Infektion med 50 % dödlighet sprids – 45 000 smittade

2021 07 26

45 000 personer har smittats av den dödliga infektionen svart svamp som sprids bland indiska covidpatienter och dödligheten är över 50 %.

Infektionen är aggressiv och leder till att läkare tvingas till mycket allvarliga ingrepp uppger Deutsche Welle som framhåller att infektionen, som har det vetenskapliga namnet mukormykos har en mycket stor dödlighet på över 50 - 90 %.

45 374 smittade registrerade

Ett normalt år brukar cirka 20 personer per år smittas av svart svamp i Indien men nu har 45 374 registrerats som smittade enligt BBC som uppger att sjukdomen främst smittar covidpatienter. Sjukdomen har en koppling till användandet av stereoider för att behandla covid. Medlet tycks minska riskerna för inflammation i lungorna för covidpatienter men minskar även immuniteten och ökar blodsockernivåerna. Enligt BBC misstänks den minskade immuniteten leda till svart svamp och personer med  bland annat diabetes, cancer och HIV utgör särskilda riskgrupper.

Många fler smittade

Enligt BBC News är en antisvamp-injektion det enda botemedlet som har effekt mot infektionen. Doktor Raghuraj Hegde som är ögonkirurg i Bangaler har behandlat en rad patienter och han berättar för BBC att det råder en kraftig underskattning av både antalet smittfall och dödsfall.

– I regel inträffar dödsögonblicket veckor eller månader efter att man fått sjukdomen. Vårt nuvarande system, är inte så bra på att fånga upp datan, säger doktor Hedge till BBC News.

Mycket allvarligt

Antalet fall är underskattat då diagnosen är svår att fastställa på mindre sjukhus på landsbygden och bara en bråkdel av fallen når fram till sjukhuset i de större städerna. Många patienter avlider redan innan de når sjukhuset och en del som behandlats får återfall uppger BBC News.

– Vi ser många som behandlats för sjukdomen som senare återkommer med ny infektion som har spridit sig till ögon eller hjärna, säger Mumbaikirurgen doktor Akshay Nair.

ANALYS

Det är så hemskt att man kan knappt inte ens tänka på detta. Man ska vara väldigt glad för allt man har och så länge man är frisk.

Foto: S. Hudkar

[yop_poll id="410"]

Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen