Internet kan slås ut idag och i helgen

2024 05 10

Internet och andra kommunikationer riskerar att tillfälligt sluta fungera under veckoslutet.

Anledningen är ett väldigt ovanligt fenomen som påverkar jorden från och med fredag eftermiddag.

Massiv geomagnetisk storm

Det hela handlar om en massiv geomagnetisk storm som är på väg mot vår planet, uppger det amerikanska väderinstitutet NOAA. 

Minst fem så kallade koronamassutkastningar, det vill säga när stora mängder partiklar kastas ut med solvinden på grund av stora explosioner på solens yta, förväntas anlända på fredagen och fortsätta påverka ända fram till och med söndag.

– Det här är en ovanlig händelse, framhåller NOAA på X, tidigare Twitter.

Stör satellitsystemen

Veckoslutets geomagnetiska storm är den kraftigaste sedan januari 2005. 

Den är kategoriserad som en G4 på väderinstitutets femgradiga skala. När tre stormar av lägre kaliber slogs samman i december förra året varnade forskare för att internet skulle kunna slås ut över hela världen.

Även den här gången är störningar inom exempelvis GPS, radio och satellitsystem att vänta.

– Intensiva geomagnetiska stormar kan också ibland störa kraftsystem, GPS-kommunikation eller satellitoperationer, skriver Washington Post inför helgens händelse.

Stora strömavbrott i Sverige

Senast en geomagnetisk storm av G5-dignitet ägde rum var under den så kallade “Halloweenstormen” i oktober 2003. Då drabbades drygt 50 000 hushåll i Malmö av strömavbrott.

– Under den period av extrem solaktivitet som ledde till strömavbrottet frigjordes energi motsvarande tusen gånger Sveriges genomsnittliga elförbrukning under ett år, skrev Skånska Dagbladet efteråt om händelsen.

– Endast en bråkdel nådde elnätet men räckte för att slå ut det. 

Även delar av mellersta Sverige blev drabbade av strömavbrott.

Magnifika norrsken

De geomagnetiska stormarna har dock även en stor uppsida.

Sprakande och ovanligt häftiga norrsken är nämligen att vänta som följd av den kraftiga solaktiviteten. Enligt NOAA är prognosen just nu att chansen är som bäst att se skådespelet i norra Europa och USA samt Kanada.

Facebooksidan “Norrsken”, Sveriges största norrskenscommunity med 176 000 följare, är mycket hoppfulla.

– Nästintill 100 procent säkerhet att detta kommer att träffa jorden om 48-65 timmar. Vilken helg som väntar, wow! framhöll sidan igår och tillade:

– Ett pågående x-klassutbrott är styrkan X1.7. Det skämtar man inte bort.

Foto: Nasa resp Bermix Studio

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen