VAL 2022: Internt dokument avslöjar krav på Kristersson

2022 09 09

Johan Pehrson (L) kräver att ta över Utbildningsdepartementet.

Det framgår enligt ett internt dokument från Liberalerna som uttrycker att Ulf Kristersson (M) måste gå med på kravet om han blir vald till statsminister, rapporterar Expressen.

Totalt finns åtta punkter på listan som innehåller både egna förslag från Liberalerna och krav på övriga partier inom högeroppositionen.

– Det är klart att vi förbereder oss särskilt på att återigen ta över ansvaret för Utbildningsdepartementet, säger Liberalernas partisekreterare Maria Nilsson till tidningen.

Vill starta “akutskolor”

När Alliansen styrde Sverige mellan 2006-2014 var det just Liberalerna som basade över det aktuella departementet.

I det dokument som Expressen uppger att man tagit del av framgår att partiet vill avsätta 16 miljarder kronor till skolan över tre år. 

Pengarna ska gå till “akutskolor” för stökiga elever, speciallärare och “satsningar på riktiga läroböcker”.

“Äntringsplan”

I dokumentet, som kallas för Liberalernas “äntringsplan” framgår även att skoldagarna ska bli längre och satsningar på ordning och trygghet ska aktualiseras.

– Det här är Liberalernas plan för en borgerlig utbildningspolitik. Hur eventuella samtal ser ut med andra partier håller vi för oss själva, säger Maria Nilsson till Expressen när hon får frågan om “äntringsplanen” diskuterats med övriga partier.

Oklart om regeringsplats för L

Ulf Kristersson har vid flera tillfällen vacklat i frågan om Liberalerna ska tillhöra en eventuellt M-ledd regering efter valet.

– Jag håller den frågan helt öppen, säger han i SVT:s utfrågning.

Stiger i opinionen

I gårdagens Sifomätning parkerar Liberalerna på 5,8 procent.

En uppgång med 0,8 procent jämfört med föregående dag.

Partiets chanser att klara riksdagsspärren uppges nu ha ökat betydligt.

– Miljöpartiets och Liberalernas chans att stanna kvar i riksdagen ökar i våra prognoser de allra sista dagarna. Modellen vänder tydligare mot att de klarar sig, säger Måns Magnusson, docent i statistik vid Uppsala universitet, till Svenska Dagbladet.

Foto: Moderaterna

Text: Redaktionen


17 dec 2025

Svenska husägare uppmanas – ”måste betalas in senast 31 december”

2025 12 18

I våras införde regeringen en satsning för att stimulera ekonomin och sysselsättningen.

Rotavdraget höjdes till 50 procent från och med 12 maj och till årets slut.

Satsningen har möjliggjort för svenska fastighetsägare att få ett avdrag på halva arbetskostnaden vid renoveringen utförda av hantverkare.

– När du anlitar ett företag för reparation, underhåll, ombyggnad eller tillbyggnad kan du få rotavdrag för delar av arbetskostnaden, uppger Skatteverket.

Stöd till byggbranschen

Enligt regeringens beräkningar skulle satsningen kosta staten drygt 4 miljarder kronor.

– Förstärkningen görs för att temporärt stötta byggbranschen i det nuvarande konjunkturläget. Förstärkningen kan också bidra till att stötta ekonomin generellt, framhöll regeringen i ett uttalande. 

Skatteverket uppmanar husägare

Nu närmar sig slutet för 2025 och rotavdraget kommer återigen ligga på 30 procent från och med 1 januari.

Men för att få ta del av den utökade möjligheten är det hög tid att agera.

Skatteverket går nu ut med en uppmaning och informerar om vad som gäller för att få tillgodoräkna sig avdraget på 50 procent.

– Rotavdraget återgår till 30 procent av arbetskostnaden den 1 januari 2026, framhåller myndigheten.

– För att beviljas 50 procent i rotavdrag måste betalning ha skett senast 31 december 2025. Ansökan ska ha kommit in till Skatteverket senast 31 januari 2026 och arbetet ska vara färdigställt när ansökan skickas in.

LÄS OCKSÅ: Nu vänder det – Arbetsförmedlingen bekräftar

Högst 50 000 kronor per år

Rotavdraget har vissa begränsningar.

Exempelvis är det högsta möjliga avdraget 50 000 kronor per år.

Avdraget är utformat som en skattereduktion, vilket innebär att det räknas av på den inbetalda skatten.

– Skattereduktionen innebär att din slutliga skatt minskar med ett belopp som motsvarar det du får i skattereduktion. Summan av skattereduktionerna får inte överstiga summan av kommunal inkomstskatt, statlig inkomstskatt, fastighetsavgift och fastighetsskatt, uppger Skatteverket.

– Om du har rätt till avdraget beror på hur mycket skatt du har betalat in under året och vilka andra avdrag du har gjort.

LÄS OCKSÅ: Seger för bensinbilarna – nu är det klappat och klart

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket resp Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


17dec25

Turkiet tvärvänder – skickar tillbaka till Putin

2025 12 18

Turkiets president Erdoğan vill skicka tillbaka någonting till Putin.

Turkiet försöker att återlämna ett luftförsvarssystem till Ryssland.

Landets president Recep Tayyip Erdoğan ska ha tagit upp frågan med Putin under ett möte i Turkmenistan förra veckan – men Ryssland nekar till uppgifterna.

Vill förbättra relationen med USA

Turkiet vill återlämna luftvärnssystemet S-400 till Ryssland, rapporterar ukrainska Pravda.

Erdoğan vill på så vis förbättra sitt lands relationer till USA, enligt tidningen.

Frågan har diskuterats mellan tjänstemän från de två länderna, och ska alltså även ha tagits upp på toppmötet mellan Erdoğan och Putin, även om Kreml nekar till det.

USA:s ambassadör i Turkiet, Tom Barrack – en nära medarbetare till Trump – har bekräftat att Turkiet är nära att överge S-400. Enligt Barrack kan frågan lösas inom fyra till sex månader.

– Att överge rysk militär utrustning skulle kunna förbättra relationerna med USA avsevärt, vilket banar väg för att amerikanska sanktioner mot den turkiska försvarsindustrin hävs och Ankaras tillgång till F-35-jaktplan, uppger källor, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland bjuder in turister - kostar 437 000 kronor att besöka

Blev osams med Obama

Turkiets syfte ska alltså vara att förbättra sina relationer med USA och andra Nato-länder.

Landet vill återansluta sig till det amerikanska F-35-programmet, och frågan ska ha tagits upp i samband med ett möte mellan Erdoğan och Donald Trump i Vita huset i september.

En högt uppsatt turkisk diplomat har också sagt att sanktioner mot Turkiet förväntas hävas nästa år, enligt tidningen.

Turkiet köpte det ryska luftvärnssystemet S-400 för ett decennium sedan, i samband med en stor splittring mellan Erdoğan och USA (och dess dåvarande president Barack Obama).

Från turkiskt håll var man då också frustrerade över ett misslyckat försök att skaffa amerikanska Patriot-missiler.

Men nu vill Erdoğan och Turkiet alltså försöka närma sig USA igen, enligt uppgifter.

LÄS OCKSÅ: Vill dra ur proppen för Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen