21 oktober 2025

ICA-handlare slår larm – får ingen hjälp

2024 07 23

Många ICA-handlare brottas med ett mycket allvarligt problem, och känner att de inte får någon hjälp från ICA Sverige.

Oron är stor bland många av ICA:s butikschefer runt om i landet.

Det har framkommit i ett internt stormöte tidigare under våren, enligt uppgifter till DI.

Många ICA-handlare behöver hjälp att hantera väldigt allvarliga säkerhetsfrågor, enligt tidningen.

Det finns en stor oro när det gäller leverantörer och affärspartners som kan ha kopplingar till organiserad brottslighet.

Men någon hjälp eller vägledning har inte kommit från centralt håll.

”Många känner sig osäkra”

Bland ICA-handlare runt om i landet finns en stor osäkerhet, eftersom frågan är svårhanterad.

– Många känner sig osäkra på vilka bolag det kan vara riskabelt att göra affärer med, säger en källa till DI.

Men trots att frågan är mycket känslig, lägger ICA ansvaret på respektive butik.

– Vi gör ingen bedömning av om en leverantör har olämpliga kopplingar eller ägarstrukturer, säger Anders Jonasson, säkerhetschef på ICA Sverige, enligt tidningen.

Kopplingar till gängkriminella

Frågan har aktualiserats sedan den framkommit att en del ICA-handlare har haft affärsavtal med företag som misstänks för kopplingar till organiserad brottslighet.

Exempelvis hade en ICA-butik i Norrtälje tidigare ett samarbete med Roslagsbär, som kopplas till gängledaren Ismail Abdo, rapporterar tidningen.

Avtalet sades upp när butiken fick kännedom om kopplingen till brottslighet.

Brottslighet ett problem för hela handeln

Brottsligheten i samhället är ett stort orosmoln för många inom handeln och näringslivet i stort.

Det handlar om alltifrån organiserad brottslighet till stölder och snatteri.

Stölderna inom handeln ligger på rekordhöga nivåer, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Kostnaden för stölder inom handeln uppgår till 10,5 miljarder per år, vilket är en ökning med mer än 20 procent sedan 2021, enligt Svensk Handel.

Därtill kommer den organiserade brottsligheten, där många butiksinnehavare alltså känner att de behöver mer hjälp och vägledning för att veta hur problemet ska hanteras.

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: ”Personliga hot” – USA chockar européer

2025 11 03

USA uppges ha riktat personliga hot mot europeiska förhandlare.

Förhandlare som representerar USA ska enligt flera källor ha riktat personliga hot mot förhandlare från flera europeiska länder.

Hoten ska ha framförts i samband med FN-samtal.

Utsatta för personliga hot

Europeiska förhandlare uppges ha hotats i samband med Internationella sjöfartsorganisationen IMO:s möte i London förra månaden, rapporterar Politico.

IMO har föreslagit att sjöfartens utsläpp ska minska till noll 2050, vilket flera europeiska länder har ställt sig bakom.

Men Trump-administrationen har starkt vänt sig emot förslaget – och enligt flera källor ska USA:s förhandlare ha riktat personliga hot mot sin europeiska motparter.

– Våra förhandlare hade aldrig tidigare sett detta i några internationella samtal, säger en europeisk tjänsteman, enligt tidningen.

– Människor kallades in till USA:s ambassad i London och utsattes för skrämseltaktik, hot om rivna affärskontrakt och hot om att familjemedlemmar kan förlora visum, berättar tjänstemannen.

LÄS OCKSÅ: EU tvärvänder - viktigt besked för Ukraina

Utsattes för starkt tryck

Flera förhandlare ska ha återvänt hem skakade efter mötet.

– Vi fick återkoppling från ett antal personer som var involverade i förhandlingarna om det tryck de utsattes för, säger en annan tjänsteman till tidningen.

De amerikanska förhandlarna ska alltså ha hotat med konsekvenser både för länderna och för tjänstemännen personligen.

Bakgrunden är att president Trump och hans administration har kallat kampen mot global uppvärmning för ett ”lurendrejeri” och bland annat motsatt sig skatter på utsläpp inom handelssjöfarten.

USA har också öppet sagt att man utöver tullar och hamnavgifter kan överväga ”sanktioner mot tjänstemän som sponsrar aktivistdriven klimatpolitik”.

Det har tidigare rapporterats att bland annat Norge har utsatts för direkta hot i samband med förhandlingarna.

Efter förhandlingarna ledde en omröstning till beslutet att skjuta upp den föreslagna utsläppsskatten i ett år, vilket ses som en framgång för Trump-administrationens linje.

LÄS OCKSÅ: Nya missiler till Ukraina - ska slå till i Ryssland

Foto: G Skidmore samt European Parliament

Text: Redaktionen


3 november 2025

”Något stämmer inte” – nya uppgifter om Trumps hälsa

2025 11 03

USA:s president Donald Trump genomgick i oktober en MR-undersökning under en hälsokontroll på Walter Reed Military Hospital – sex månader efter sin senaste hälsokontroll.

Vita huset uppgav snabbt att läkarbesöket gått utmärkt, men nämnde inget om MR-undersökningen.  

Trump berättade senare att han genomgått en MR-undersökning. Varken presidenten eller Vita huset har dock förklarat varför den behövdes, vilket har lett till spekulationer om att information om Trumps hälsa har dolts.

Läkaren: ”Något stämmer inte”

Nu kommer nya uppgifter som spär på spekulationerna ytterligare.

Jeffrey Kuhlman, som tjänstgjort som läkare i Vita huset under tre presidenter, uppmärksammar att mer än fyra timmar hade reserverats för hälsokontrollen – något som enligt Kuhlman väcker frågor om besökets omfattning.

Förutom magnetkameraundersökningen kunde andra tester och förebyggande hälsokontroller ha utförts på Vita husets läkarmottagning på mindre än 15 minuter, hävdar läkaren.

– Det är ungefär en åtta minuter lång helikopterresa från South Lawn till Walter Reed. Så vi vet att han hade minst fyra timmar till sitt förfogande för att få medicinsk vård, säger han till The Hill.

– Det är något som inte stämmer, tillägger Kuhlman.

LÄS MER: Mötet kollapsade – Kreml ger nytt drastiskt besked till Trump

”Borde få veta”

Det finns ingen lag som fastslår att Vita huset måste dela med sig av information om presidentens hälsa.

Historikern Jacob Appel, som forskar om amerikanska presidenters hälsotillstånd, anser dock att Vita huset borde dela med sig av information om Trumps MR-undersökning.

– Vi borde få veta varför magnetkameraundersökningen gjordes, säger han till tidningen och påpekar att en MR-undersökning kan utföras av flera olika skäl.

– En magnetkameraundersökning kan göras för att kontrollera om det finns kognitiva problem. Det kan vara för att undersöka hjärtat, eller så kan presidenten ha vridit en fotled och man vill utesluta att han har en benfraktur. Det kan i princip vara nästan vad som helst.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk bransch kollapsar – “en mardröm”

Foto: White House official photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen