21 sep 26

Hotbilden mot Sverige – kraftig förändring

2022 12 28

Hotbilden mot svenska elnät har förändrats under de senaste åren.

Risken för sabotage och cyberattacker från främmande makt har ökat markant. 

Det uppger Erik Nordman, avdelningschef för säkerhet och beredskap på Svenska kraftnät, i en intervju med SR Ekot.

– Det har absolut ökat, konstaterar avdelningschefen.

Ryssland pekas ut

I dag är det tydligaste hotet spionage.

Främmande makt kartlägger sårbarheter för att kunna sabotera och störa Sveriges elförsörjning.  

Erik Nordman pekar ut Ryssland som den aktör som utgör det största hotet.

Underrättelseoperationer från landet i öst har ökat markant.

– En anledning är att man (Ryssland) vill bygga en förmåga att kunna störa elförsörjningen för politiska eller militära syften,  säger Erik Nordman till SR.

Transmissionsnätet

Svenska kraftnät ansvarar för transmissionsnätet i Sverige – ett landsomfattande nät av kraftledningar som knyter ihop produktionsanläggningar, regionnät och nät i grannländer.

I april uppdaterade myndigheten hotbilden mot svensk elförsörjning.

– Svenska kraftnäts har sett anledning att förtydliga att den öppna antagonistiska hotbilden fortsatt gäller mot bakgrund av händelseutvecklingen i Ukraina, framhöll myndigheten.

Enligt Svenska kraftnät var hotbilden följande i våras:

- Det finns ett visst ökat hot kopplat till cyberangrepp.

- Avseende informationsinsamling så har det inte noterats en ökning.

- Hotbilden kan förändras snabbt med anledning av händelseutvecklingen i Ukraina. Det är viktigt att följa de säkerhetspolitiska bedömningar som görs och följa händelseutvecklingen via den officiella myndighetsinformationen från exempelvis Säkerhetspolisen och Försvarsmakten.

Pågående säkerhetsarbete

Svenska kraftnät ser ständigt över skyddet av elnätet.

Säkerhetsarbetet uppdateras i takt med säkerhetssituationens utveckling.

Ett sätt är att ta reda på så mycket som möjligt om aktörerna som utgör ett hot mot Sverige.

– Den kunskapen kan vi använda för att anpassa våra skyddsåtgärder, säger Erik Nordman till SR.

Foto: Tomas Ärlemo Svenska kraftnät

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Vänsterpartiet dumpas

2026 10 08

Ett styre bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Centerpartiet med stöd från Vänsterpartiet.

Så har den styrande koalitionen sett ut i Region Stockholm de senaste fyra åren.

Nu sker en tvärvändning.

Socialdemokraterna dumpar Vänsterpartiet för att istället försöka nå en oväntad majoritet bestående av S, MP, C, KD och L.

–  Sedan valdagen har det förts konstruktiva samtal mellan flera olika partier. Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Kristdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna har nu inlett förhandlingar för ett robust majoritetsstyre som kan ta ansvar för Region Stockholm under den kommande mandatperioden, framhåller S i Region Stockholm i ett uttalande.

M: "Historiskt svek av KD och L"

Som motivering anger S att Stockholm "behöver ett styre som tar ansvar för ekonomin, sjukvården och kollektivtrafiken”.

Vänsterpartiet har hittills inte kommenterat beskedet från Socialdemokraterna och de övriga partierna.

Det har däremot Moderaterna gjort.

Och de är inte glada. Gruppledaren Axel Conradi (M) kallar det för ett “historiskt svek mot väljarna” om L och KD om de “fullbordar sin vänstersväng”.

– KD och L lovade väljarna att stoppa Socialdemokraterna. Nu erbjuder de sig att bli deras stödhjul, säger han till lokaltidningen Mitt i.

Läs mer: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Fick rekordmånga röster

Centerpartiets gruppledare Michaela Haga har uttalat sig om den nya konstellationen.

– Det är glädjande att vi nu har fem partier i mitten som är redo att sätta sig ner och inleda fördjupade samtal om hur vi gemensamt kan ta ansvar för och utveckla Region Stockholm, framhåller hon till samma lokaltidning.

I Stockholms regionval fick Vänsterpartiet 11,9 procent avv rösterna, vilket var partiets högsta siffra någonsin i såväl Region Stockholm som ett tidigare landsting. V får därmed 18 av 149 stolar i kommunfullmäktige.

– Det är ett tydligt besked från väljarna: de vill ha mer vänsterpolitik, inte mindre. Vi kommer alltid att prioritera en behovsstyrd vård före dyra marknadslösningar och vill fortsätta jobba för en billig och stark kollektivtrafik, sade Anna Sehlin (V), förstanamn på Vänsterpartiets lista i regionvalet, i ett uttalande efter valet.

Läs mer: Coop-butik läggs ner – efter 107 år

Text: Redaktionen