ICA går ut med stort prislöfte till kunderna

2025 02 21

ICA Gruppen har redovisat sitt resultat för det gångna året.

Och siffrorna är positiv läsning för matjätten som nådde sina finansiella mål.

Totalt uppvisade ICA en ökad försäljning under hela året och kan idag konstatera ett rörelseresultat på 6,1 miljarder kronor.

Resultatet får bolagets ledning att gå ut med ett löfte till kunderna: stora investeringar för att kunna erbjuda låga priser är att vänta.

– Både ICA Sverige, de fristående ICA-handlarna och Rimi Baltic bedrev under året ett omfattande arbete med att säkerställa konkurrenskraftiga priser och ett högt prisvärde, inte minst på vardagsvaror samt frukt och grönt, framhåller Nina Jönsson, vd för ICA Gruppen, i en kommentar.

Lovar sänkta priser

Det arbetet kommer inte att ta slut.

Tvärtom.

– Arbetet resulterade i prissänkningar på vardagsvaror, ökade inslag av kampanjer i både fysiska butiker och online, sortimentsanpassningar och en fortsatt utveckling av egna märkesvaror. Investeringarna i pris är långsiktiga och kommer att fortsätta med full kraft under 2025, fortsätter Nina Jönsson.

– När vi nu blickar framåt gör vi det utifrån en stark position och en tydlig målbild. Även om konjunkturläget ser ut att ljusna under det kommande året, tror vi att det ökade fokuset på pris är här för att stanna. Vi kommer därför fortsätta investera i sänkta priser.

Bröt löftet förra året

Redan i januari 2024 gick ICA ut och lovade lägre priser under året.

Matjätten hävdade att man investerat en dryg miljard för att sänka ordinariepriser och “bibehålla redan låga priser”.

Flera gånger samma år noterade dock oberoende Matpriskollen att löftet lös med sin frånvaro.

I juni, tre månader efter den utlovade sänkningen skulle inledas, hade Ica till och med höjt sina matpriser med 0,6 procent.

– Det skulle få en stor effekt för den allmänna matprisbilden i Sverige om denna sänkning också skulle nå konsumenterna. Vi fortsätter därför att följa utvecklingen, sade Matpiskollens vd och grundare Ulf Mazur vid tillfället.

Fakta: ICA Gruppens årsredovisning för 2024

  • Nettoomsättningen ökade med 6,5 procent till 157,2 Mdkr.
  • Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster och IFRS 16 leasingeffekter uppgick till 6,1 Mdkr (5,8), motsvarande en rörelsemarginal om 3,9 procent (4,0). 
  • Nettoskulden minskade med över 6 Mdkr till 14,6 Mdkr, vilket huvudsakligen var en konsekvens av starka kassaflöden, fastighetsavyttringar samt den nyemission som genomfördes i slutet av året, riktad mot fristående ICA-handlare.

Källa: ICA Gruppen

Foto: ICA Gruppen/Jessica Gow

Text: Redaktionen


27 juni 2026

Sänkt avgift från första juli – glädjebesked för hushållen

2026 06 27

Många hushåll kommer att få betala mindre.

Den 1 juli träder några nya lagändringar i kraft.

En av dessa innebär en ekonomisk lättnad för många hushåll, som kommer att få betala en lägre avgift.

10 000 kronor per månad

Från och med den 1 juli sänks avgiften för barnomsorg.

Regeringen har tidigare meddelat att man ändrar reglerna så att ett fribelopp för inkomster införs i maxtaxan.

Fribeloppet är på 10 000 kronor per månad, uppger flera kommuner på sina hemsidor.

Det innebär att 10 000 kronor dras av från hushållens skattepliktiga månadsinkomst innan avgiften för förskolan beräknas, skriver exempelvis Skara kommun.

Regeländringen innebär att alla hushåll får en lägre avgift, även de som tidigare inte nådde upp till maxtaxan.

