20 maj 26

Hotas av Ryssland – får inte delta på toppmötet: ”Vi har sålts ut”

2025 03 03

Baltstaterna Estland, Lettland och Litauen är djupt besvikna över att inte ha bjudits in till toppmötet i Storbritannien.

På söndagen är det toppmöte i Storbritannien, där premiärminister Keir Starmer tar emot ett dussintal europeiska ledare.

Syftet med mötet är att diskutera Rysslands krig mot Ukraina och den europeiska säkerheten.

Men Estland, Lettland och Litauen – Rysslands tre grannländer som har pekats ut som särskilt sårbara – är inte inbjudna till mötet.

Är besvikna – ”Har sålts ut”

De tre baltstaterna är ”väldigt besvikna” över att inte ha blivit inbjudna till mötet, säger en europeisk diplomatkälla till Sky News.

Källan, som har koppling till baltländerna, uppger att Ryssland ”noterar med intresse” att de tre länderna har exkluderats från toppmötet, enligt kanalen.

– Ryssland och vår allmänhet kommer tydligt att bedöma att vi har sålts ut av USA, men också av Storbritannien och Frankrike, säger källan.

I Estland, Lettland och Litauen diskuterar man nu risken för att Vladimir Putin ska ge sig på även dessa länder, som tidigare har ingått i Sovjetunionen och länge har pekats ut som potentiella måltavlor för den ryska regimens aggressioner.

Keir Starmer har förvisso haft telefonkontakt med de baltiska ledarna, men besvikelsen är ändå stor över att de tre länderna inte får delta vid det viktiga toppmötet.

– Vi är verkligen väldigt missnöjda över vägran att bjuda in de baltiska länderna, säger källan.

Beskrivs som ”skamligt”

Estland, Lettland och Litauen är bland de Natoländer som lägger störst andel av sin BNP på försvaret, uppger kanalen.

De är också bland de länder som ger störst stöd till Ukraina i förhållande till sin storlek, och stödjer det angripna landet med både vapen och finansiering.

Men ändå får länderna alltså inte delta i toppmötet.

– Alla beslut påverkar direkt vår säkerhet, säger källan, som beskriver den uteblivna inbjudan som ”skamlig”.

Foto: A. Kalashmatina

Text: Redaktionen


23 jun 2026

Nytt ID-kort på väg – andra blir ogiltiga

2026 06 24

Ett enda ID-kort kan införas i Sverige.

Sverige kan snart få ett helt nytt och gemensamt ID-kort.

Kortet är tänkt att ersätta alla dagens legitimationer.

Förslag om nytt kort

I dag finns flera olika ID-handlingar i Sverige, till exempel nationellt ID-kort, Skatteverkets ID-kort och bankernas SIS-märkta kort.

Det gör att systemet kan upplevas som rörigt och olika kort gäller i olika situationer.

Nu vill Justitiedepartementet ändra på det och införa ett enda statligt ID-kort som alla ska använda.

– Det nya kortet ska ersätta de identitetskort som staten i dag utfärdar. Det ska också innehålla den statliga e-legitimationen, uppger Justitiedepartementet.

LÄS MER: Stor kedja höjer priset – dyrare för elbilsägare från 1 juli

Mer kontroll och mindre fusk

En av anledningarna till förslaget är att minska ID-bedrägerier och identitetsstöld.

Myndigheterna vill göra det svårare att använda falska ID-kort.

– Förslaget syftar till att stärka identitetsförvaltningen, minska risken för identitetsmissbruk samt motverka bedrägerier och annan brottslighet som bygger på falska eller felaktiga identitetshandlingar, meddelar departementet.

Polisen ska också få bättre verktyg för att kontrollera identiteter, bland annat genom ansiktsbilder och register.

Ändring i praktiken

För de flesta skulle det här innebära att det blir enklare att hålla koll på sin legitimation.

Istället för flera olika kort kommer man bara ha ett enda som gäller överallt, men som håller en högre säkerhetsnivå.

Det nya kortet ska också fungera som e-legitimation, alltså det som används för BankID-liknande tjänster.

Det kan göra det smidigare att logga in på myndigheter och göra ärenden digitalt.

Det nya kortet är planerat att införas den 1 september 2029.

LÄS MER: Lägre ersättning för 300 000 svenskar

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen


Rysk bro sprängs i luften

2026 06 23

Ukrainas specialoperationsstyrkor (SSO) har förstört en viktig järnvägsbro på den ryskockuperade Krymhalvön.

Järnvägsbron går över den Norra Krymkanalen – en 40 mil lång vattenkanal som leder vatten från floden Dnepr till Krym.

Nu har den strategiskt viktiga järnvägsbron sprängts i bitar.

– Vi har en brådskande officiell uppdatering: järnvägsbron över Norra Krymkanalen på Krym finns inte längre, framhåller SSO i ett uttalande på Telegram. 

De ukrainska specialstyrkorna hintar om att fler broar kommer att förstöras.

– Den första är borta, lyder uttalandet.  

– Vi fortsätter att förstöra fiendens militära logistik och minska dess offensiva och defensiva potential.

Stort bakslag

Broarna över den Norra Krymkanalen är viktiga för Rysslands krigföring. De fyller en militär och logistisk funktion eftersom de används för att transportera trupper, ammunition och bränsle mellan Krym och andra ryskockuperade områden i Ukraina.

SSO beskriver elimineringen av järnvägsbron som ett betydande bakslag för den ryska militären.

– Det var en strategisk militär och logistisk livsnerv för ockupanterna. Bron ingick i en transportkorridor för förflyttning av gods, resurser och militär utrustning i två viktiga riktningar: från Ryska federationens territorium via Krym samt inom halvön för att upprätthålla den militära infrastrukturen på Krym.

LÄS MER: Putins missilfabrik under attack

Uppgifter: Kan attackera jättebron

De senaste veckorna har Ukraina intensifierat sina attacker mot Krymhalvön och närliggande områden.

Enligt en av Rysslands mest välkända militärbloggare är upptrappningen en del av förberedelserna inför en avgörande och storskalig attack mot den strategiskt viktiga Kjertbron, som förbinder Krym med det ryska fastlandet.

LÄS MER HÄR: UPPGIFTER: Rysk katastrof nära – Ukraina sätter in dödsstöten

Foto: Ukrainas specialoperationsstyrkor SSO

Text: Redaktionen