Internet kan slås ut idag och i helgen

2024 05 10

Internet och andra kommunikationer riskerar att tillfälligt sluta fungera under veckoslutet.

Anledningen är ett väldigt ovanligt fenomen som påverkar jorden från och med fredag eftermiddag.

Massiv geomagnetisk storm

Det hela handlar om en massiv geomagnetisk storm som är på väg mot vår planet, uppger det amerikanska väderinstitutet NOAA. 

Minst fem så kallade koronamassutkastningar, det vill säga när stora mängder partiklar kastas ut med solvinden på grund av stora explosioner på solens yta, förväntas anlända på fredagen och fortsätta påverka ända fram till och med söndag.

– Det här är en ovanlig händelse, framhåller NOAA på X, tidigare Twitter.

Stör satellitsystemen

Veckoslutets geomagnetiska storm är den kraftigaste sedan januari 2005. 

Den är kategoriserad som en G4 på väderinstitutets femgradiga skala. När tre stormar av lägre kaliber slogs samman i december förra året varnade forskare för att internet skulle kunna slås ut över hela världen.

Även den här gången är störningar inom exempelvis GPS, radio och satellitsystem att vänta.

– Intensiva geomagnetiska stormar kan också ibland störa kraftsystem, GPS-kommunikation eller satellitoperationer, skriver Washington Post inför helgens händelse.

Stora strömavbrott i Sverige

Senast en geomagnetisk storm av G5-dignitet ägde rum var under den så kallade “Halloweenstormen” i oktober 2003. Då drabbades drygt 50 000 hushåll i Malmö av strömavbrott.

– Under den period av extrem solaktivitet som ledde till strömavbrottet frigjordes energi motsvarande tusen gånger Sveriges genomsnittliga elförbrukning under ett år, skrev Skånska Dagbladet efteråt om händelsen.

– Endast en bråkdel nådde elnätet men räckte för att slå ut det. 

Även delar av mellersta Sverige blev drabbade av strömavbrott.

Magnifika norrsken

De geomagnetiska stormarna har dock även en stor uppsida.

Sprakande och ovanligt häftiga norrsken är nämligen att vänta som följd av den kraftiga solaktiviteten. Enligt NOAA är prognosen just nu att chansen är som bäst att se skådespelet i norra Europa och USA samt Kanada.

Facebooksidan “Norrsken”, Sveriges största norrskenscommunity med 176 000 följare, är mycket hoppfulla.

– Nästintill 100 procent säkerhet att detta kommer att träffa jorden om 48-65 timmar. Vilken helg som väntar, wow! framhöll sidan igår och tillade:

– Ett pågående x-klassutbrott är styrkan X1.7. Det skämtar man inte bort.

Foto: Nasa resp Bermix Studio

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen