Incident hos Fröken Snusk – SVT i krismöte

2024 02 11

Artisten Fröken Snusk medverkar i lördagens deltävling av Melodifestivalen. 

SVT har skärpt säkerheten kring Melodifestivalen, något som beror på det rådande världsläget.

Trots skärpt säkerhet lyckades man inte undvika en incident.

Det hela inträffade under fredagens genrep.

Det här hände

En berusad man lyckades ta sig in i greenroom under fredagskvällens genrep.

Mannen i fråga tog sig fram till artisten Fröken Snusk för att försöka ta bilder och prata med henne.

– Det var en person som inte skulle vara där som ändå kom in, säger en källa till Aftonbladet.

Upprörda

Teamet kring artisten var märkbart upprörda över det inträffade.

Efter genrepet krävde de ett krismöte med ansvariga på SVT.

– Det inträffade en händelse som vi lyfte med SVT och som just nu utreds, säger Fröken Snusks presskontakt Jessica W Sandberg till tidningen.

Enligt uppgifter till Aftonbladet arbetar mannen inom arrangemanget kring Melodifestivalen.

Men den backstage-ackreditering mannen har ska inte ge tillgång till greenroom under genrep och sändningar.

Men mannen ska inte ha haft tillgång till greenroom. Ändå lyckades han ta sig dit.

Kontroversiell artist

Fröken Snusk är en kontroversiell artist.

I december reagerade branschorganisationen Ifpi på ovanligt höga strömningssiffror för flera av Fröken Snusks låtar.

Det ledde till att låtarna plockades bort från Spotify efter misstankar om köpta strömningssiffror.

Sedan mitten av januari är Fröken Snusks populöra låt ”Rid mig som en dalahäst” tillbaka på Spotify, men nu i annat utförande.

Vidtar åtgärder

Spotifys pressavdelning ville inte kommentera varför de agerade som de gjorde, men svarade ändå på SVT:s fråga om varför hennes låtar togs bort från plattformen:

– Vi vidtar ett flertal åtgärder om vi upptäcker manipulerade streams. Vi kan till exempel korrigera antalet streams, hålla inne utbetalningar och i vissa fall ta bort innehåll från plattformen, uppgav man till tv-kanalen tidigare i februari.

Via Instagram har Fröken Snusks producent Rasmus Gozzi skrivit att anklagelserna om fusk är helt ogrundade.

Foto: Boivie Wikipedia Commons


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen