Hundattack – en person till sjukhus

2023 08 21

En lös hund har gått till attack mot en kvinna i 45-årsåldern.

Attacken skedde på Dalhemsvägen i nordöstra Helsingborg, meddelar polisen på måndagsmorgonen.

Kvinnan var själv ute och rastade sin egen hund när händelsen ägde rum.

Hon möttes då av en kvinna på elsparkcykel som hade sällskap av en stor och lösspringande hund, ska hon ha uppgett enligt polisens händelserapport.

– Den större hunden ger sig på målsäganden, framhåller Patric Fors vid polisen.

– Som blir riven på armarna och benen av hunden.

Lämnade platsen

Anfallet ska ha varit av sådan kraft att målsägande faller omkull.

Den andra kvinnan, med den lösspringande hunden, valde enligt polisens rapport därefter att ta sig därifrån.

– Kvinnan faller till marken och den större hunden tillsammans med kvinnan på el-sparken lämnar platsen, framhäver Patric Fors vidare.

Polis och ambulans larmades

Både polis och ambulans larmades till platsen där attacken ägde rum.

Kvinnan togs till sjukhus för ytterligare kontroller och någon uppdatering om skadeläget finns inte i skrivande stund.

Det finns inga uppgifter om att kvinnans hund också blev föremål för attacken.

Två anmälningar

Polisen arbetar nu med två brottsrubriceringar.

- Vållande till kroppsskada

- Brott mot lagen om tillsyn över hundar och katter

Eftersom att kvinnan med den lösa hunden lämnade platsen omedelbart och inte har kunnat identifieras vet polisen inte vem som ligger bakom.

– Det finns i nuläget ingen misstänkt, bekräftar myndigheten.

Beslutar om hundförbud

Om en hundägare anses bryta mot lagen om tillsyn för sitt djur ska länsstyrelsen kontaktas, enligt polisen.

– Länsstyrelsen kan besluta om att hunden ska vara försedd med fast koppel eller munkorg, framhåller myndigheten på sin webbplats.

– Det är även länsstyrelsen som beslutar att en person inte får ha hand om en hund, hundförbud.

Straffskalan för vållande till kroppsskada är i normalfallet böter eller upp till sex månaders fängelse.

Anses brottet grovt kan det ge fängelse i upp till fyra år.

Arkivfoto: Polisen Huddinge

Text: Redaktionen


Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen


12 januari 2026

”Har gjort det nästintill omöjliga” – styrkebesked från Ukraina

2026 01 14

Under natten har ryska attacker mot anläggningar i Kryvyj Rih slagit ut strömmen för omkring 45 000 ukrainare.

Beskedet kom från Oleksandr Vilkul som leder militärförvaltningen i staden.

– Fienden har återigen genomfört en storskalig drönarattack mot en infrastrukturanläggning, uppger han i ett inlägg på Telegram.

Var snäll och fyll på med vatten och ladda era enheter om ni kan.

”Har gjort det nästintill omöjliga”

Inga människor ska ha skadats i den massiva attacken, som slog ut stora delar av elförsörjningen under natten.

Men tidigt på morgonen kommer ett styrkebesked från den ukrainska regionen.

– Energiarbetarna har gjort det nästintill omöjliga. Strömmen har återkopplats i Kryvyj Rih efter den ryska drönarattacker som lämnade 45 000 utan elektricitet, säger Oleksandr Vilkul, rapporterar Kyiv Independent.

– Pannanläggningarna har startats upp och når redan driftstemperaturer. Kommunala transporter går normalt, inklusive höghastighetsspårvagnen. Vattenförsörjningen fungerar.

LÄS MER: Ryssland har attackerat sig själva

Kallt i Ukraina

De ryska attackerna mot infrastrukturen i Ukraina slår hårt mot landets befolkning nu när vinterkylan har slagit till.

– Nattens temperaturer i Kiev var -14 grader. Väderprognoserna visar att frostförhållanden sannolikt kommer att fortsätta i minst två veckor till, uppger tidningen.

Förra veckan slog de ryska styrkorna ut elförsörjningen i flera regioner.

– Invånarna i huvudstaden Kiev har kämpat med liknande utmaningar de senaste dagarna, när tusentals invånare stod utan värme efter en massiv nattattack den 9 januari som riktade sig mot kritisk infrastruktur och dödade minst fyra personer.

Många sammandrabbningar

Det senaste dygnet har de ryska och ukrainska styrkorna drabbat samman på flera platser längs fronten, allra flest kring staden Pokrovsk.

– Igår utsatte fienden ukrainska enheter och befolkade områden för fyra missilattacker och 42 flyganfall. De använde 25 missiler och släppte 78 bomber, uppger den ukrainska generalstaben i ett uttalande, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Ryssland har attackerat polsk anläggning

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen