Incident vid kafé – allvarligt hot mot tioåringar

2023 10 29

Två tioåringar har blivit utsatta för hot under kvällen.

Det är i Sörmland som polisen under kvällen har larmats om en incident som skett.

Närmare bestämt rör det sig om Strängnäs, där en vuxen man har hotat två tioåriga pojkar med ett vasst föremål vid ett kafé.

Polisen tog sig snabbt till platsen, som ligger i de centrala delarna av staden, där ett bråk ska ha ägt rum i samband med hotet.

Det rapporterar Sveriges Radio.

På fri fot

Polisen har rubricerat händelsen som olaga hot och undersöker nu exakt vad det är som har hänt.

Något slags bråk ska ha ägt rum vid kafét och den vuxna mannen hotade de två pojkarna med ett vasst föremål, det är oklart exakt vad det var för föremål och vad mannen hade för motiv.

Enligt polisen är mannen fortfarande på fri fot.

Inga fysiska skador

Ingen person ska ha kommit till fysisk skada i samband med situationen men i övrigt är det oklart hur pojkarna mår.

Detaljerna kring situationen är ännu inte tydliga och polisen har varit återhållsamma med information angående händelsen.

Det finns inga uppgifter om vad som föranlett bråket eller om några andra personer var inblandade i incidenten.

Flera fall

Under lördagen har polisen arbetat med flera fall av misshandel på olika håll runt om i landet.

I bland annat Hyllie i Malmö har en man blivit utsatt för misshandel under lördagskvällen, han hittades på Hyllievångsvägen och har förts till sjukhus av polisen med oklara skador.

Även i Skellefteå har det varit stökigt, där ett slagsmål ägt rum på ett handelsområde i de norra delarna av staden.

En person har där omhändertagits av polisen.

Rån och stöldförsök

Samtidigt har polisen i Norrtälje arbetat med ett fall där en okänd gärningsman rånade en affärsrörelse på Stockholmsvägen.

– Personen hotade personal med ett stickliknande vapen och tvingade till sig en summa pengar, framhåller polisen.

Även i Göteborg har det varit stökigt.

Där har polisen larmats till Majstångsgatan där en man i 30-årsåldern uppges ha krossat bakrutan till en bil och därefter försökt starta den.

– När bilen inte startar lämnar mannen bilen och försvinner in i en närbelägen bostadsfastighet. Patrullen som rycker ut påträffar mannen i en lägenhet, där han är involverad i ett bråk med en kvinna, meddelar polisen via sin webbsida.

Arkivfoto: Polisen Göteborg City FB

Text: Redaktionen


25 november 2025

JUST NU: Trump ställer ultimatum – då träffar han Zelenskyj

2025 11 25

Donald Trump ställer ett ultimatum.

Ukraina har uttryckt förhoppningar om att president Volodymyr Zelenskyj snart ska kunna träffa president Trump för att diskutera fredsplanen.

Men Trump ställer ett ultimatum.

Trumps ultimatum

Donald Trump uttrycker sig mycket optimistiskt om utsikterna för ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Samtidigt ställer han ett ultimatum:

Han är bara redo att träffa Zelenskyj – och Putin – när fredsuppgörelsen är klar eller nästan klar.

– Jag ser fram emot att förhoppningsvis träffa president Zelenskyj och president Putin snart, men ENDAST när överenskommelsen om att avsluta detta krig är SLUTGILTIG eller i sitt slutskede, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social.

Ukraina har tidigare uppgett att man hoppas på att få till ett möte mellan Zelenskyj och Trump de kommande dagarna – men Trump kräver alltså att fredsuppgörelsen i så fall ska vara klar eller nästan klar.

LÄS OCKSÅ: Flygplan förstörda - enorm prestigeförlust för Putin

”Fåtal punkter återstår”

Trump är emellertid väldigt optimistisk och menar att stora framsteg har gjorts.

– Under den senaste veckan har mitt team gjort enorma framsteg när det gäller att avsluta kriget mellan Ryssland och Ukraina (ett krig som ALDRIG skulle ha börjat om jag vore president!), skriver Trump i inlägget.

Enligt den amerikanska presidenten börjar man närma sig en överenskommelse.

– Den ursprungliga fredsplanen med 28 punkter, som utarbetades av USA, har finjusterats med ytterligare input från båda sidor, och det finns bara ett fåtal återstående punkter där man inte är överens, uppger Donald Trump.

Witkoff träffar Putin

Nästa steg är att Trumps särskilda sändebud, Steve Witkoff, ska resa till Moskva och träffa Rysslands diktator Vladimir Putin, meddelar han.

Samtidigt ska USA:s arméminister Dan Driscoll träffa den ukrainska sidan.

– Jag kommer att informeras om alla framsteg som gjorts, tillsammans med vicepresident JD Vance, utrikesminister Marco Rubio, krigsminister Pete Hegseth och Vita husets stabschef Susie Wiles, skriver Donald Trump.

LÄS OCKSÅ: "Enorma framsteg" i fredsförhandlingarna

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


25nov25

JUST NU: Partiledardebatt i ny tv-kanal

2025 11 25

Den nystartade tv-kanalen 100 procent fortsätter att satsa stort på svensk politik.  

Nu meddelar kanalen att man planerar att anordna en partiledardebatt under nästa års valrörelse.

– Vi vill ha en partiledardebatt, säger Marie Söderqvist, vd och ansvarig utgivare för 100 procent, till SR.

Söderqvist är osäker på om samtliga partiledare kommer att medverka. 

– Vi är inte helt säkra på om vi kommer få hit hela fältet, men vi kommer köra på med de partiledare som kommer.

”Kärnan är rörlig bild”

Bakom den nya tv-kanalen står även högerdebattören och youtubern Henrik Jönsson.

Tillsammans med en redaktion på tio medarbetare ambitionen att producera olika former av rörligt material.

–  Kärnan i verksamheten är rörlig bild och det vi gör är betydligt mer avancerat än att man ställer sig framför en green screen och pratar. Sedan kompletteras det innehållet med mer traditionella publiceringar i form av krönikor och nyheter, säger han till DN.

Både Jönsson och Söderqvist betonar att kanalen på sikt ska bära sina egna kostnader. I nuläget behöver dock 100 procent hjälp i form av donationer. Tittare erbjuds att bidra med 1 249 kronor.

– Tre dagar efter lanseringen har vi 3 000 frivilligt betalande kunder, vilket är 3 000 fler än vad SVT har. Till sommaren siktar vi på att ha 10 000, säger Söderqvist till tidningen.

LÄS MER: TVÅ DAGAR KVAR: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige 

Kritiska mot SVT

Både Jönson och Söderqvist är uttalade kritiker av public service och har en slagsida åt höger i politiken.

Henrik Jönson hymlar inte med att 100 procent kommer att stödja högersidan i valet 2026.

– Jag kan inte tala för alla här men jag personligen tycker att det vore betydligt mindre dåligt om högern kunde sitta kvar vid regeringsmakten än att vi får en dystopisk rödgrön regering igen, har han sagt till Expressen.

LÄS OCKSÅ: Tidöparti kräver: Mer pengar till asylsökande

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen