Hundägare varnas för populära tuggben – säljs på Ica och Willys

2024 10 17

Veterinärer varnar för vanliga tuggben som säljs i nästan alla matbutiker.

Produkterna är populära och alldeles för få hundägare känner till riskerna med de aktuella benen.

Det menar bland annat Åsa Tomaszewski, veterinär i nordvästra Skåne, som nu går ut med en formell varning för hundgodiset, rapporterar Sveriges Radio.

Specifikt handlar det om ben med torkat kött från Kina, en typ av ben som finns av flera olika märken och som säljs i vanliga matbutiker och djuraffärer.

Rådet är dock glasklart: sluta ge ben av den här typen till hundarna omedelbart. Godiset kan nämligen orsaka njurskador.

– Vi har vetat om att det här problemet har funnits sedan 2007. Men vi tycker att det är ett problem att den vanliga djurägaren inte känner till det ordentligt, säger Åsa Tomaszewski till radion.

1 000 hundar dog

Studier har visat på klara samband mellan tuggben från Kina och njurskador på hundar. 

Åsa Tomaszewski pekar bland annat på en stor studie i USA från 2015 där över 6 000 hundar ingick. Drygt 1 000 av dem dog.

– Det finns en risk att det kan ge sjukdom hos hund. Man kan bli väldigt sjuk. I många fall tillfrisknar de bra, men det finns också de som får bestående men och det finns de som inte klarar sig.

"Går knappt att läsa"

Tuggben tillverkade i Kina säljs i mer eller mindre samtliga matvarubutiker. Bland annat hos Ica, Willys och Coop med flera.

Och informationen om riskerna är inte tillräckligt tydlig, menar hundägaren Marie Weis. Texten på förpackningen är så liten att det knappt går att läsa.

– Jag gissar att de inte vill att vi ska kunna läsa för då är det lättare att sälja ut i butik. Just det här med njurskador skrämmer mig jättemycket, säger hon till SR.

Här är symtomen

Åsa Tomaszewski är inte ensam om att varna för de populära tuggbenen.

Även veterinärer på försäkringsbolagen flaggar för njursjukdomen Fanconis syndrom. Effekten är att njurarna inte kan återuppta viktiga ämnen utan läcker dessa till urinen.

Symtom på Fanconis syndrom är framför allt ökad törst och ökad urinering. Även viktnedgång och uttorkning förekommer hos hundar med sjukdomen. Njursvikt kan utvecklas veckor till flera år senare, framhåller exempelvis försäkringsbolaget Agria och tillägger:

– Hundar kan även drabbas av Fanconis syndrom av att äta hundgodis eller tuggben med torkad kyckling på. Undvik speciellt importerade produkter från Kina.

Foto: R. Stone

Text: Redaktionen


29sep2025

JUST NU: Coop lanserar nytt sortiment

2025 09 29

Coop satsar på ett nytt sortiment i charkdisken.

Sedan tidigare har Coop tre egna varumärken: Coop, Änglamark och Xtra.

Nu lanserar butikskedjan ett nytt sortiment i samarbete med Scan.

– Produkterna kommer säljas under varumärket Coop och märkas med Svenskt Sigill klimat, säger Coops chef för kött och chark Majsan Pense, i ett uttalande.

Hållbart griskött

I samarbete med Scan lanserar nu butikskedjan griskött under varumärket Vår Utvalda.

Samarbetet är tänkt att bidra till en mer hållbar svensk grisuppfödning.

- Vi är väldigt glada över att kunna inleda det här samarbetet med en lantbrukare som vill framåt i sitt hållbarhetsarbete, precis som vi och Scan, säger Majsan Pense.

Kött från Skåne

I våras tog Coop bort Änglamarks griskött från sitt sortiment.

Nu lanserar alltså butikskedjan den nya satsningen med svenskt kött från en gård i Skåne, Solgården.

De nya produkterna i charken blir kotlett med fettkappa och svål, karré, fläskfilé, fläskschnitzel, färs, rökt skinka, bacon och flera varianter av korv. 

- Grisköttet från Solgårdens grisar är något fetare, vilket är bra då det är i fettet smaken sitter. Räkna med riktigt god smak och en hög kvalitet på charkprodukterna, säger Majsan Pense.

Det nya sortimentet kommer finnas i Coops butiker från och med vecka 40.

LÄS MER: Swish lanserar ny funktion – ska hjälpa många

Grisarna på Solgården

Grisarna på Solgården i Skåne har dubbelt så stor yta som lagen kräver.

De har också tillgång till utevistelse dygnet runt.

Gården är självförsörjande på växtnäring.

- Det här samarbetet är ännu ett sätt för oss att fortsätta utveckla mer hållbart svenskt griskött och tillsammans med Coop erbjuda smakrika och högkvalitativa produkter, från en lantbrukare som verkligen satsar på hållbar utveckling, säger Scans kommersiella direktör Maria Dundeberg, i ett uttalande.

Fakta Coop 

- Coop har mer än 800 butiker från Kiruna i norr till Smygehamn i söder.

- Coop rankas som ett av Sveriges mest hållbara varumärken och har störst andel ekologisk försäljning i branschen.

- Totalt omsätter Coop i Sverige 48 miljarder kronor och har över 22 000 medarbetare.

Källa: Coop

LÄS MER: Mobilanvändare uppmanas – ”Kan tjäna flera tusenlappar”

Foto: Coop

Text: Redaktionen


Nya regler för a-kassan – införs den här veckan

2025 09 29

På onsdag börjar nya regler för a-kassan att gälla i Sverige.

Det handlar enligt regeringen om den största reformen av a-kassan på 40 år.

Från och med 1 oktober ska nu arbetslöshetsförsäkringen baseras på inkomst istället för arbetad tid.

– Den nya a-kassan stärker arbetslinjen och blir en förbättrad omställningsförsäkring, sade före detta arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L) när förslaget lades fram våren 2024.

Det här gäller

I korthet innebär de nya reglerna alltså att a-kassan baseras på inkomst istället för hur länge du har arbetat.

För att få ersättning ska du nu ha tjänat minst 120 000 kronor de senaste tolv månaderna, varav minst 11 000 kronor under fyra av de månaderna.

Undantaget är om du har haft en inkomst på minst 11 000 kronor i fyra månader i rad, vilket dock enbart ger ersättning i 66 dagar.

I det gamla systemet skulle du ha jobbat minst sex månader under den senaste tolvmånadersperioden och minst 60 timmar varje månad för att få a-kassa, alternativt 450 timmar under en sammanhängande period på sex månader med minst 45 timmar i varje enskild månad.

Pehrson: En modernisering

De nya reglerna röstades igenom i riksdagen sommaren 2024, men införs alltså först nu i oktober året efter.

Johan Pehrson, som under fjolåret var drivande i frågan, beskriver förändringen som en modernisering av a-kassan.

– Den som knappt arbetat halvtid under ett halvår får i dag full ersättning, medan den som jobbat heltid i fem månader inte får det. När man väl är inne i systemet kan man gå hemma år ut och år in med upp till 22 000 i månaden i ersättning, trots att man kan jobba, framhöll han i en debattartikel i Expressen i februari 2024.

LÄS OCKSÅ: Blankt nej från Sverige – “vi är inte en bankomat”

Även aktivitetsstöd påverkas

Utöver att a-kassan ska baseras på inkomst ändras även reglerna om ersättning för deltagare i Arbetsförmedlingens program, vilket påverkar aktivitetsstödet.

– Du som deltar i Arbetsförmedlingens program kan efter den 1 oktober få aktivitetsstöd som är baserat på dina tidigare inkomster. Försäkringskassan får uppgifter från a-kassan om din ersättningsgrundande inkomst. Den kan vara högst 34 000 kronor i månaden före skatt, förklarar Försäkringskassan.

LÄS OCKSÅ: Kan sänka boräntan – ”Få använder knepet”

Foto: Svante Rinalder resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen