22 februari 2026

Intern kritik mot Magdalena Andersson – ”jätteallvarligt”

2024 06 14

Magdalena Andersson och S ledning får intern kritik.

Socialdemokraterna gick framåt i EU-valet.

Det var första gången någonsin som partiet gick framåt i ett Europaparlamentsval, och därför sågs resultatet 24,8 procent som en framgång.

Men under ytan finns ett stort missnöje inom partiet och mot dess ledning.

Många anser att S måste bli bättre på att lägga fram egna förslag som lockar framför allt unga väljare, rapporterar Expressen.

”Jätteallvarligt för oss”

Företrädare för S ser MP:s och V:s framgångar i EU-valet som ett tecken på att S riskerar att förlora många väljare till sina samarbetspartier.

Kritiken mot partiledningen handlar om att man inte går ut med tydliga förslag och står för sina idéer.

– Unga vet att vi är ett snällt parti, men vad vi vill har man inte koll på. Det är jätteallvarligt för oss, säger Lisa Nåbo (S) till tidningen.

Hon är ordförande för SSU och kandiderade även till Europaparlamentet, men kom inte in.

”Fokuserat på motståndet”

Partiet har lagt för mycket energi på att kritisera SD, menar interna kritiker.

Istället borde man lägga mer fokus på att utforma och nå ut med egna förslag som lockar väljare. Exempelvis arbetstidsförkortning och tandvårdsreform.

– Vi har fokuserat för mycket på motståndet mot Sverigedemokraterna och Ryssland. Folk vill veta vad vi vill, inte bara vad vi inte vill, säger en källa inom S till Expressen.

S ledning kritiseras också internt för oviljan att ta strid med C.

”Blåser vänstervindar”

Trots kritiken är många socialdemokrater dock hoppfulla inför riksdagsvalet 2026.

I senaste Sifomätningen, som MarcusOscarsson.se rapporterade om, fick Socialdemokraterna 36,9 procent.

Detta samtidigt som det ser tufft ut för borgerliga partier som KD och L, som båda hamnade under riksdagsspärren.

Det faktum att S för första gången har gått framåt i ett Europaparlamentsval ses också som ett viktigt framsteg, även om partiet hade hoppats på högre siffror.

– Svenska folket har valt sammanhållning före splittring. Och vi kan också konstatera att det blåser vänstervindar i Sverige. Vårt land går mot strömmen. Här går de progressiva krafterna framåt medan extremhögern backar, sade Magdalena Andersson i sitt tal efter valet i söndags.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 22

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


21 april 2026

Anstormning väntas till Sverige – alla vill köpa samma dryck

2026 04 22

En ny skatt väntas locka mängder av finländare till Sverige.

Det indikerar en undersökning från den finska tidningen Iltalehti.

Anledningen är Finlands nya punktskatt på läskedrycker, som fått priset på Coca Cola, Pepsi och andra läskedrycker att skjuta i höjden.

Nu uppger flera läsksugna finländare att de planerar att göra stora inköp i Sverige för att spara pengar.

– Jag kommer inte köpa några av dessa överprisade produkter från butiken, utan skaffar ett större parti från Sverige eller Estland på en gång, framhåller en av tidningens läsare.

En annan läsare ger samma besked.

– Som tur är bor jag precis vid gränsen. Mina inköp kommer att göras i Sverige, uppger personen.

En tredje läsare, som också bor nära den svenska gränsen, uppger att alla inköp av läsk kommer att göras i svenska butiker.

– Jag har köpt mycket från Sverige hittills, och på grund av den här nyheten tror jag att jag alltid kommer att handla läsk där.

Stora prisskillnader

Skattehöjningen har lett till betydande prisskillnader mellan svenska och finska butiker, rapporterar Iltalehti.

I Finland kostar ett sexpack Coca-Cola 5,72 euro, motsvarande 61,55 kronor, hos finska livsmedelsjätten K Group.

Samma förpackning kostar 45,38 kronor hos Coop i Sverige, uppger tidningen.

Liknande prisskillnader noteras för mineralvatten. En 1,5-litersflaska mineralvatten från Evian kostar 5,45 euro hos K Group, vilket motsvarar 58,65 kronor. Samma flaska kostar omkring 20 kronor i Sverige.  

LÄS MER: Google går ut med varning – “radera illa kvickt” 

Finns inte i Sverige

Sverige har för närvarande ingen specifik skatt på läsk och andra sockersötade drycker.

Cancerfonden har dock argumenterar för producentavgift på läsk – det vill säga en avgift som producenterna betalar på sockersötad dryck. 

Organisationen menar att en sådan avgift skulle sänka sockerhalten i dryckerna. Det skulle i sin tur skulle gynna folkhälsan eftersom antalet fall av övervikt väntas minska.

– Tillsammans med ohälsosamma matvanor ligger övervikt och obesitas bakom cirka 5 procent av alla cancerfall. Tretton olika cancersjukdomar kan kopplas till övervikt och obesitas, skriver Cancerfonden på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen 

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen