4 maj 2026

ICA och Coop i blåsväder – ”Helt fruktansvärt”

2023 10 01

Matjättarna Ica och Coop köper bär från det hårt kritiserade företaget Polarica.

Förra året polisanmäldes företaget för människohandel.

Polarica anklagades för att ha utnyttjat ett tiotal thailändska bärplockare under säsongsjobb åren 2020-2022. Utredningen lades ner i Sverige, men Polaricas koncern i Finland utreds fortfarande.

Bärplockare misstänks ha blivit utsatta för människohandel under fjolåret, rapporterar DN.

Trots det fortsätter Sveriges två största livsmedelskedjor, Ica och Coop, att köpa bär från företaget.

– Vi anser inte att vi kan sluta köpa bär som en lösning på problemen, säger Marie Lennartsson på Ica Sverige, till DN.

Mattis Bergquist, hållbarhetschef på Coop Sverige, gör samma bedömning.

– Då förflyttar vi bara problemet till andra länder och försvårar möjligheten till dialog med myndigheter, säger han.

Nya uppgifter om missförhållanden

Nu kommer nya uppgifter om nya missförhållanden som kan kopplas till Polarica.

Den här gången handlar det om fruktansvärda arbetsvillkor för bärplockarna.

I en stor kartläggning uppger DN bland annat:

- Att bärplockare jobbat varje dag i drygt två månader med en timlön på uppemot 37 kronor,

- att många bor i smutsiga och fuktiga lokaler med svartmögel på väggarna

- och att var femte bärplockare inte gör någon förtjänst på grund av kostnader för resor och bostad.

”Helt fruktansvärt”

Både Ica och Coop reagerar på de nya uppgifterna.

– Det här kände jag absolut inte till. Det är helt fruktansvärt. Så får det inte gå till någonstans i världen, säger Coops Mattis Bergquist till DN.

Marie Lennartsson på Ica Sverige berättar att Ica kommer att kontakta Polarica och diskutera de nya uppgifterna som framkommit.

Razzia för några dagar sedan

För drygt en vecka sedan utförde Konkurrensverket razzior hos  ett antal bärföretag i mellersta och norra Sverige.

Myndigheten uppger att man har ”anledning att misstänka att företagen på ett otillåtet sätt kan ha koordinerat sina inköps- och försäljningspriser”.

– De indikationer som finns på att det kan ha förekommit otillåtet samarbete har gjort att Patent- och marknadsdomstolen gett Konkurrensverket tillstånd att göra platsundersökningar (oanmälda besök) för att säkra ytterligare bevis i ärendet, skriver myndigheten i ett pressmeddelande.

Ett av bolagen som berörs är Polarica.

I ett pressmeddelande nekar företaget till att man brutit mot konkurrenslagen.

Foto: Ica Gruppen resp Coop Sverige

Text: Redaktionen


18 juni 2026

Ska skicka hela flottan till Ukraina

2026 06 18

Ukraina kan se fram emot en kraftig förstärkning för militären.

Belgien kommer att skicka sju F-16-flyg till det krigsdrabbade landet, bekräftar landets försvarsminister Theo Francken.

Det är tre fler än vad som tidigare utlovats.

– När det gäller Ukraina ökar vi vår hjälpinsats ännu mer. Vi kommer att hjälpa dem genom att leverera sju F-16-plan i år. Så det kommer att finnas sju F-16-plan i år, fyra för reservdelar och tre för att operera i Ukrainas luftrum för att försvara Ukraina mot rysk aggression, säger Theo Francken enligt ukrainska Pravda.

Ska skicka hela flottan

Den belgiska leveransen är dock bara början.

Natolandet planerar att skicka hela flottan. Alla F-16-plan i Belgien ska till Ukraina, lyder planen.

– Jag kommer att föreslå för regeringen att vi under de kommande åren skickar alla våra F-16-plan till Ukraina. Det förutsätter att F-35-planen har tagits i bruk, eftersom vi naturligtvis måste upprätthålla vår luftförsvarsförmåga. Vi har också vår roll i Natos kärnvapendoktrin, säger den belgiska försvarsministern.

LÄS MER: Natoland säger nej – vill inte motverka Ryssland

Sverige skänker 16 plan

Belgien uppges för närvarande ha över 40 F-16-plan i drift. Tidigare hade landet planerat att leverera fyra stycken mellan 2025 och 2026, ett löfte som först nu blivit verklighet.

Nyligen gav även Sverige besked om att skänka 16 stridsflygplan av typen Jas Gripen till Ukraina. Dessutom ska landet få köpa ytterligare 20 stycken.

Det här är ett historiskt beslut för svensk del, men som också stärker ukrainskt luftförsvar väsentligt, sade statsminister Ulf Kristersson (M) enligt SR efteråt.

Totalt har Sverige skänkt 128 miljarder kronor till Ukraina, uppger statsministern.

Sverige har varit mycket principfast i stödet till Ukraina, och det uppskattas, sade president Volodymyr Zelenskyj enligt Aftonbladet när han var i Sverige för att bekräfta affären.

LÄS MER: Zelenskyj kan bytas ut

Foto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen


18 jun 26

Logga inte in: BankID-varning utfärdas

2026 06 18

Anmälningar väller in till polisen.

En ny bedrägerivåg riktar sig mot äldre och flera har redan blivit lurade.

Än så länge kopplas fallen till Gotland, men bedrägerierna kan sprida sig till andra delar av Sverige.

Enligt polisen har ett antal fullbordade brott konstaterats där det försvunnit tiotusentals kronor.

Bedrägerierna följer samma mönster: bedragaren uppger att den företräder polisen när den ringer till brottsoffren.

– Under samtalet syns även polisens logotyp i brottsoffrets telefon, framhåller polisen.

Nästa steg i bedrägeriet handlar om e-legitimationstjänsten Bank-ID.

– Genom att oroa och stressa brottsoffret med att någon gjort köp med brottsoffrets konton förleder man brottsoffret att logga in med Bank-ID och göra olika slags transaktioner och på så vis har brottsoffrens konton tömts på pengar, uppger polisen.

Skarp uppmaning om Bank-ID

Nu går polisen ut med en tydlig uppmaning kopplad till Bank-ID.

– Logga aldrig in med Bank-ID på uppmaning av någon som ringt upp dig, betonar myndigheten.

Vidare framhåller polisen att de aldrig ringer upp personer och ber dem att logga in på tjänster eller föra över pengar. Myndigheten betonar också att ingen polislogga syns i telefonen när polisen ringer.

– Varje gång någon uppringare ber dig logga in någonstans så ska du lägga på luren. Även om du ser en logotyp på telefonen när de ringer, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till tidningen Helagotland.

Han beskriver bedrägerivågen som ett klassiskt exempel på hur bedragare går till väga för att lura äldre personer på stora summor.

– Som vid så många andra åldringsbrott försöker bedragarna skrämma, oroa och stressa den utsatta personen genom att säga något i stil med att någon redan kommit över deras konto.

ANDRA LÄSER:

Sverige slår USA – hamnar en plats före 

SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen