19 februari 2026

Ica-apotek slår larm om vanliga livsmedel

2025 04 24

Ica-ägda Apotek Hjärtat slår larm om att vanliga livsmedel kan ha oväntade effekter som många inte känner till.

Vissa livsmedel kan ha en oväntat påverkan på läkemedelseffekten.

Men många svenskar känner inte till det, varnar Apotek Hjärtat.

Tre av fem svenskar saknar den kunskapen, enligt apoteket, som ger exempel på fem livsmedel som har en oväntad inverkan på läkemedelseffekten.

Kan leda till biverkningar

Det finns en rad olika typer av livsmedel som kan förstärka eller försvaga effekten av olika läkemedel, uppger Apotek Hjärtat.

I vissa fall kan detta leda till biverkningar.

Det handlar bland annat om livsmedel såsom mejeriprodukter, grönt te, äppeljuice, spenat och grapefrukt.

– Livsmedel kan innehålla ämnen som till exempel påverkar hur läkemedlet tas upp av kroppen, förklarar Apotek Hjärtats chefsapotekare Annika Svedberg i ett uttalande.

Det är viktigt att man känner till detta om man använder läkemedel, så att man kan anpassa sin konsumtion av livsmedel.

– Oftast behöver du inte helt utesluta dessa livsmedel, utan det handlar snarare om att undvika stora mängder eller att inte äta dem för nära inpå medicineringen, säger Annika Svedberg.

Flera läkemedel kan påverkas

62 procent av svenskarna, eller tre av fem, saknar dock kunskap om detta, enligt en undersökning som Verian har gjort på uppdrag av Apotek Hjärtat.

Enligt apoteket finns det flera olika läkemedel som kan påverkas av olika livsmedel.

Det gäller bland annat antibiotika, antidepressiva, blodförtunnande och blodtryckssänkande läkemedel samt medicinering mot sköldkörtelsjukdom.

Det sistnämnda är ett tydligt exempel på att många påverkas av detta.

– Omkring en halv miljon svenskar medicinerar mot sköldkörtelsjukdom. En livslång medicinering, där läkemedel med sköldkörtelhormon kan påverkas av flera olika livsmedel. Därför rekommenderas dessa läkemedel att tas på tom mage, säger Annika Svedberg.

Fem olika exempel

Apotek Hjärtat nämner fem olika exempel på livsmedel som kan påverka läkemedelseffekten.

Enligt apoteket kan grönt te minska upptaget av vissa läkemedel, exempelvis vissa blodförtunnande (warfarin) eller blodtryckssänkande (lisinopril och folsyra) mediciner.

Grapefrukt påverkar ett enzym i kroppen, vilket kan leda till förstärkt läkemedelseffekt och biverkningar om man till exempel använder vissa blodtryckssänkande, blodfettsänkande eller antidepressiva mediciner.

Mjölk, fil och yoghurt kan bland annat försvaga effekten hos en antibiotikakur, medan grönkål, broccoli, avokado och spenat bör undvikas i alltför stora mängder om man behandlar med det blodförtunnande läkemedlet Waran.

Ytterligare ett exempel är att intag av äppeljuice kraftigt kan minska effekten av läkemedlet atenolol, som är blodtryckssänkande, enligt Apotek Hjärtat.

Foto: Ica-gruppen

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 03

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen


2 april 2026

Jättekrasch – kan bli slutet för Orbán

2026 04 02

Den 12 april – om bara tio dagar – går det ungerska folket till valurnorna.

Då står det mellan Viktor Orban och Peter Magyar.

Tisza-partiets utmanare leder över Orban i de senaste opinionsundersökningarna.

Samtidigt kraschar nu Orbans kronjuvel – telekom-och försvarsjätten 4IG Nyrt – på den ungerska börsen.

Det bedöms vara ett tecken på vad som komma skall, rapporterar Bloomberg.

Jättekrasch

Bloomberg skriver att det faktum att 4IG Nyrts aktie har halverats jämfört med toppen förra året indikerar att Orban kan vara på väg att förlora.

Aktiekursen har sjunkit samtidigt som Orbans resultat i opinionsundersökningarna blivit värre.

József Péter Martin vid antikorruptionssmedjan Transparency International säger att bolag i Ungern inte i första hand lyckats tack vare konkurrens.

Istället är det statlig finansiering och regulatoriskt stöd som gäller.

“Skolexempel”

Så här låter det från József Péter Martin:

– 4IG är ett skolexempel på Ungerns statsanknutna ekonomiska modell, säger han.

Läs mer: ”Finns inga bevis” – Trumps anklagas för jättebluff

Snart är det dags

Den tolfte april beger sig ungrarna till vallokalerna.

Ungerns center-högerparti Tisza utökade sin ledning över premiärminister Viktor Orbans styrande Fidesz inför valet, rapporterar Reuters.

Detta enligt två opinionsundersökningar som presenterades på onsdagen.

Mätningarna visar

Magyars Tisza hade stöd av 56 procent av de bestämda väljarna, en ökning från 53 procent i början av mars.

Samtidigt fick Orbans Fidesz stöd av 37 procent, vilket är en minskning från 39 procent för tre veckor sedan, enligt en mätning från 21 Research Centre.

En annan mätning som publicerades under tisdagen, utförd av Zavecz Research, visade att Tisza utökade sin ledning till 13 procentenheter bland de bestämda väljarna, upp från 12 procentenheter i en mätning från februari.

Läs mer: DIKTATOR: ”Förbereder oss för krig”

Foto: © European Union 2024 - Source EP - Philippe Buissin

Text: Redaktionen