JUST NU: IKEA-varuhus utryms

2023 06 10

Alla kunder på Ikeas modernaste varuhus i Sverige har tvingats utrymma byggnaden.

Händelsen inträffade på lördagseftermiddagen när många kunder shoppade loss som bäst på Ikea i Kållered som är beläget mellan Göteborg och Kungsbacka.

Utlöstes plötsligt

Varuhuset som är det 379:e Ikea-varuhuset i världen bjuder på en rad nymodigheter och intresset har varit stort allt sedan premiäröppningen den 25 maj.

Men i dag gick inte allt som planerat på världens nyaste Ikea.

Plötsligt utlöstes ett antal vattensprinklers i varuhuset, uppger GT.

Inte nedsprutade

Sprinklersystemet består av en mängd vattenmunstycken som är tänkta att starta automatiskt om det börjar brinna i byggnaden.

Enligt varuhusledningen skall Ikea-kunderna emellertid inte ha blivit nedsprutade med vatten.

– Vattnet har inte påverkat gästerna fysiskt, säger Ikeas presstalesperson Joakim Borgudd till tidningen.

Tvungna att utrymma

I samband med att vattnet började sprutas ut i varuhuset så gick även brandlarmet och Ikea tog det säkra före det säkra.

Alla kunder var tvungna att snarast gå mot utgångarna och utrymma varuhuset.

En del kunder vid kassorna, en del hade precis beställt mat och fika i restaurangen och andra hade nyligen anlänt.

Kunder drabbade

Varuhusledningen konstaterar att det inträffade inte gjorde kunderna på glatt humör.

– Det drabbar kunderna vilket är tråkigt.

Det säger presstalespersonen till GT som även framhåller att de hela tros ha inletts på Ikeas personalområde.

Serverar våfflor

Ikea i Kållered har en hel del nymodigheter jämfört med andra Ikeavaruhus.

- Liknar ett shoppingcenter med flera butiker i butiken.

- Sociala zonerna där det serveras våfflor.

- Unik planlösning med mycket öppnare ytor

- Större restauranglösning

- Nytt kafé

- Enorm solcellsanläggning

- Inspirationskälla för mat och möten

- Producerar mer el än varuhuset förbrukar

- Större bistro

12 500 medarbetare

Ikea grundades i Älmhult 1943 och i Sverige finns det i dag 21 varuhus som sysselsätter 12 500 medarbetare.

Foto: Ikea Pressbild

Text: Redaktionen


“Skräckskogen” slukar ryska soldater – alla kommer ut i liksäck

2025 11 26

Hela kompanier och enheter i Rysslands väpnade styrkor utplånas i den skräckfyllda Serebrjanska skogen i ukrainska Luhansk.

Det uppger Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR efter att ha gått ut med avlyssnade telefonsamtal som beskriver katastrofala ryska förluster i den aktuella skogen.

I en av inspelningarna hörs bland annat en rysk soldat varna en annan om att det i praktiken är en dödsdom att placeras i den serebrjanska sektorn, rapporterar Kyiv Post.

– Du går in i skogen och där ligger det ena liket ovanpå det andra, säger soldaten.

"Kommer ut i en liksäck"

Den avlyssnade soldaten talar om “dussintals” kroppar som ligger utspridda i skogen. Många har en sak gemensamt: de bär märket för den ryska bataljonen Vostok.

– Alla grabbarna som ligger där har samma märke, det där jävla Vostok, säger samma soldat enligt rapporten.

I inspelningen framgår också att soldaten uppger att ett helt kompani, enligt uppgift bestående av 200 personer, ska ha utplånats i skogen.

Enligt den ryska krigaren är det “100 procents chans att du kommer ut i en liksäck”.

Uppmanar ryssarna

Enligt HUR har ryssarna, som gång efter annan försökt avancera genom den skogstäta terrängen, slagits tillbaka av ukrainska motattacker. 

Några detaljer om striderna framgår inte. Däremot har den ukrainska underrättelsetjänsten gått ut med en uppmaning till ryska soldater som inte vill sluta som “ännu ett lik” i området.

Dessa soldater kan kontakta kapitulationslinjen “Jag vill leva”, ett ukrainskt initiativ som ger instruktioner och garantier för ryska soldater som väljer att överlämna sig till Ukraina.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka

Skickar ut kockar i strid

HUR:s avlyssnade samtal uppges även skildra allt sämre förhållanden inom den ryska militären. Exempelvis har underrättelsetjänsten snappat upp klagomål på grundläggande förnödenheter, men man har även hört hur soldater medger att all möjlig personal, till och med kockar, skickas ut för att strida till fots.

– De är alla verkliga även om de kan verka galna, säger “Maria”, som jobbar som professionell avlyssnare på HUR, om samtalen, till Kyiv Post.

– Ibland kan jag inte tro på orden jag hör själv, men det är vad det är. 

LÄS MER: Flygplan förstörda – enorm prestigeförlust för Putin

Foto: P. Langwallner resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen