JUST NU: Hundratals personer upprörda – Gäller Sverigedemokraterna

2022 08 20

Storstockholms Lokaltrafik AB drabbas just nu av en storm av upprördhet och klagomål kopplat till Sverigedemokraterna.

Personal vid trafikföretaget som ansvarar för huvudstadens kollektivtrafik har det nu hett om öronen.

Gladdes åt SD-tåget 

Bakgrunden är att Storstockholm Lokaltrafik, som går under förkortningen SL, har sagt ja till Sverigedemokraternas reklamsatsning att låta måla om ett helt tunnelbanetåg i SD:s partifärger och partiblomma.

Men det finns även resenärer som är positivt inställda.

Sverigedemokraternas andre vice ordförande i Stockholms län, Henrik Mellström, gladdes åt att kunna kliva på SD-tåget.

– Åker med klass idag. "Välkommen ombord på segertåget" som det står på dörrarna, framhåller Henrik Mellström på sin Facebooksida tillsammans med färgglada bilder på Storstockholms Lokaltrafiks SD-tåg.

Tågdörrar med SD-text

Sverigedemokraternas partiblomma blåsippan är målad i stort format tillsammans med partifärgerna ljusblå, mörkblå och gult på tåget över hela tåget.

Till och tågets tak är ommålat till SD-blåsippor och SD-färger.

Och på de SD-gula dörrarna står det med stora bokstäver SD 22.

Men en del resenärer gillar inte alls reklamkampanjen och uppskattar inte att kliva in i SD-tåget när de ska åka tunnelbana.

Hundratals upprörda

Hundratals resenärer har blivit så upprörda att de anmält SD-tåget till trafikbolaget SL.

– Den starkaste kundsynpunkten vi har fått i det här sammanhanget är att vi inte borde tillåta den här typen av politisk reklam, säger SL:s presschef Andreas Strömberg till SVT,.

– Och att vi borde ha stoppat SD, framhåller SL:s presschef.

Men han förklarar att Storstockholms Lokaltrafik inte har någon juridisk möjlighet att sätta stopp för SD-tåget.

– SL eller trafikförvaltningen måste som myndighet behandla alla politiska partier likvärdigt.

– Det betyder att alla politiska partier har rätt att framföra sina budskap och köpa reklamytor, förklarar SL:s presschef.

Stoppar inte SD-tåget

Han klargör det är ett giltigt beslut som ligger bakom att SL ska tillåta reklam på tåg och bussar i Stockholm.

– Det är ett politiskt beslut att vi ska tillåta reklam i kollektivtrafiken. Det är taget i landstingsfullmäktige 1988.

SL kommer därmed inte att stoppa SD-tåget. Däremot kan justitiekanslern göra en bedömning om huruvida reklamen följer lagen eller inte.

SD:s partisymboler

Hos justitiekanslern har det trillat en rad anmälningar.

– Vi har fått in ganska många anmälningar, knappt 20, uppger justitiekanslern Mari Heidenborg.

Anmälningarna gäller både valreklamen i form av SD-tåget och det tweet-meddelande som Tobias Andersson (SD) gjorde nyligen.

Justitiekanslern har granskat om SD-tåget utgör något lagbrott i form av hets mot folkgrupp men svaret är nej.

– Den här reklamen i sig innefattar inte någonting sånt. Den innehåller ju framförallt Sverigedemokraternas partisymboler, säger hon.

”Nästa stopp Kabul”

Den omtalade tweeten hade följande text:

– Välkommen till återvandringståget. Du har en enkelbiljett. Nästa stopp, Kabul!

Justitiekanslern förklarar att det emellertid faller utanför JK:s område.

– Det får i så fall en allmän åklagare titta på. Om det skulle vara någonting brottsligt där, säger hon.

Foto: Henrik Mellström , Sverigedemokraterna Stockholms län

Text: Redaktionen


21 mars 26

”Mörk dag för svenskarna” – S-ledarens utspel

2026 03 30

De ekonomiska utmaningarna blir allt tuffare för många hushåll.

Det konstaterar Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson på måndagseftermiddagen.

I samband med att flera storbanker höjt bolåneräntorna menar S-ledaren att det “är en mörk dag” för svenskarna och att “det slår hårt mot många familjer”.

Bankerna höjer

Swedbank och Nordea är de senaste av storbankerna som höjer räntorna.

Båda banker höjer sina tremånadersräntor med 0,15 procentenheter, uppger Placera.

Listräntan landar nu på 3,94 procent hos Swedbank – och 3,99 procent hos Nordea.

“En mörk dag”

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) reagerar starkt på höjningarna.

– Idag är en mörk dag för hårt arbetande svenskar, skriver hon på X.

– Nu höjer bankerna bolåneräntor på löpande band. Samtidigt stiger priset vid pump och elpriserna kan dra i väg. Det slår hårt mot många familjer. SD och regeringen måste vakna och ta fram en skyddsplan för svensk ekonomi.

Läs mer: Iphone-användare varnas – måste installera direkt

Priserna stiger

Drivmedelspriserna fortsätter att stiga med anledning av kriget i Mellanöstern.

Mer än en månad har nu gått sedan USA och Israel inledde sina attacker mot Iran.

På måndagen framhåller USA:s president Donald Trump att diskussioner pågår med Iran – men han passar samtidigt på att skicka ett nytt hot till landet.

“Då spränger vi”

Så här låter det från Trump på måndagseftermiddagen:

– USA för i detta nu seriösa diskussioner med EN NY, OCH MER RESONLIG, REGIM för att avsluta våra militära operationer i Iran, skriver presidenten på Truth Social.

– Stora framsteg har gjorts men om ett avtal, av någon anledning, inte nås inom kort – vilket det förmodligen kommer att göras – och om Hormuzsundet inte omedelbart blir ”öppet för verksamhet”, kommer vi att avsluta vår härliga ”vistelse” i Iran genom att spränga och helt utplåna alla deras elverk, oljekällor och ön Kharg.

Läs mer: Försäkringsbolag får paniksamtal – alla vill avboka

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen