Incident vid kafé – allvarligt hot mot tioåringar

2023 10 29

Två tioåringar har blivit utsatta för hot under kvällen.

Det är i Sörmland som polisen under kvällen har larmats om en incident som skett.

Närmare bestämt rör det sig om Strängnäs, där en vuxen man har hotat två tioåriga pojkar med ett vasst föremål vid ett kafé.

Polisen tog sig snabbt till platsen, som ligger i de centrala delarna av staden, där ett bråk ska ha ägt rum i samband med hotet.

Det rapporterar Sveriges Radio.

På fri fot

Polisen har rubricerat händelsen som olaga hot och undersöker nu exakt vad det är som har hänt.

Något slags bråk ska ha ägt rum vid kafét och den vuxna mannen hotade de två pojkarna med ett vasst föremål, det är oklart exakt vad det var för föremål och vad mannen hade för motiv.

Enligt polisen är mannen fortfarande på fri fot.

Inga fysiska skador

Ingen person ska ha kommit till fysisk skada i samband med situationen men i övrigt är det oklart hur pojkarna mår.

Detaljerna kring situationen är ännu inte tydliga och polisen har varit återhållsamma med information angående händelsen.

Det finns inga uppgifter om vad som föranlett bråket eller om några andra personer var inblandade i incidenten.

Flera fall

Under lördagen har polisen arbetat med flera fall av misshandel på olika håll runt om i landet.

I bland annat Hyllie i Malmö har en man blivit utsatt för misshandel under lördagskvällen, han hittades på Hyllievångsvägen och har förts till sjukhus av polisen med oklara skador.

Även i Skellefteå har det varit stökigt, där ett slagsmål ägt rum på ett handelsområde i de norra delarna av staden.

En person har där omhändertagits av polisen.

Rån och stöldförsök

Samtidigt har polisen i Norrtälje arbetat med ett fall där en okänd gärningsman rånade en affärsrörelse på Stockholmsvägen.

– Personen hotade personal med ett stickliknande vapen och tvingade till sig en summa pengar, framhåller polisen.

Även i Göteborg har det varit stökigt.

Där har polisen larmats till Majstångsgatan där en man i 30-årsåldern uppges ha krossat bakrutan till en bil och därefter försökt starta den.

– När bilen inte startar lämnar mannen bilen och försvinner in i en närbelägen bostadsfastighet. Patrullen som rycker ut påträffar mannen i en lägenhet, där han är involverad i ett bråk med en kvinna, meddelar polisen via sin webbsida.

Arkivfoto: Polisen Göteborg City FB

Text: Redaktionen


27 augusti 2026

UPPGIFTER: Ny stormakt i Europa – kör om Tyskland och Frankrike

2026 08 27

En ny supermakt är på väg att resa sig i Europa.

Den nya giganten förutspås bli den ledande nationen för hela EU, inte minst militärt.

Så lyder analysen från Katalin Miklóssy, professor vid Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, som pekar ut Polen som Europas kommande stormakt.

– Jag är övertygad om att vi går in i den polska eran. Denna nya supermakt kommer att framstå som en nyckelfaktor i Europas framtid just på grund av kriget, skriver Miklóssy i en ny bok enligt finländska tidningen Iltalehti.

Kör om jättarna

Enligt Miklóssy är Polen på god väg att köra om både Tyskland och Frankrike militärt. Allt bottnar i vad som hände efter den ryska invasionen av Ukraina 2022 – ett scenario Polen hade varnat för tidigare.

Efter att ett fullskaligt krig med Ryssland hade inletts förstod Europa äntligen att polska politiker hade haft rätt hela tiden. Växande militär makt, en stark ekonomi och en träffsäker analys av Ryssland förde Polen till Europas hjärta, skriver Miklóssy. 

Försvarar östra flanken

Polen investerade i sin armé i god tid innan kriget bröt ut. Ett avgörande drag för EU, menar den ungerska professorn.

Tillsammans med Finland och de baltiska länderna har Polen snabbt kunnat utveckla ett försvar av EU:s östra flank.

Polen håller därmed snabbt på att bli Europas ledande vapenexportör, och det är mycket goda nyheter för Finland. Medan USA blev en opålitlig Natopartner under Donald Trumps tid, är Polen verkligen nära, framhåller Miklóssy. 

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Väst tar efter

Professorn ser Östeuropas växande makt på fler plan. Exempelvis i invandringspolitiken, där flera västländer anammat mer restriktiva förhållningssätt likt de som funnits i Polen.

– År 2015 sågs dessa länder som både exempel på bristande medkänsla och snålskjutsar på EU-stöd. Deras attityder förklarades bort av deras kommunistiska förflutna. 

– Men på mindre än tio år blev motståndet mot invandring allmänt accepterat i EU, menar Miklóssy.

Andra läser: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Beskedet i regeringsfrågan – ”dörren är totalstängd”

2026 08 26

Ett parti ger ett skarpt besked i regeringsfrågan.

Flera partier ser en mittenregering som ett tänkbart alternativ efter valet.

Men ett av mittenpartierna meddelar nu att ”dörren är totalstängd”.

”Nyckeln är bortkastad”

Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist vill se en mittenregering efter valet.

Även S håller sina dörrar öppna och kan tänka sig olika lösningar i regeringsfrågan.

Men mittenpartiet Liberalerna säger blankt nej till en mittenregering ledd av Magdalena Andersson (S).

Att L skulle stötta eller ingå i en sådan regering är ”helt uteslutet”, säger partiledaren Simona Mohamsson till DN.

– Dörren är totalstängd, låst, nyckeln är bortkastad. Det kommer aldrig att hända, säger L-ledaren, enligt tidningen.

Centerledaren Elisabeth Thand Ringqvist tycks heller inte hoppas på att få med sig L, som har legat under spärren i opinionsmätningar en längre tid.

Thand Ringqvist har istället nämnt Socialdemokraterna, Kristdemokraterna och eventuellt Miljöpartiet som partier som skulle kunna ingå i en mittenregering, utöver C.

”Vi ökar”

L är alltså tydliga med att partiet vill se en Tidöregering och ingenting annat.

Frågan är dock om Mohamssons parti klarar 4-procentsspärren.

I den senaste mätningen från DN/Ipsos får L förvisso sin högsta siffra sedan partiet meddelade att man öppnar för SD i regeringen: 2,3 procent.

Det är fortfarande långt under riksdagsspärren, men 1 procentenhet mer än i juni.

– Vi ökar, säger Simona Mohamsson i sitt valtal i Stockholm, rapporterar tidningen.

Men det ska mycket till för att partiet ska klara sig, och om L åker ur riksdagen är det också föga troligt att de återstående Tidöpartierna kan bilda regering.

LÄS OCKSÅ: Grannland säger nej - vägrar hjälpa Putin

Busch svar på C-inviten

Även KD-ledaren Ebba Busch har tidigare kommenterat Elisabeth Thand Ringqvists invit om samarbete.

Busch välkomnar att partier vill samarbeta med KD, men ifrågasätter om C är villiga att mötas i sakpolitiken, har Expressen rapporterat.

– Är ni beredda att diskutera och möta oss i frågan om hur vi får ordning på svensk sjukvård? säger Ebba Busch, enligt tidningen.

Busch menar också att C istället borde kliva över blockgränsen och börja samarbeta med Tidöpartierna.

– Jag kan absolut tänka mig Centerpartiet i en någon slags blågul konstellation, säger Ebba Busch, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Mardröm för Putin - Indien stryper importen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen