29 september 2025

Intern kritik mot Magdalena Andersson – ”jätteallvarligt”

2024 06 14

Magdalena Andersson och S ledning får intern kritik.

Socialdemokraterna gick framåt i EU-valet.

Det var första gången någonsin som partiet gick framåt i ett Europaparlamentsval, och därför sågs resultatet 24,8 procent som en framgång.

Men under ytan finns ett stort missnöje inom partiet och mot dess ledning.

Många anser att S måste bli bättre på att lägga fram egna förslag som lockar framför allt unga väljare, rapporterar Expressen.

”Jätteallvarligt för oss”

Företrädare för S ser MP:s och V:s framgångar i EU-valet som ett tecken på att S riskerar att förlora många väljare till sina samarbetspartier.

Kritiken mot partiledningen handlar om att man inte går ut med tydliga förslag och står för sina idéer.

– Unga vet att vi är ett snällt parti, men vad vi vill har man inte koll på. Det är jätteallvarligt för oss, säger Lisa Nåbo (S) till tidningen.

Hon är ordförande för SSU och kandiderade även till Europaparlamentet, men kom inte in.

”Fokuserat på motståndet”

Partiet har lagt för mycket energi på att kritisera SD, menar interna kritiker.

Istället borde man lägga mer fokus på att utforma och nå ut med egna förslag som lockar väljare. Exempelvis arbetstidsförkortning och tandvårdsreform.

– Vi har fokuserat för mycket på motståndet mot Sverigedemokraterna och Ryssland. Folk vill veta vad vi vill, inte bara vad vi inte vill, säger en källa inom S till Expressen.

S ledning kritiseras också internt för oviljan att ta strid med C.

”Blåser vänstervindar”

Trots kritiken är många socialdemokrater dock hoppfulla inför riksdagsvalet 2026.

I senaste Sifomätningen, som MarcusOscarsson.se rapporterade om, fick Socialdemokraterna 36,9 procent.

Detta samtidigt som det ser tufft ut för borgerliga partier som KD och L, som båda hamnade under riksdagsspärren.

Det faktum att S för första gången har gått framåt i ett Europaparlamentsval ses också som ett viktigt framsteg, även om partiet hade hoppats på högre siffror.

– Svenska folket har valt sammanhållning före splittring. Och vi kan också konstatera att det blåser vänstervindar i Sverige. Vårt land går mot strömmen. Här går de progressiva krafterna framåt medan extremhögern backar, sade Magdalena Andersson i sitt tal efter valet i söndags.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


Tänker införa ny regel för bolån – expert förvarnar

2025 10 14

Regeringen har föreslagit flera förändringar av bolånereglerna.

En av de mer uppmärksammade är att nivån på bolånetaket ska höjas från dagens 85 procent till 90 procent, vilket innebär att köparen kan lägga ut en lägre insats.

Förslaget presenterades i somras och har sedan dess legat ute på remiss. 

Nu varnar flera aktörer som tagit del av förslaget för ändringen.

Ett stort problem med de här förslagen är att regeringen inte har analyserat och beskrivit vilka effekter de kommer att få för priserna, säger exempelvis Karl Walentin till SvD.

Han är gästprofessor i nationalekonomi Uppsala universitet och en av dem som svarat på förslaget.

"Leder till högre priser"

Senast på fredag ska remissvaren lämnas in.

Vad som också ingår i regeringens förslag är att det skärpta amorteringskravet slopas. Båda förslagen är bra för den som för första gången ska köpa en bostad – men bara om köparen hade varit det enda hushåll som omfattades av de nya reglerna.

Det menar Karl Walentin, som istället flaggar för att priserna kan skena. I synnerhet i områden där det inte går att bygga nytt.

Vi får inte fler trevliga villor som barnfamiljer vill och kan flytta in i bara för att reglerna ändras. Så länge människor slåss om samma bostäder kommer uppluckrade regler bara att leda till högre priser.

Ministern: "Frigör tusentals kronor"

När regeringen presenterade sitt förslag underströk finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) att utformningen av förändringarna har “präglats av försiktighet”.

Avsikten är att få en bättre balans mellan rimliga villkor för hushållen och motiverade restriktioner som kan motverka skuldsättning. För många hushåll kan förändringarna frigöra tusentals kronor mer i hushållskassan varje månad, sade Niklas Wykman om det slopade amorteringskravet då.

LÄS MER: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Fler ska kunna äga sin bostad

Infrastruktur- och bostadsminister Anders Carlson betonade att ett syfte med regeländringarna är att fler människor ska få möjlighet att äga sin egen bostad.

– De föreslagna ändringarna sänker trösklarna in på bostadsmarknaden och frigör tusentals kronor varje månad för svenska hushåll. Samtidigt tas hänsyn till den finansiella stabiliteten genom åtgärder för att hålla tillbaka skuldsättningen, sade Andreas Carlson i somras.

Bland övriga remissinstanser har exempelvis Konjunkturinstitutet ställt sig tveksamma, med hänvisning till risk för ökade bostadspriser.

Villaägarnas Riksförbund har emellertid gett grönt ljus.

LÄS MER: “Markant ökning” – Avanza varnar alla småsparare

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet resp M. Lis

Text: Redaktionen


Massutskick till 300 000 svenskar: ”Var särskilt uppmärksam”

2025 10 14

300 000 svenskar har fått ett massutskick med en uppmaning.

Fackförbundet Vision har drabbats av en stor personuppgiftsläcka.

Nu kontaktas hela 300 000 svenskar – som får en skarp uppmaning.

Skickar uppmaning till 300 000

En funktion i medlemsansökan på fackförbundets hemsida har utnyttjats för att matcha personnummer med adressuppgifter, enligt fackförbundet.

– I veckan skickas informationsbrev till de som berörs, uppger Vision i ett uttalande.

Hundratusentals svenskar berörs av läckan.

– Sökningarna berör cirka 300 000 personer och den automatiska hämtningen för personuppgifter på Visions webbplats har stoppats, enligt fackförbundet.

Informationsbrev har skickats idag tisdag till de personer vars personuppgifter har hämtats.

Där riktar Vision ett viktigt meddelande till de drabbade.

– I breven uppmanar vi personerna att vara extra uppmärksamma då det finns risk för att uppgifterna kan användas för reklamutskick eller bedrägeriförsök, skriver Vision.

LÄS OCKSÅ: Färre nya ansökningar om A-kassa

Fick stor faktura – reagerade

Läckan har kunnat ske genom att personnummerliknande sifferserier har matats in i ett inträdesformulär på Visions hemsida.

Då sker en automatisk sökning mot SPAR, där namn och adressuppgifter hämtas.

– Av dessa inmatade sifferserier har ett antal lett till träffar och namn och adressuppgifter har kunnat hämtas, enligt Vision.

Det var genom en onormalt stor räkning från just SPAR, alltså statens offentliga adressregister, som läckan upptäcktes, rapporterar Expressen.

Olika personuppgifter

De uppgifter som har läckt, och som alltså i värsta fall kan användas till bedrägeriförsök, är personuppgifter, enligt Vision.

– Den information som har hämtas är om ett personnummer är giltigt eller inte, samt förnamn, efternamn, gatuadress, postnummer och ort kopplade till personnumret, meddelar fackförbundet.

– Det finns inga kopplingar mot vårt medlemssystem och inga personer med skyddad identitet är drabbade, tillägger Vision i uttalandet.

LÄS OCKSÅ: Så många tror bopriserna kommer att stiga

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen