”ICA-bluff” avslöjad – oväntat besked för kunderna

2024 05 07

Det kommer fortsatt att vara olika priser i våra butiker då vi alla är fria handlare i samverkan, men kunden kommer att märka att man kan handla vardagsvaror till lägre priser var man än befinner sig i Sverige.

Det framhöll Peter Jonsson, ordförande i ICAs Sverigeråd, i början av 2024.

Kommentaren syftade på ICA-koncernens besked om att man investerar en miljard kronor i att sänka ordinariepriser och bibehålla priser som redan anses hålla låg nivå.

Drygt fem månader senare märks ingen förändring, trots löftet.

Enligt en granskning från Matpriskollen lyser Icas prissänkningar med sin frånvaro. I ställer noteras stigande priser.

I april ökade livsmedelskedjans priser med 0,2 procent i genomsnitt, uppger sajten som granskar livsmedelspriserna i Sverige.

– Det vi sett är att enstaka butiker har annonserat att dom sänkt priserna på tusentals varor, men vi ser inget som får stort genomslag på helheten.

Det säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen, i ett uttalande.

Så stor ökning innebär varje procentenhet

I genomsnitt ökade livsmedelspriserna med 0,2 procent i april. Siffran innebär att priserna har stigit med över 2 procent på årsbasis.

– Varje procentenhet i prisökningar innebär ungefär tre miljarder kronor dyrare dagligvaror så det rör sig om ganska stora summor även om vi de senaste åren tyvärr sett betydligt högre ökningar än så. Totalt rör det sig om en ökning på 23 procent på matrelaterade produkter sedan januari 2022, kommenterar Ulf Mazur.

Gröna siffror

Samtidigt som priserna höjs redovisar Ica stora vinster.

Under årets första kvartal ökade koncernens nettomsättning  med 7,4 procent till 37,1 miljarder kronor jämfört med 34,6 miljarder kronor under samma period i fjol. Rörelseresultatet ökade från 1 293 miljoner kronor till 1 490 miljoner kronor.

– Kvartalet präglades av en stark kundtillströmning vilket innebär ökade marknadsandelar för ICA Sverige. Kunderna handlar också fler varor vid varje köptillfälle vilket sammantaget starkt bidrar till ett förbättrat resultatet för ICA Sverige, framhöll Ica Gruppen i ett uttalande i slutet av april.

Foto: ICA Gruppen 

Text: Redaktionen


JUST NU: 82 senatorer går emot Trump – “vi kommer att agera”

2025 05 28

Pressen ökar på USA:s president Donald Trump.

Vita huset har hittills inte gått fram med några hårdare sanktioner mot Ryssland trots att fredsförhandlingarna havererat under de senaste veckorna.

Nu höjer en grupp republikanska senatorer rösten och kräver att Ryssland straffas för dess aggression mot Ukraina, rapporterar The New York Times.

– Detta avviker kraftigt från president Trumps mer försonliga hållning efter månader av att ha varit mestadels tyst och hållit fast vid sin avvisande strategi, skriver den amerikanska tidningen i en kommentar.

Kraven ökar

Trump reagerade emellertid kraftfullt på söndagskvällen och kallade Putin för “galen” efter att Ryssland i helgen genomfört sin största luftattack mot Ukraina sedan den fullskaliga invasionen för tre år sedan.

Totalt har nu 82 senatorer, vilket inkluderar både republikaner och demokrater, ställt sig bakom ett uttryckligt krav på att införa omfattande sanktioner mot Moskva.

– Förändringen i senaten tyder på en alltmer hökaktig stämning på Capitol Hill och en växande frustration över Rysslands omedgörlighet bland republikanerna, som ökar sina krav på beslutsamma åtgärder, erfar NYT.

"Putin har lurat oss alla"

Sanktionskampanjen leds av den Trumpallierade senatorn Lindsey Graham. 

Enligt Graham har Putin “lurat oss alla” och senaten är nu redo att agera, skriver Graham på X och i en debattartikel i Wall Street Journal.

– Den amerikanska senaten kommer inte att tolerera Putins spel, framhåller senatorn.

Han berömmer även Trumps ansträngningar att skapa fred, men menar att det nu är dags att “eskalera för att deklarera".

– Vi har gett Ryssland gott om möjligheter att hitta ett hedervärt och rättvist slut på det här kriget. De är inte intresserade. Och de kommer inte att ändra sig förrän vi höjer insatserna. Så vi behöver moralisk klarhet här. Putin drar ut på tiden, säger Graham enligt NYT.

LÄS MER: Stort ras i Ryssland – Donald Trump bär skulden

Ryska svaret: varnar för "tredje världskrig"

Igår uttryckte Donald Trump att Putin “leker med elden”. 

Dmitrij Medvedev, vice ordförande i Rysslands nationella säkerhetsråd, svarade senare på utspelet.

– Angående Trumps uttalande om att Putin “leker med elden” och att “riktigt dåliga saker” kan hända Ryssland, så känner jag bara till en RIKTIGT DÅLIG sak – tredje världskriget. Jag hoppas att Trump förstår det, skriver Medvedev på X.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text. Redaktionen


Forskarnas nya upptäckt: en vitamin bromsar åldrandet

2025 05 28

Dagligt tillskott av vitamin D kan bromsa det biologiska åldrandet hos vuxna över 50 år.

Den slutsatsen dras i en ny studie publicerad i The American Journal of Clinical Nutrition.

Studien ingick i ett större test vid Brigham and Women’s Hospital, i samarbete med Harvard Medical School.

Totalt ingick 25 871 deltagare.

– Resultaten visade att de som tog D-vitamintillskott upplevde signifikant minskad telomerförkortning jämfört med de som tog placebo, skriver Newsweek som tagit del av studien.

"Lovande strategi"

Telomerer beskrivs bäst som en skyddande struktur längst ut på varje kromosom i våra celler. De består av upprepade DNA-sekvenser och specialiserade proteiner och skyddar människans genetiska material.

När våra celler delar sig förkortas telomererna. Det kallas för telomerförkortning, och det är just det som forskarna menar minskar tack vare D-vitamin.

– Våra resultat tyder på att riktat D-vitamintillskott kan vara en lovande strategi för att motverka en biologisk åldrandeprocess, även om ytterligare forskning är motiverad, säger Haidong Zhu, molekylärgenetiker vid Medicla College of Georgia, Augusta University och huvudförfattare till studien, enligt Newsweek.

Enligt studien kan D-vitamin förhindra motsvarande nästan tre års åldrande sett ur ett telomerperspektiv.

LÄS MER: Forskare avlivar myt om D-vitamin

Behövs mer forskning

En del forskare ser telomerernas längd som ett mer träffande biologiskt mått på ålder, snarare än den kronologiska åldern – det vill säga hur många år man är.

Den senare tar inte hänsyn till exempelvis hälsa, livsstil, genetik eller miljö. 

Det är framför allt för forskare som förespråkar den biologiska metoden för att mäta ålder som den nya studien är relevant.

Men mer forskning behövs i ämnet.

Det framhåller bland annat Mary Armanios, professor i onkologi och chef för Telomer Center vid Johns Hopkins University, som ifrågasätter delar av studiens metoder.

Vissa rekommenderas tillskott

Människor får i sig D-vitamin genom mat, exempelvis  fisk, och från solen. För att undvika brist rekommenderar Livsmedelsverket tillskott av vitaminet till vissa grupper, bland annat små barn och äldre.

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen