Hundägare attackerad av älg

2024 06 06

En älg har gått till attack mot en man på onsdagskvällen.

Det är utanför Vänersborg som incidenten har skett.

En man var ute på promenad med sin hund när de stötte på en älg.

Då gick älgen till attack och började sparka mot mannen och hunden.

Det rapporterar lokaltidningen Ttela.

Blöder från ansiktet

Det ska inte ha varit i stadsbebyggelse som händelsen har ägt rum.

Enligt uppgifter blöder hundägaren från ansiktet.

Det är oklart om hunden har fått några skador i samband med händelsen, som ägde rum på onsdagskvällen.

Behövs inte sjukhusvård

Det har inte inkommit några fler larm om älgen från området under kvällen.

Det tycks vara en isolerad händelse utanför bebyggelsen och det finns inga uppgifter om att mannen skulle ha några allvarligare skador.

– Älgen ska ha sparkat mot både hund och man. Mannen har blött i ansiktet, men inte behövt  ambulansvård, förklarar Brandt för GP.

Stora djur

Älgar är som bekant mycket stora djur och kan gå till attack om de känner sig trängda, stressade eller har kalvar med sig.

– Älgen väger 200-550 kg, och kan mäta upp till två meter i mankhöjd. Älgen är de svenska skogarnas största djur. Den är lätt att känna igen tack vare sin storlek och sitt särpräglade utseende, framhåller Svenska Jägareförbundet.

– Älgtjurar är i genomsnitt 20 procent större än älgkor och är både högre och tyngre med grövre nackar och större hakskägg.

Föds i slutet av maj

Det är oklart om älgen som hundägaren stötte på hade kalvar med sig.

Generellt så föds ungarna runt den här tiden på året.

– Älgkalvarna föds i slutet av maj och början av juni. De föds tidigare i de södra delarna av landet än i norr. Vid födseln är de rödbruna och väger mellan tio och femton kilo, fortsätter förbundet.

– Kalvarna, som växer snabbt under det första halvåret, brukar väga uppåt 150 kg när november kommer. Men då slutar den snabba tillväxttakten, för vintern är ofta hård mot kalvarna.

Foto: S. te Kiefte

Text: Redaktionen


JUST NU: Hånet mot Åkesson – ”Bisarra konspirationsteorier”

2025 06 29

Jimmie Åkesson (SD) hånas av S efter ett utspel.

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson gick till angrepp mot Socialdemokraterna i ett inlägg på X på lördagen.

Åkesson ifrågasatte den affär där IOGT-NTO köper Socialdemokraternas lotteriverksamhet Kombispel.

– Inför öppen ridå görs en internaffär inom den socialdemokratiska intressesfären på hisnande 57,5 miljoner kr när IOGT-NTO köper den skandalomsusade lotteriverksamheten, skrev Åkesson på X.

– IOGT-NTO har i sin tur fått årliga miljonbidrag av ForumCiv som finansieras via Sida. Dessa nära kopplingar och mångmiljontransaktioner mellan partiverksamhet, ideella föreningar och staten bidrar till att urholka förtroendet för politiken och demokratin, skrev Åkesson.

Men nu får SD-ledaren ett hånfullt svar från S.

”Bisarra konspirationsteorier”

Jimmie Åkesson skrev i inlägget att affären väcker misstankar.

– Endast misstanken att Sveriges största parti tvättar biståndspengar till sin kampanjkassa är helt oacceptabelt, skrev SD-ledaren i inlägget på lördagen.

Anklagelsen är dock felaktig, enligt Expressen. Tidningens granskning visar IOGT-NTO har en nykterhetsrörelse, tillsammans med andra organisationer, som heter Inrif och som får bidrag av ForumCiv. Men Inrif ger inga bidrag till IOGT-NTO, enligt tidningen, och har därför inget med köpet av lotteriverksamheten att göra.

Nu riktar Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin hånfull kritik mot Jimmie Åkesson.

– Jag tror att det vore bra för Sverige om Jimmie Åkesson behärskade sig med sina fria fantasier och bisarra konspirationsteorier, säger Baudin till tidningen.

Ny mätning

På söndagen kom det också ett tråkigt besked för SD-ledaren när det gäller opinionsläget.

En ny undersökning från DN/Ipsos visar att SD:s samarbetsparti M tycks ha större potential att locka nya väljare än vad SD har, rapporterar tidningen.

På frågan vilket parti de på allvar överväger att rösta på, svarar 27 procent M och 22 procent SD. Enligt Ipsos har M fler ideologiska anhängare och ses som ett regeringsbärande parti.

Kampen mellan SD och M om att bli största högerparti kan alltså bli hård för SD inför nästa val.

Det är dock fler som överväger att rösta på SD nu än för ett år sedan, då motsvarande siffra var 19 procent. SD blev dessutom större än M i förra valet, och lär satsa hårt på att bli det även i valet 2026.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Pojke attackerad av haj

2025 06 29

En pojke har blivit attackerad av en haj.

Hajattacker är mycket ovanliga.

Men då och då händer det att hajar attackerar människor och skadar eller i värsta fall dödar dem.

Nu har en tonårspojke blivit attackerad och biten av en haj vid en populär badstrand i Australien.

Attackerades på söndagen

Händelsen inträffade på Cabarita Beach på New South Wales norra kust i Australien på söndagen, rapporterar The Sun.

Tonårspojken blev attackerad och allvarligt biten i armen, enligt tidningen.

Pojken hämtades i helikopter och fördes i ilfart till sjukhus med allvarliga armskador, enligt New South Wales Ambulance.

Hans tillstånd beskrivs som allvarligt men stabilt.

Det är oklart vilken typ av haj som attackerade pojken.

Attacken inträffade bara månader efter att en flicka dödats av en haj i Australien.

Dödsfall tidigare i år

Tidigare i år blev en 17-årig flicka dödad av en haj, vilket MarcusOscarsson.se har rapporterat om.

Den dödliga attacken ägde rum vid Woorim Beach på Bribie Island norr om Brisbane i februari i år.

Den 17-åriga flickan ska enligt uppgifter ha simmat ut drygt 100 meter från stranden när hon plötsligt blev attackerad av en haj.

Ambulans ryckte ut till platsen och gjorde allt för att rädda flickans liv. Men skadorna från attacken var så pass allvarliga att hon avled.

Vittnen chockades av incidenten.

– Många personer simmar här varje morgon och eftermiddag. Det är känt att det finns många hajar i närheten. Men att något kan inträffa så här nära stranden är chockerande, sade en person till BBC.

Så vanligt är oprovocerade attacker

Även i januari i år skedde en hajattack i Australien. Då dödades en surfare av en haj på Australiens södra kust.

Oprovocerade hajattacker är dock relativt ovanliga.

Under hela 2024 skedde 47 oprovocerade hajattacker i världen, varav fyra med dödlig utgång, enligt Florida Museum of Natural History, som årligen sammanställer en så kallad International Shark Attack File. De flesta av attackerna skedde i USA.

Foto: M. Cidrak

Text: Redaktionen