Indiska styrkor har öppnat eld – 31 döda

2025 02 09

På söndagen har indiska säkerhetsstyrkor dödat 31 maoister.

Indiska säkerhetsstyrkor har dödat 31 maoistrebeller i skogarna i delstaten Chhattisgarh. 

Två indiska kommandosoldater dödades också i striden och två andra medlemmar av säkerhetsstyrkorna skadades, enligt polisen. 

I Chhattisgarh har det pågått ett långvarigt uppror från maoister som säger sig kämpa för de fattigas rättigheter, rapporterar BBC.

Minst 31

Söndagens sammandrabbningar var bland de dödligaste sedan regeringen ökade ansträngningarna för att krossa upproret, som har pågått sedan 1960-talet.

31 kroppar har hittats - men dödssiffran kan komma att öka framöver.

– Hittills har 31 döda kroppar från maoisterna återfunnits, säger polisbefäl Sundarraj Pattilingam till BBC.

Inspireras av Mao Zedong

Rebellerna är inspirerade av den kinesiske revolutionsledaren Mao Zedong. 

De säger sig kämpa för ett kommunistiskt styre och större rättigheter för stamfolk och fattiga på landsbygden. 

Upproret började i delstaten Västbengalen i slutet av 1960-talet och har sedan dess spridit sig till mer än en tredjedel av Indiens 600 distrikt. 

Rebellerna kontrollerar stora områden i flera delstater i en ”röd korridor” som sträcker sig från nordöstra till centrala Indien.

Stor operation

Det var en stor planerad operation som föranledde händelsen.

Hundratals poliser och paramilitära soldater inledde en operation i skogarna i Indravati-området i delstaten Chhattisgarh baserat på underrättelser om att ett stort antal rebeller hade samlats där, säger delstatens polisinspektör general Pattilingam Sundarraj.

Det rapporterar AP.

Flera incidenter

Minst 16 rebeller dödades i delstatens Gariband-distrikt den 23 januari. 

Enligt indiska tjänstemän hade regeringen utfärdat en belöning för 12 av dem på totalt cirka 345 000 dollar.

Åtta rebeller dödades även i en eldstrid med trupper i Bijapur-distriktet den 31 januari.

– Rebellerna har legat i bakhåll för polisen, förstört regeringskontor och kidnappat tjänstemän, rapporterar AP.

– De har också sprängt tågspår, attackerat fängelser för att befria sina kamrater och stulit vapen från polisens och paramilitärens lager för att beväpna sig själva.

Foto: O. Thali

Text: Redaktionen


USA varnar för jätteattack – ”kan förändra allt”

2025 02 13

Israel planerar en storskalig attack mot iranska kärnanläggningar.

Det framgår av amerikanska underrättelseuppgifter som The Washington Post har tagit del av.

– USA:s underrättelsetjänst varnar för att Israel sannolikt kommer att inleda en förebyggande attack mot Irans kärnenergiprogram i mitten av året, rapporterar tidningen.

Enligt underrättelserapporten vill Israel försena det iranska arbetet med landets kärntekniska program. En israelisk attack mot anläggningarna bedöms kunna försena utvecklingen av programmet med flera veckor eller månader.  

Israel har länge anklagat Iran för att hemlighet försöka ta fram kärnvapen.  

”Kan förändra hela Mellanöstern”

Den amerikanska underrättelsetjänsten varnar för att en israelisk attack mot kärnanläggningarna kan eskalera spänningen i Mellanöstern och leda till en större konflikt.

Säkerhetsanalytikern Alireza Taghavinia, som är baserad i Irans huvudstad Teheran, delar oron. Han tror att ett israeliskt anfall skulle kunna leda till ett storkrig som involverar USA och flera länder i Mellanöstern.

– En israelisk attack skulle kunna förändra Mellanöstern för alltid, säger han till Newsweek.

Rouzbeh Parsi, programchef för Mellanöstern och Nordafrika-programmet vid Utrikespolitiska institutet, gör en liknande bedömning.  

– Jag har svårt att se att iranierna kan låtsas som ingenting, har han sagt till Yle.

– Dels för att kärnteknikprogrammet är en sådan statussak och för att det kostat så mycket pengar. Skulle israelerna lyckas förstöra någonting substantiellt, så skulle det inte kunna gå förbi inrikespolitiskt i Iran och då kommer de behöva hitta något de kan attackera.

Vita huset kommenterar

Brian Hughes, talesman för Vita husets nationella säkerhetsråd, har kommenterat underrättelseuppgifterna.

– President Trump kommer inte tillåta att Iran skaffar kärnvapen, säger han till Washington Post.

Hughes vill dock inte kommentera detaljerna i underrättelserapporten.

– Även om han (Trump) föredrar förhandlingar och en fredlig lösning på USA:s långvariga problem med den iranska regimen, kommer han inte vänta hur länge som helst om Iran inte är villigt att förhandla. Det måste ske snart, säger talesmannen om eventuella samtal mellan USA och Iran.

President Trump har tidigare framhållit att han skulle föredra att ingå ett avtal med Iran för att förhindra att diktaturen skaffar kärnvapen. Presidenten har också sagt att han tror att Iran föredrar ett avtal framför en väpnad konflikt.

Foto: Pixabay

Text: Redaktionen


Åkeri går i konkurs efter 66 år

2025 02 13

Åkeriet Ivan Sundgrens Åkeri går i konkurs.

Konkursansökningarna fortsätter att välla in.

Transportbranschen har precis som många andra lidit av höga kostnader och många åkerier har gått i graven.

På onsdagen kommer besked om att Ivan Sundgrens Åkeri - som har funnits i 66 år och med säte i Söderhamns kommun - går i konkurs.

Efter 66 år

Åkeriet bekräftar konkursen på sociala medier.

– Det är med sorg i hjärtat vi skriver detta sista inlägg eftersom vi själva beslutade att sätta oss i konkurs. Vi fick trots allt vara med i 66 år, framhåller Ivan Sundgrens Åkeri.

– Anledningen till konkursen är bristande lönsamhet på grund av alldeles för dåliga fraktpriser. Alla kostnader har ökat lavinartat det senaste åren och flertalet av våra kunder har tyvärr inte följt den prisökningen.

Priserna stigit

Åkeriet fortsätter.

– Alla som är insatta i flisbranschen vet hur mycket priserna på både chassier och påbyggnationer har gått upp. Och tyvärr så speglar inte prishöjningarna kvaliteten som tyvärr blivit mycket sämre de sista åren. 

– Vi vill rikta ett stort tack till alla er som jobbat hos oss under alla år och alla er som stöttat oss under vårt 66 åriga företagande. 

Utmaningarna inte borta

De ekonomiska utmaningarna hänger kvar på många sätt Riksbankens räntesänkningar till trots.

Sverige befinner sig alltjämt i en lågkonjunktur där många branscher har svårt att få fart på saker.

På onsdagen kommer även besvärande siffror från USA - där inflationen fortfarande är ett stort problem.

Över förväntningarna

Konsumentprisindex steg med 0,5 procent under månaden, vilket innebär att den årliga inflationstakten uppgick till 3 procent, över Dow Jones estimat på 2,9.

Kärn-KPI, exklusive livsmedels- och energipriser, var också högre än prognostiserat, rapporterar CNBC.

Det innebär att amerikanerna lär få fortsätta vänta på nya räntesänkningar.

Inflationstakten på andra sidan Atlanten tycks ha fastnat kring 3 procent och ett av de största problemen är boendekostnaderna - som utgör en stor del i de höga inflationsmätningarna.

Foto: R. Hanas

Text: Redaktionen