– Förskolan är helt avgörande för barns språkutveckling och för en bra start i livet. Det gäller inte minst för de barn som växer upp i hem där det inte talas svenska, sade utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L) i ett uttalande i samband med att regeländringen presenterades.

– Ingen familj ska behöva tacka nej till förskola för att plånboken inte räcker till, tillägger Mohamsson.

LÄS OCKSÅ: Grön koncern kollapsar - en rad bolag går i konkurs

Större bidrag till kommunerna

Från Tidöregeringens sida har man inför valet gjort flera satsningar på att stärka barnfamiljers ekonomi.

– Att stärka barnfamiljernas ekonomi är en investering i tryggare familjer. Det gör det lättare för föräldrar att få ihop livspusslet, och skapar mer utrymme för närvaro, stabilitet och omsorg i vardagen, har Mathias Bengtsson, utbildningspolitisk talesperson för Kristdemokraterna, tidigare sagt i ett uttalande.

– Det ger barn en fastare grund att stå på och ger samhället en större sammanhållning, tillägger han.

Regeringen har också beslutat att kompensera kommunerna för de lägre intäkterna genom att förstärka statsbidraget för maxtaxa med 1 miljard kronor för 2026. Man räknar också med en förstärkning på 1,5 miljarder kronor från och med 2027.

LÄS OCKSÅ: Lavrov dundrar mot Marco Rubio

Foto: T Barbhuiya

Text: Redaktionen


27 juni 2026

SNART DAGS: Titta mot himlen – händer bara en gång per år

2026 06 27

På måndag kväll är det dags.

Då inträffar sommarens första fullmåne. Ett fenomen som brukar kallas för jordgubbsmåne.

Bakgrunden till namnet kommer från Nordamerika, rapporterar Forbes.

Namnet passar dock bra även i Sverige.

– Uppkallad efter den traditionella jordgubbsskörden i delar av Nordamerika i juni, är denna fullmåne anmärkningsvärd av tre skäl, uppger tidningen.

Rosaaktig

Jordgubbsmånen kan ibland upplevas som mer rosaaktig i färgen.

Men det finns fler skäl till att titta mot himlen sent på måndag kväll.

– Det är den första fullmånen på sommaren på norra halvklotet, den kommer att hänga lägre på himlen än någon annan fullmåne 2026, och det kommer att vara årets näst minsta fullmåne, redogör tidningen.

LÄS OCKSÅ: Minst 2 000 kronor – hushåll riskerar ny avgift från 1 juli

Tidigare förra året

Förra året inträffade jordgubbsmånen tidigare under sommaren.

Då kunde den ses redan den 10 juni.

– Den ser ut precis som en vanlig måne, den är lite rosaröd. Med god fantasi så kan man ju tänka sig att den ser ut som en jordgubbe, sade rymdfysikern Patrik Nordqvist till SR då.

Miljarder år gammal

Jordens måne är gammal.

Den kom till när jorden kolliderade med en annan himlakropp för omkring 4,5 miljarder år sedan, enligt Naturhistoriska riksmuseet.

– En bit av jorden slogs av och spreds som fragment i en bana runt vår planet. Efter en tid ansamlades dessa fragment till en större kropp och blev vår egen måne, upplyser museet, som är Sveriges största.

Fullmåne

Månen reflekterar solens strålar, vilket gör att människor på jorden upplever att den lyser.

Månljusets form och storlek beror på var i omloppsbanan den befinner sig.

– På den fjortonde dagen i sin omloppsbana befinner sig månen 180 grader från den osynliga linjen mellan solen och jorden. När den befinner sig här är den fullt upplyst av solens strålar och vi ser en fullmåne på natthimlen, uppger Naturhistoriska riksmuseet.

– Från och med denna natt kommer vi att se allt mindre av månen tills dess den når 270 grader av sin omloppsbana.

LÄS MER: Grön koncern kollapsar – en rad bolag går i konkurs

Foto: M. Ihl

Text: Redaktionen