01 april 26

Partiledare ifrågasätts internt – “har aldrig hänt”

2023 10 13

En av Sveriges främsta partiledare pressas nu hårt inifrån sitt eget parti.

Det rör sig om självaste statsministern och företrädaren för Sveriges tredje största parti: Ulf Kristersson (M).

I synnerhet är det höstens budgetbesked om att fler nu ska betala statliga inkomstskatt, vilket kritiserats öppet av toppnamn som Irene Svenonius (M) i region Stockholm och Louise Meijer (M) i justitieutskottet.

Att M-politiken attackeras inför öppen ridå och så hårt har skapat en intern press på Ulf Kristersson att agera mot kritikerna, rapporterar Expressen.

"Auktoritetsproblem"

Enligt tidningen talas det om “auktoritetsproblem” hos statsministern.

– Det är så illojalt och det får inga konsekvenser. Tänk om någon hade gjort så mot Fredrik Reinfeldt eller Anders Borg, säger en person till Expressen som beskrivs som en central källa i partiet.

Även Kristofer Tamsons (M), regionråd i Stockholm har riktat öppen kritik mot det egna partiet i samband med det nya biltrafiksförbudet i huvudstaden – ett förslag  som hyllats av Ulf Kristersson.

Han kallar det för en “ideologisk kullerbytta” i Dagens industri.

Situationen är “helt unik”, enligt Tommy Möller, professor i statsvetenskap vid Stockhoms universitet.

– Det har aldrig tidigare hänt. Jag kan inte erinra mig ett enda exempel där en moderat statsminister varit utsatt för en sådan situation, säger han till Expressen.

Omsprungna av SD

Sedan riksdagsvalet för ett drygt år sedan har Moderaterna generellt haft det kämpigt i opinionen.

I veckan konstaterade även en ny mätning från Aftonbladet/Demoskop att Kristerssons parti inte längre är Sveriges näst största.

Med liten marginal ligger M fortsatt bakom Sverigedemokraterna med 19,5 procent för Moderaterna och 19,6 procent för SD.

– Lika stora eller mindre i relation till Sverigedemokraterna är något som borde oroa Moderaterna. Jimmie Åkesson håller ett allt högre tonläge när han pratar om vad som kan komma att hända efter valet 2026, framhåller Aftonbladets politiska kommentator My Rohwedder i en kommentar.

"Bästa positionen"

En färsk mätning av DN/Ipos idag indikerar liknande signaler.

Undersökningen visar att 57 procent av väljarna anser att Jimmie Åkesson och SD gjort ett “mycket eller ganska stort avtryck”, trots att partiet enbart är samarbetsparti till regeringen.

Motsvarande siffra för Moderaterna är 49 procent.

– Sverigedemokraterna har den bästa position ett parti kan ha om man vill både bilda opinion och ha inflytande över sakpolitiken, säger Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring till DN.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen