JUST NU: Hundratals döda eller sjuka fåglar funna vid strand

2022 07 21

Mängder av alkor har flutit iland längs Gotlands västra kust.

Fåglarna är antingen döda eller svårt sjuka, rapporterar SVT.

I mitten av förra veckan konstaterades också ett utbrott av fågelinfluensa på ön.

Samma område som upptäckten har gjorts vistas också en hel del människor.

Därför inleder nu Länsstyrelsen på Gotland ett åtgärdsarbete riktat mot omgivningen.

Sätter upp skyltar

Varningsskyltar kommer att sättas upp som informerar invånare och besökare om det pågående utbrottet. 

– Även om risken är låg att smittan drabbar människor är det viktigt att informera allmänheten om att inte röra sjuka eller döda fåglar på stränderna, säger länsveterinär Agneta Karlsson Norström till SVT.

Kommer förbrännas

Länsstyrelsen samarbetar med bland annat Jordbruksverket och Folkhälsomyndighet i ärendet.

Denna och nästa vecka kommer man att regelbundet samla in de döda och sjuka fåglarna längs kusten.

Dessa ska sedan förvaras i frysboxar innan de skyfflas bort för att brännas.

Med tanke på det stora antalet besökare på stränderna är det viktigt att vi omhändertar dessa fåglar för allas trevnad, säger länsveterinär Agneta Karlsson Norström.

Ingen fara för människor

Redan för två veckor sedan hade man hittat döda sillgrisslor i vattnet vid Lilla Karlsö på Gotland.

Dessa skickades in till Statens veterinärmedicinska anstalt, som för en vecka sedan kunde konstatera att fåglarna var smittade av fågelinfluensa.

Människor som besöker regionen ska dock inte känna anledning till oro över att själva bli smittade.

Den stora faran ligger snarare i om smittan drabbar tamfåglar eller kommersiella djurbesättningar.

– Det är mycket ovanligt att människor smittas av fågelinfluensavirus. De flesta fall där smitta till människa har skett har inträffat i länder där kycklingar och andra matfåglar säljs levande på marknader och slaktas i hemmen, informerar Folkhälsomyndigheten på sin hemsida.

Uppmaning till invånarna

Däremot har Länsstyrelsen på Gotland en uppmaning till alla som befinner sig på ön.

Allmänheten bör hålla utkik efter sjuka eller döda fåglar.

Stöter man på enstaka döda fåglar måste det anmälas till Statens veterinärmedicinska anstalt.

– Den som observerar en ansamling av minst fem döda fåglar bör rapportera det via mejl till länsstyrelsens länsveterinär, tillägger Länsstyrelsen på myndighetens hemsida.

Sänkte skyddsnivån

Skyddsnivån i södra Sverige höjdes mellan november 2021 och april 2022 för att svenska fågelbesättningar inte skulle smittas.

Den sänktes för två månader sedan när det blev varmare.

– Det finns i nuläget inget som tyder på att skyddsnivån kommer höjas under den närmsta tiden. Men det är viktigt att personer med fågelbesättningar är uppmärksamma på sina djur och fortsätter vara noga med hygien och smittskydd för att minska risken för smittspridning. Det gäller särskilt om det finns många vattenlevande vilda fåglar eller flyttfågelsträck nära gården, säger Agneta Karlsson Norström.

Foto: R. Rychetsky

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 26

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemangets.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen