Hundvalp dödad – tips kan lämnas till polisen

2023 05 23

En kvinna i Malmö och hennes hundvalp drabbades av en hemsk upplevelse på måndagskvällen.

Kvinnan hade beslutat sig för att ta en kvällspromenad med sin hund.

Går till attack

Promenaden ägde rum mellan Malmö Folkets Park och Jägersro Centrum vid stadsdelen Rosengård.

Men plötsligt under promenaden inträffade något mycket obehagligt.

En stor lösspringande hund dyker upp, rapporterar Skånska Dagbladet.

Den stora hunden går till attack och angriper hundvalpen.

Den är mycket våldsam och aggressiv mot den lilla hunden.

Lyckas inte avvärja

Kvinnan lyckas inte avvärja det otäcka angreppet och den angripande hunden gör dödliga angrepp mot valpen.

Kvinnans hund avlider på platsen.

Hundägaren larmade polisen som nu satt in resurser för att spåra hunden som dödade hundvalpen.

Enligt tidningen söker polisen ägaren till den lösspringande hunden men i nuläget finns det inga uppgifter om att polisen skall ha hittat hundägaren ännu.

Närmare uppgifter saknas

Enligt Sydsvenskan var den dödade hunden en hundvalp. Skånska Dagbladet beskriver hunden som en  liten hund.

Det är oklart vilken ras den drabbade hunden var av och inte heller lösspringande hundens ras är klarlagd.

Om man har sett något av händelsen, har tips eller andra relevanta uppgifter i ärendet kan man kontakta polisen.

Foto: B. Kannan

Info: Det är ingen av hundarna på bilden som drabbades av angreppet.

Text: Redaktionen


09 jun 26

Kalldusch för hushållen – beskedet ingen vill ha

2026 06 10

Räkna med dyrare kvitton framöver.

Nu ger svenska storföretag besked om nya prishöjningar.

Enligt en kartläggning från Riksbanken planerar samtliga företag att höja sina försäljningspriser det kommande året.

Prishöjningarna kommer att ske, oavsett om ett fredsavtal i Mellanöstern nås i närtid.

– Även om det blir fred i dag finns det kostnadsökningar som kommer behöva tas ut, framhåller Riksbanken.

Mycket kan ändras

Det är fortfarande osäkert hur stora prishöjningarna kommer att bli för svenska konsumenter.

– Än så länge pratar de om mindre prishöjningar, men det beror på hur kostnaderna och efterfrågan utvecklas, uppger Riksbanken.

Inflationen stiger

Beskedet om prisökningarna kommer efter att inflationen enligt KPIF steg från 0,8 procent till 1,5 procent i maj.

– Preliminära beräkningar visar att energi- och tjänstepriserna ökade i maj vilket bidrog till inflationstaktens uppgång, säger Mikael Nordin, prisstatistiker på SCB.

Stor osäkerhet

Enligt Riksbankens kartläggning pressas många svenska företag av högre oljepriser till följd av energikrisen i Mellanöstern.

Än så länge är dock situationen hanterbar.

– Det beror bland annat på att företagen blivit mer motståndskraftiga mot olika typer av störningar efter lärdomarna från de senaste årens kriser. Men ju längre kriget pågår, desto större förväntas effekten bli för både företagen och ekonomin i stort. Även om kriget får en lösning i närtid väntas vissa kostnader förbli förhöjda under en period, framhåller Riksbanken.

ANDRA LÄSER: Populär investering kan rasa 20 procent – analytiker varnar

Högre matpriser

Krisen i Mellanöstern har bland annat lett till ökade kostnader för svenskt jordbruk.

Kostnaderna har ökat kraftigt för både drivmedel och gödsel, vilket befaras leda till högre matpriser i Sverige.

LÄS OCKSÅ: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Ovanligt väderfenomen på midsommar – hela Sverige berörs

2026 06 10

Med bara 10 dagar kvar till midsommar kommer ett glädjande väderbesked för alla som hoppas på sol och uppehåll. 

För en gångs skull ser det ut som att svenskarna kan lämna paraplyet hemma.

Det visar en sammanställning av väderoddsen från Unibet.

Enligt spelbolagets tyder det mesta på att årets midsommar blir ovanligt torr. Hela Sverige kan slippa nederbörd, vilket är mycket ovanligt.

– I varje stad som listas är det större sannolikhet för att det inte faller regn än att det gör det, framhåller Unibet.

”Hela landet”

Den som vill maximera chansen till en solig midsommar uppmanas att fira i Gotland eller Västerbotten. Områdena toppar listan över platser med störst sannolikhet för uppehållsväder.

I både Visby och Umeå uppskattas sannolikheten för en regnfri midsommar till över 90 procent.

Även Kalmar, Karlskrona och Luleå ligger högt med en sannolikhet på 87 procent.

Chansen för en regnfri midsommar i storstäderna bedöms också som ovanligt god. I Stockholm, Göteborg och Malmö uppskattas sannolikheten till 80 procent.

– Det är sällan vi ser att oddsen pekar på så pass stora chanser för regnfri midsommar för i praktiskt taget hela landet. Både storstäder och landsbygd, från norr till söder kan se fram emot en dag utan tunga regnskurar, säger Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet.

ANDRA LÄSER: TRUMP: Stort besked om två eller tre dagar

Hela listan

Här är Unibets odds för en regnfri midsommar, stad för stad:

- Visby: 90,9% (odds: 1.10)

- Umeå: 90,0% (1.10)

- Luleå: 87% (1.15)

- Kalmar: 87% (1.15)

- Karlskrona: 87% (1.15)

- Kiruna: 83% (1.20)

- Stockholm: 80% (1.25)

- Göteborg: 80% (1.25)

- Malmö: 80% (1.25)

- Sundsvall: 80% (1.25)

- Östersund: 77% (1.30)

- Örnsköldsvik: 77% (1.30)

- Västerås: 77% (1.30)

- Norrköping: 77% (1.30)

- Karlstad: 77% (1.30)

- Örebro: 74% (1.35)

- Uppsala: 74% (1.35)

- Halmstad: 71,4% (1.40)

- Jönköping: 71,4% (1.40)

- Gävle: 71,4% (1.40)

LÄS OCKSÅ: MARDRÖMSBESKED: Bränslepriset kan dubbleras

Foto: lilmedia

Text: Redaktionen