förväntas marktemperaturen vara över det normala nästan överallt. Signalen är särskilt stark över södra Nordamerika, Centralamerika och Karibien, samt Europa och Nordafrika, framhåller WMO.

LÄS MER: Biljätte lägger ned fyra anläggningar i Sverige

Text: Redaktionen


08 maj 26

13 flygplatser utslagna – kalabalik i Ryssland

2026 05 08

Ukraina har genomfört en storskalig luftattack mot flera ryska regioner.

Hundratals drönare har avfyrats mot diktaturen.

Det ryska försvarsdepartementet uppger att 264 ukrainska drönare har skjutits ned.

Samtidigt rapporterar Ukraina att flera mål har träffats – bland annat en oljeanläggning i den ryska industristaden Jaroslavl, 700 kilometer från den ukrainska gränsen.

I södra Ryssland råder det full kalabalik.

Tretton flygplatser har tvingats stänga med omedelbar verkan, rapporterar Reuters med hänvisning till det ryska transportdepartementet.

Viktig byggnad träffad

En ukrainsk drönare ska ha slagit ner i administrationsbyggnaden för södra Rysslands system för flygtrafikledning och flygnavigering.

Nu stoppas samtliga flygplan.  

– Verksamheten vid det regionala centret i Rostov-na-Donu, som kontrollerar flygtrafiken i södra Ryssland, har tillfälligt avbrutits, framhåller det ryska transportdepartementet.

Ryssland rasar

Kreml går i taket efter den ukrainska drönarattacken.

Den ryska regimen anklagar Ukraina för att bryta mot den vapenvila som diktatorn Vladimir Putin har utlyst mellan den 8 och 10 maj – då Ryssland firar segern över Nazityskland i andra världskriget.

– Trots att vapenvilan utlysts fortsätter ukrainska väpnade grupper att utföra attacker med drönare och artilleri mot våra truppers positioner, såväl som mot civila mål i gränsområdena i Belgorod- och Kurskregionerna, framhåller det ryska försvarsdepartementet i ett uttalande.

Ukraina har dock aldrig gått med på den ryska vapenvilan.

Dessutom har ryska trupper fortsatt att attackera ukrainska positioner under fredagen. Enligt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj registrerades över 850 drönarattacker mot Ukraina under natten mot fredag och tidigt på fredagsmorgonen.

LÄS OCKSÅ:

UPPGIFTER: Putin beordrar mord i EU

Ryssland tvingas ställa in

Foto: F. Halim

Text: Redaktionen