Hus har rasat

2024 09 11

Ett hus har rasat i centrala Ulricehamn. 

Räddningstjänst, polis och ambulans har larmats till platsen.

Raset har inträffat i samband med renovering av huset.

– Vid Storgatan är det ett hus som rasar under byggnation, framhåller polisen i ett uttalande.

Personer avvisas

Området runt platsen har spärrats av och personer avvisas från platsen.

Det rapporterar SVT Nyheter.

– Huset är gammalt och under renovering. Delar av fasaden har rasat så att taket nästan hänger i luften, säger Jonas Myren, larm och ledningsoperatör hos räddningstjänsten, till tv-kanalen.

Skadeläget

Samtliga byggarbetare har evakuerats och ska vara i säkerhet.

– Alla arbetare är inräknade, uppger polisen.

Det finns inga uppgifter om personskador.

”Oklart hur vi ska säkra upp”

Det råder oklara omständigheter kring händelsen. Det är oklart vad som föranlett raset.

– Vi försöker se till så att inte mer rasar men just nu är det lite oklart hur vi ska säkra upp, säger Jonas Myren till SVT.

Polisen utreder händelsen som en arbetsplatsolycka.

Larmet inkom klockan 11.50.

Masskrock

Under onsdagen rapporteras det även om en olycka i Stockholmsområdet.

Fyra bilar är inblandade i en masskrock på Vaxholmsvägen i Stockholm.

Räddningstjänst, ambulans och polis har larmats till platsen.

Fem personer har förts till sjukhus efter krocken.

En kvinna i 20-årsåldern är misstänkt för vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada. 

Arkivfoto: Västragötalandsregionen

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Amerikansk matkedja tänker storsatsa i Sverige – flera varuhus

2026 08 27

En av USA:s största matjättar planerar att storsatsa i Sverige.

I hemlandet har kedjan över 600 varuhus.

Hittills finns det “bara” två stycken i Sverige.

Men det ska det bli ändring på. Den amerikanska giganten Costco tänker nämligen aktivera “jätteplaner” för Sverige, rapporterar Market.

Två nya varuhus

Idag finns Costco i Malmö och Stockholm. Nu står det klart att dagligvarujätten även ska etablera sig i Huddinge kommun, enligt källor till tidningen.

Dessutom ska det förberedas för ytterligare i ett varuhus i Sisjön, södra Göteborg, som beskrivs som ett av Sveriges snabbast växande handelsområden.

Redan 2021 framhöll Costco att det fanns stora planer i Sverige.

Efter starten kommer vi att lära oss den svenska marknaden efterhand, se hur utvecklingen blir och om fler orter blir aktuella, sa Costcos dåvarande Sverigechef Louie Silveira till Market vid tillfället.

Måste vara medlem

Våren 2025 öppnade Costco i Burlöv, utanför Malmö. Kedjan har tidigare talat om att man vill “erövra” marknaden i Sverige. 

Costcos koncept har ofta beskrivits som annorlunda jämfört med traditionella svenska matbutiker. Alla kunder måste vara medlemmar, vilket kostar 500 kronor per år. Dessutom behöver man handla i bulk för att tjäna på att välja Costco, och utbudet varierar ganska kraftigt. 

– Om det kommer att slå och bli stort här är fortfarande rätt oklart, det kräver ett helt annat sätt att tänka kring inköp och de flesta av oss är inte vana vid att köpa i bulk, har Ulf Johansson från Centrum för handelsforskning vid Lunds universitet tidigare sagt till DN.

Andra läser: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Enorm bensinstation

I Burlöv har Costco även en bensinmack, ofta med det lägsta literpriset i landet. Idag onsdag ligger kedjans bensinpris på 14,64 kronor litern. Det krävs dock medlemskap även för att tanka.

Sedan tidigare har Costco planerat ytterligare en mack vid varuhuset i Stockholm där så många som 24 bilar ska kunna tanka samtidigt.

Andra läser: Oljepriset faller

Foto: F. Chamaki

Text: Redaktionen


Beskedet i regeringsfrågan – ”dörren är totalstängd”

2026 08 26

Ett parti ger ett skarpt besked i regeringsfrågan.

Flera partier ser en mittenregering som ett tänkbart alternativ efter valet.

Men ett av mittenpartierna meddelar nu att ”dörren är totalstängd”.

”Nyckeln är bortkastad”

Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist vill se en mittenregering efter valet.

Även S håller sina dörrar öppna och kan tänka sig olika lösningar i regeringsfrågan.

Men mittenpartiet Liberalerna säger blankt nej till en mittenregering ledd av Magdalena Andersson (S).

Att L skulle stötta eller ingå i en sådan regering är ”helt uteslutet”, säger partiledaren Simona Mohamsson till DN.

– Dörren är totalstängd, låst, nyckeln är bortkastad. Det kommer aldrig att hända, säger L-ledaren, enligt tidningen.

Centerledaren Elisabeth Thand Ringqvist tycks heller inte hoppas på att få med sig L, som har legat under spärren i opinionsmätningar en längre tid.

Thand Ringqvist har istället nämnt Socialdemokraterna, Kristdemokraterna och eventuellt Miljöpartiet som partier som skulle kunna ingå i en mittenregering, utöver C.

”Vi ökar”

L är alltså tydliga med att partiet vill se en Tidöregering och ingenting annat.

Frågan är dock om Mohamssons parti klarar 4-procentsspärren.

I den senaste mätningen från DN/Ipsos får L förvisso sin högsta siffra sedan partiet meddelade att man öppnar för SD i regeringen: 2,3 procent.

Det är fortfarande långt under riksdagsspärren, men 1 procentenhet mer än i juni.

– Vi ökar, säger Simona Mohamsson i sitt valtal i Stockholm, rapporterar tidningen.

Men det ska mycket till för att partiet ska klara sig, och om L åker ur riksdagen är det också föga troligt att de återstående Tidöpartierna kan bilda regering.

LÄS OCKSÅ: Grannland säger nej - vägrar hjälpa Putin

Busch svar på C-inviten

Även KD-ledaren Ebba Busch har tidigare kommenterat Elisabeth Thand Ringqvists invit om samarbete.

Busch välkomnar att partier vill samarbeta med KD, men ifrågasätter om C är villiga att mötas i sakpolitiken, har Expressen rapporterat.

– Är ni beredda att diskutera och möta oss i frågan om hur vi får ordning på svensk sjukvård? säger Ebba Busch, enligt tidningen.

Busch menar också att C istället borde kliva över blockgränsen och börja samarbeta med Tidöpartierna.

– Jag kan absolut tänka mig Centerpartiet i en någon slags blågul konstellation, säger Ebba Busch, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Mardröm för Putin - Indien stryper importen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen