21 oktober 2025

ICA-handlare bedrövade: ”Enormt stort problem”

2023 09 24

Flera ICA-handlare har påverkats av omfattande stölder.

Ny statistik från Brottsförebyggande rådet visar att antalet butiksstölder i Sverige ökar.

Än så länge i år rör det sig om en ökning på 14 procent jämfört med samma period förra året.

Branschorganisationen Svensk Handel framhåller att det främst är kött som tycks vara intressant för tjuvarna.
Det rapporterar TV4.

“Enormt stort problem”

Tidigare har flera butiker i Göteborg drabbats, och nu har även Skellefteå påverkats av det väldiga intresset för kött.

ICA-handlarna är bedrövade över utvecklingen.

– Det är ett enormt stort problem, det har eskalerat efter sommaren och har verkligen slagit i taket. Det är dagligdags som vi har problem med stölder, säger Pär Sjöström, ICA-handlare i Skellefteå.

Spårat 100 kilo

Även i Malmö råder liknande problem, och miljöförvaltningen i staden har nyligen spårat 100 kilo stulet kött till en restaurang.

På flera håll i landet har man beslutat att sätta hänglås på köttdisken.

– Vi har ju sett att när de kollar ursprungsmärkning så försvinner det mindre kött, som om tjuvarna vet att köttet då kan spåras och att stölden blir avslöjad, säger ICA-handlaren Alexander Björk.

Väskor och innerfickor

Svensk Handel har uppmärksammat den problematiska utvecklingen, och beskriver hur tjuvarna går till väga.

– Gärningspersonerna använder preparerad klädsel för att snabbt släppa ner godset. De passar även på att stjäla andra varor, till exempel kosmetika, med hjälp av foliepreparerade väskor och innerfickor.

Använder fordon

Tjuvarna arbetar ofta tillsammans för att få personalen att fokusera på annat.

– Vi ser att gärningspersonerna använder fordon på parkeringar som omlastningsplats för stölder i flera butiker, förklarar branschorganisationen.

– Ibland är det flera tjuvar som jobbar i olika butiker samtidigt och har bilen som återsamlingsplats och mellanförvaring. Många gånger jobbar de också tillsammans för att avleda personalens uppmärksamhet.

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Bilister varnas för populära köpcentrum

2025 11 24

Polisen går ut med en varning till bilister som ska ge sig ut och handla.

Varningen gäller hela veckan.

Det är som bekant Black Week och många svenskar har planer på att ge sig ut och fynda.

Samtidigt drar julhandeln igång – vilket innebär att populära köpcentrum runt om i landet lär vara välbesökta framöver.

Polisen varnar för stölder – och tjuvarna använder sig bland annat av så kallade störsändare.

Polisen varnar

Med hjälp av störsändare kan signalen från din bilnyckel blockeras och lämna bilen olåst.

Det är därför viktigt att säkerställa att man som bilist verkligen har låst bilen.

Antalet stölder kopplade till störsändare ökar enligt polisen i samband med Black Week och julhandeln.

“På bara sekunder”

På bara några sekunder kan dina julklappar hamna i någon annans händer, förklarar Lisa Johansson, brottssamordningen region Mitt.

– Lägg i stället dessa sekunder extra på att säkerställa att din bil verkligen är låst innan du lämnar parkeringen, säger hon.

Läs mer: ”Tjänst för kunderna som försvinner” – Ica-butik slår larm

“Behåll i vagnen”

Johansson fortsätter.

– Vi vet att många gärna går ut och lämnar redan inhandlade julklappar i bilen, för att sedan gå tillbaka och handla flera. Behåll dina julklappar i kundvagnen i stället, då minimerar du risken för att drabbas, säger hon.

– Julhandeln kommer inte att bli mindre stressig om du blir bestulen på dina julklappar, så tänk på att vara lite extra uppmärksam när du är ute och handlar.

Följer efter

Polisen vill också varna för att tjuvar i vissa fall väljer att följa efter de som exempelvis har varit inne i en elektronikbutik och handlat, för att sedan åka vidare till exempelvis en matvarubutik. 

När bilägaren går in för att handla passar tjuvarna på att stjäla den nyinköpta elektroniken.  

Läs mer: Volvo bygger ny jättefabrik i Sverige – här hamnar den

Foto: Nick Nice

Text: Redaktionen


Dödförklarad kvinna vaknade till liv i kistan

2025 11 24

Personalen på ett krematorium i Thailand fick en chock när en dödförklarad kvinna började röra sig i sin kista.

Den 65-åriga kvinnan skulle kremeras i Wat Rat Prakhong Tham, ett buddhistiskt tempel i utkanten av Bangkok.

Kvinnans broder uppger att hon varit sängliggande i omkring två år och ”slutade andas” för två dagar sedan. Han fick ett dödsbevis av lokala myndigheter och förde kvinnan till templet för kremering. 

"Blev lite förvånad" 

När brodern anlände uppstod problem eftersom han inte kunde uppvisa en dödsattest från en läkare, rapporterar ABC News.

Samtidigt började ljud höras inifrån kistan. Brodern beskriver det som ett ”svagt knackande”.

– Jag blev lite förvånad. Jag bad dem öppna kistan och alla blev lika förvånade, säger han enligt kanalen.

När tempelarbetarna lyfte på kistlocket var kvinnan vaken.

– Hon hade öppnat ögonen lite och knackat på sidan av kistan. Hon måste ha knackat ett bra tag, säger brodern.

”Berättade att hon var död”

Brodern uppger att systern dödförklarats av ”lokala tjänstemän”.

– Jag har tagit hand om min syster i tre år. Tjänstemän berättade för oss att hon var död. Alla dokument hade utfärdats, så vi lade henne i en kista och förde henne till templet för kremering, säger han enligt Bangkok Post.

LÄS MER: Volvo bygger ny jättefabrik i Sverige – här hamnar den 

Mycket lågt blodsocker

Efter incidenten har den 65-åriga kvinnan undersökts av läkare, som konstaterat att hon inte visar några tecken på hjärtstillestånd eller andningssvikt. I stället har det visat sig att kvinnan lider av svår hypoglykemi – ett tillstånd där blodsockret sjunker mycket snabbt.

– Hon fick omedelbar vård och har satts under noggrann medicinsk övervakning, rapporterar den thailändska tidningen. 

LÄS OCKSÅ: ”Tjänst för kunderna som försvinner” – Ica-butik slår larm

Foto: Carolynabooth

Text: Redaktionen