Incident vid Göta kanal – resurser på plats

2024 01 01

Räddningstjänsten har gjort en insats vid Göta kanal.

På nyårsdagen innan lunchtid har någon slags olycka skett i Göta kanal.

Räddningstjänsten har fått in ett larm om att en person eventuellt ska befinna sig i vattnet.

Man har nu genomfört en räddningsinsats för att försöka få upp personen på land.

Det rapporterar Aftonbladet.

Larm om bil

Omständigheterna kring situationen är ännu mycket oklara och det står inte helt klart hur personen hamnat i vattnet.

Räddningstjänsten fick initialt ett larm om att en bil har kört ner i vattnet i Göta kanal.

Väl på plats har man hittat en person, men ingen bil.

– Vi har inte hittat någon bil i vattnet men det hittades en person som var i vattnet, säger räddningstjänstens vakthavande befäl Christian Lind till tidningen.

Tas om hand

Personen som hittades har tagits upp ur vattnet och tas nu omhand av ambulanspersonalen som befinner sig på platsen.

Skadeläget är oklart, men det finns inga uppgifter om att personen ska vara allvarligt skadad.

Polisen och räddningstjänsten har varit återhållsamma med information angående exakt vad det är som har hänt, man har inte bekräftat att någon bil varit involverad trots att det framkom i larmet.

Blivit beskjutna

Det har varit en intensiv natt för räddningstjänsten som har arbetat med flera ärenden runt om i landet.

I samband med det har man även blivit beskjutna med fyrverkerier i bland annat Kristianstad.

– Det finns kameraövervakning på platsen som vi hoppas ska kunna identifiera vilka som anlagt bränderna och avfyrat pjäser mot polisens och räddningstjänstens personal, säger polisens presstalesperson Rickard Lundqvist till SVT.

Även polisen

Även polisen som har haft mycket att arbeta med under natten har blivit beskjutna av fyrverkerier, bland annat i Varberg.

– En person sköt raketer mot polis i Varberg. Personen försökte sedan undkomma polisen men blev snart infångad och sedan gripen. Ingen polis skadades i samband med händelsen. Personen, en man i 25-årsåldern, misstänks för försök till våld mot tjänsteman, meddelar polisen via sin webbsida.

Arkivfoto: Västra Götalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Biltema stoppas – får inte öppna

2026 07 05

Biltemas nya etablering har fått nej.

Lågpriskedjan satsar vidare med nya etableringar på flera platser i Sverige.

I maj öppnade Biltemas nyaste varuhus i Säffle.

Samtidigt har nya steg nyligen tagits mot att öppna varuhus i Köping och Falun.

Det goda samarbetet med iblandade parter har varit avgörande när det gäller förarbetet.

– Vi önskar naturligtvis att etableringsprocesser alltid kunde gå lika smidigt som denna, säger Martin Norrman, vd på Biltema Real Estate, i ett uttalande.

Stoppas i norr

Biltema önskar också att öppna ett varuhus i Kiruna.

Men planerna stoppas nu av mark- och miljödomstolen, rapporterar TV4.

Den föreslagna detaljplanen bedöms blockera renar från att röra sig mellan betesområde och kalvningsland.

– Det är inte handelsområdet i sig, utan planläggningen i övrigt som har varit problematisk för oss. Vi ser behov av gröna ventiler i den här staden, att det finns möjlighet för renar, men även andra djur, att kunna passera, säger Lars-Marcus Kuhmunen, ordförande i Gabna sameby, enligt kanalen.

Kommunen vill bygga

Från kommunens håll arbetar man för att få till ett Biltemavaruhus i staden.

Lösningar som stängsel och viadukter kan diskuteras för att få igenom etableringen, menar kommunen.

Men någon annan plats för varuhuset är svår att hitta, hävdar kommunalrådet Mats Taavenikuu (S).

– Marken har varit reserverad för stadsomvandlingen och för nya centrum under en ganska lång tid. Så det är viktigt för oss att vi får Biltema på plats, säger han, till kanalen.

Kommunen har överklagat beslutet till Mark- och miljööverdomstolen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

2 000 anställda

I Sverige finns det för närvarande 65 Biltemavaruhus, samtidigt som kedjan fortsätter att etablera sig på nya platser.

Antalet anställda är omkring 2 000 personer, på lågpriskedjan som startade i en källarlokal i Linköping redan 1963.

Till en början bestod verksamheten av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör.

1976 öppnade det första varuhuset i Linköping.

Huvudkontoret ligger i Partille i Göteborg.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Enormt extremväder breder ut sig

2026 07 05

Utvecklingen är tydlig.

Antalet extremväder blir fler och fler.

Det är inte längesedan en historisk värmebölja låg över Europa, då flera nya värmekord slogs.

Nu breder en gigantisk marin värmebölja ut sig i Stilla havet, rapporterar Washington Post.

– Marina värmeböljor är perioder med ovanligt höga havstemperaturer som hotar livet i havet, förklarar SMHI.

– Dessa extremhändelser har förekommit historiskt, men blir nu allt vanligare på grund av den globala uppvärmningen.

Enormt stor

Den extrema värmen i Stilla havet sträcker sig nu över en yta som är åtta gånger större än USA. Det motsvarar drygt 13 procent av jordens yta, enligt Washington Post.

De ovanligt höga vattentemperaturerna, som väntas få omfattande effekter på vädret under lång tid, når från Peru till Filippinerna.

– Flera månaders värme kan innebära stor påverkan i vinter och vår, säger klimatforskaren Dillon Amaya, till tidningen.

Två anledningar

Bakom de extremt höga temperaturerna ligger två separata värmeböljor. Dels en i södra Stilla havet som tagit form på grund av väderfenomenet El Niño, som är ovanligt stark i år. Dels en värmebölja som vilar över norra Stilla havet.

I närtid väntas de extrema temperaturerna leda till en kraftig tyfon i de västra delarna av Stilla havet.

Dessutom tyder mycket på att en värmekupol är på väg att ta form över västra USA, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland

Ny värme över Europa

Samtidigt väntas en ny värmebölja över Europa.

I Spanien har de statliga myndigheterna gått ut med en orange varning inför veckan som ligger framför, rapporterar Euronews.

– Varningen gäller stora delar av landet när en andra värmebölja slår till, med temperaturer på uppemot 44 grader, uppger nyhetskanalen.

Östersjön

Det är inte bara världshaven som blir varmare. Samma tendens syns i Sveriges direkta närhet.

– Östersjön, som har värmts upp snabbare än något annat kustnära hav, är särskilt sårbar, uppger SMHI.

– För att skydda de marina miljöerna är det avgörande att minska utsläppen av växthusgaser och stärka skyddet för våra hav.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: fiquetdidier1

Text: Redaktionen