15 dec 2025

Ikeas personal riskerar stor kalldusch

2024 11 29

Anställda på Ikea riskerar att drabbas av en stor kalldusch.

Ikea är det kanske mest kända svenska varumärket i världen.

Men på senare tid har företaget haft det lite mer motigt än vanligt.

Det gäller åtminstone Ingka Group, som driver ett stort antal Ikeavaruhus runt om i världen, rapporterar Sydsvenskan.

Bolaget har åkt på en rejäl smäll – som riskerar att drabba de anställda.

Så drabbas personalen

Personalen riskerar att gå miste om sin årliga bonus, rapporterar tidningen.

Detta med anledning av att Ingka Group nästan har halverat sin vinst under året – från 17,4 miljarder till 9,3 miljarder kronor.

Det har förklarats med att man varit tvungen att göra kraftiga prissänkningar för att få kunderna att återvända.

Från Ingka Group vill man dock inte kommentera siffrorna.

Man vill heller inte ge något besked om personalens bonus, enligt tidningen.

Fick bonusar förra året

Förra året fick personalen på Ikea en stor bonus, trots de prishöjningar som skett till följd av inflationen, rapporterade DI.

Ikea avsatte då 3,5 miljarder kronor till bonusar som fördelades mellan 165 000 anställda i företaget, enligt tidningen.

Bonusarna fördelades till de anställda utifrån vilka resultatet de uppnådde i sitt arbete.

Men i år är det alltså högst oklart om det blir någon bonus för medarbetarna.

Inget Black Friday för Ikea

Trots utmaningarna har Ikea inte valt att delta i Black Friday-rean i år, rapporterar Expressen.

– Vi kommer inte sänka våra priser på en speciell dag, har företaget meddelat på sin hemsida.

Företaget tror inte att deras kunder förväntar sig en prissänkning på en speciell dag.

– Vi har lovat att sänka våra priser när vi kan, för att möta våra kunders önskemål och drömmar oavsett storlek på plånbok. Ett prisvärt erbjudande är ett långsiktigt löfte från Ikea och inte något vi gör en gång om året, kommenterar Ikea Sveriges presskontakt Sandra Jakob, enligt tidningen.

Foto: Ikea

Text: Redaktionen


28 aug 26

Kraftigt regn och åska – här brakar det loss i dag

2026 08 28

Vädret slår om i stora delar av landet under fredagen.

Detta i samband med att ett stort nederbördsområde drar in över Sverige.

Stora delar av landet bör stålsätta sig för ordentligt ruskväder.

– Omfattande regn och åska drar in från sydväst, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

Här slår det till först

Nederbördsområdet når västra Sverige under eftermiddagen innan det breder ut sig över andra delar av landet.

– I eftermiddag rör sig dess frontzon in över Västkusten med regn och åska. Under den andra halvan av dagen breder det ut sig över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland, uppger SMHI i sin prognos.

I Västsverige kan det dundra på ordentligt.

– Det kan bli kraftig åska under fredagen och lördagen i Västsverige, säger TV4:s meteorolog Ulrika Elvgren till kanalen.

– Hela landet får en släng av sleven, och sedan blir det väldigt svajigt väder in mot nästa vecka, fortsätter hon.

Drar vidare

Ruskvädret håller i sig under helgen.

– Lokalt med åska i Svealand och södra Norrland, framhåller Klarts Lasse Rydqvist

Störst nederbördsmängder väntas över de norra delarna av landet.

– I morgon ligger fronten över de östra landskapen och Norrland och således är det där vi finner det mest ihållande regnet. I landets sydvästra delar väntas mer skurbetonat regn med perioder av uppehåll, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Plocka fram paraplyet

Nästa vecka väntas fortsatt ostadigt väder.

Redan under måndagen drar nästa lågtryck in över Sverige.

Stora regnmängder faller över Götaland under måndagen, medan skurar väntas på flera håll i resten av landet.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Fler svenskar väljer bort elbilar 

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


Ny avgift har införts: nu slutar svenskarna handla

2026 08 28

Svenskarnas handel från de kinesiska jättarna faller.

Den första juli infördes en ny avgift.

Det rör sig om en tullavgift på 3 euro – lite drygt 33 kronor – när man beställer en vara värd upp till 150 euro, alltså 1 662 kronor. 

Avgiften gäller när man handlar på nätet och varan skickas från ett land utanför EU.

Nu framgår att svenskarnas handel från de kinesiska jättarna Temu och Shein faller.

Ny tullavgift

Den nya tullavgiften gäller för alla länder utanför EU. 

Tullavgiften betalas per vara och hur stor tullavgiften blir beror på om man köper olika eller likadana varor.

Tullverket anger tre offentliga skäl till EU:s nya regler:

- Företag inom EU ska konkurrera på rättvisa villkor med företag utanför EU. 

- Minska risken att privatpersoner får hem produkter som kan vara brandfarliga, giftiga, felmärkta eller osäkra. 

- Minska mängden småpaket till EU och Sverige vilka ger fler transporter, mer förpackningar och mer avfall. 

Slutar handla

Branschorganisationen Svensk Handel har märkt av förändringar i svenskarnas handelsmönster.

– Effekten blev att betydligt färre konsumenter e-handlade från Temu & Shein i juli, 8 procent jämfört med 18 procent i juli förra året, förklarar branschorganisationen i en ny rapport.

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

“För tidigt”

Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för juni månad till 14,7 miljarder kronor och för juli månad till 14,9 miljarder kronor. 

– Det är tydligt att den nya tullavgiften påverkat köpen från Temu och Shein. Med det sagt så är det fortfarande för tidigt att prata om en permanent nedgång, säger Svensk Handels innovationschef Per Ljungberg.

Vill baka in

Ljungberg understryker att företagen satsar på kreativa lösningar, men att man fortsatt kommer att hålla koll på utvecklingen.

– Vi vet med oss att dessa företag i skrivande stund arbetar för att effektivisera sin check-out, och på så vis baka in avgiften i köpet. Vi kommer att fortsätta att följa upp tullavgiftens effekt under höst- och vinter, säger han.

Läs mer: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: SumUp

Text: Redaktionen