15 dec 2025

JUST NU: Ikea lovade bojkotta Ryssland – har brutit sitt löfte

2022 05 10

Svenska storföretaget Ikea har fortsatt att handla med Vladimir Putins Ryssland efter invasionen av Ukraina.

Möbelföretaget uppgav redan en vecka efter den ryska invasionen av Ukraina att man avbryter alla affärer och samarbete med diktaturen.

Över hela världen hyllades Ikea som ett föredöme när Ikea skulle stänga sina varuhus och sluta handla trä från Ryssland och Belarus.

Affärer i det tysta

Nu kommer uppgifter om att Ikea trots allt har fortsatt att göra affärer med Ryssland bakom kulisserna, rapporterar Aftonbladet.

Affärerna ska ha pågått under hela tiden sedan kriget bröt ut.

Brev avslöjar

Ett brev från Robert Olsson, utvecklingschef gällande inköp till Ikea, skickades den 25 mars till företagets leverantörer. 

Där står det att läsa att Ikea förvisso tänker minska inköp av ryskt trä med 85 procent jämfört med förra året, men det rör sig inte om något totalstopp som tidigare aviserats.

“Stängde inte allt”

Aftonbladet har dessutom tagit del av mejlkorrespondens mellan inköpsansvariga som visar att leverantörer kan få köpa lika mycket trä från Ryssland som under förra året, under särskilda omständigheter. Exempelvis att Ikea säger ja till volymerna.

Vi har dragit ner extremt mycket och minskat vår ”dependency” på Ryssland. Det är vår inriktning. Men vi stängde inte allt på en gång, medger Robert Olsson till tidningen.

Importförbud av ryskt trä

I början av april beslöt EU att upprätta ett importförbud av rysk trä som en del av det sanktionspaket unionen riktade mot Putin. Totalt värt omkring 9 miljarder kronor, skriver Reuters.

Ikea uppger i ett mejl att de följer sanktionerna till 85 procent och avser att kapa importerna ytterligare.

Oklart vilka möbler

Några besked om hur många miljoner som den ryska trähandeln fortfarande drar in eller när företaget uppskattar att de ska kapa banden framgår inte. 

Ikea vill heller inte kommentera vilka varuhus eller möbler som fortfarande innehåller ryskt trä.

Ryktats öppna i Ryssland

Det har tidigare rapporterats om hur möbeljätten uppgetts se över möjligheten att åter öppna sin verksamhet i Ryssland.

Uppgifterna bekräftades då av Rysslands biträdande industri- och handelsminister Viktor Evtukhov.

Dementeras av Ikea

Ikea har dock dementerat uppgifterna. Inte heller i Ukraina är det aktuellt att öppna inom överskådlig framtid.

– Vår verksamhet i Ukraina är för närvarande nedstängd av hänsyn till våra medarbetares säkerhet. Den kommer att förbli stängd tills det blir säkert för medarbetare och kunder, har Ikea och  Ingka Group konstaterat till Expressen.

Foto: Ikea

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 31

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen