Hotar att sänka Ulf Kristersson

2023 07 08

Regeringen pressas nu hårt från två olika läger.

Den senaste koranbränningen i Stockholm har kastat bensin på elden i en känslig debatt i Sverige.

Aktionen har fördömts internationellt och i flera muslimska länder har stora protester brutit ut som ett en följd.

Till och med Rysslands diktator Vladimir Putin har hånat Sverige för att tillåta koranbränningar.

Nu höjs röster från flera före detta toppmoderater om att ändra lagen, rapporterar Dagens Nyheter.

Carl Bildt vill ändra lagen

Bland annat anser före detta stats- och utrikesminister Carl Bildt att det är helt nödvändigt att förändra ordningslagen.

– Det framstår ju som en anomali att polisen idag bara kan ta hänsyn till strikt lokala säkerhetsproblem, framhåller han till DN.

Tidigare europaparlamentarikern Gunnar Hökmark är av samma åsikt.

– Det är uppenbart att svensk lagstiftning inte varit utsatt för sådana här utmaningar tidigare, säger han till samma tidning.

Hotar sänka Kristersson

Justitieminister Gunnar Strömmer håller just nu på att se över lagen, uppger Carl Bildt.

Det framkallar reaktioner i Sverigedemokraterna, regeringens samarbetsparti och grundbult i Tidöavtalet.

SD-ledamoten Jessica Stegrud hotar nu att framkalla regeringskris om man gör verklighet av eventuella lagförändringar.

– Fick frågan för ett tag sedan om det finns någon enskild fråga jag skulle kunna tänka mig att sänka regeringen för? framhäver ledamoten på Twitter.

– Inskränkningar i yttrandefriheten. Där har vi nog svaret.

"Lagligt inte alltid lämpligt"

Inget parti är i nuläget för att införa en lag om att undantagslöst förbjuda bränningar av heliga skrifter.

– De grundlagsskyddade fri- och rättigheterna i Sverige, som yttrandefriheten och demonstrationsfriheten, är på goda grunder långtgående, uttrycker Moderaterna enligt SVT.

– Med det sagt vill vi framhålla att det som är lagligt inte alltid är lämpligt.

UD fördömer

I ett uttalande från utrikesdepartementet betonades nyligen att Sverige har grundlagsskyddad rätt till mötesfrihet, yttrandefrihet och demonstrationsfrihet.

Samtidigt tog man avstånd från bränningarna av koranen i Stockholm.

Sveriges regering förstår till fullo att de islamofobiska handlingar som enskilda personer gjort sig skyldiga till vid manifestationer i Sverige kan vara kränkande för muslimer, skriver man i sitt uttalande.

– Vi fördömer starkt dessa handlingar, som inte på något sätt återspeglar den svenska regeringens åsikter.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 aug 2026

NY MÄTNING: Betydande framgång för regeringen

2026 08 25

Plånboksfrågor dominerar valrörelsen.

Sänkt inkomstskatt, barnbidragstillägg och ändrade villkor för a-kassan är några frågor som står i centrum.

Både Socialdemokraterna och Moderaterna lovar att väljarna kommer att få tjockare plånböcker med deras politik.

– Sveriges hårt arbetande mammor och pappor ska få behålla ytterligare 5 000 kronor varje månad, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett uttalande. 

Leder kampen 

Nu kommer ett besked som tyder på att den Moderatledda regeringen har ett övertag i frågan om väljarnas privatekonomi.   

En mätning som Sifo gjort på uppdrag av privatekonomitjänsten Uscore visar att 21 procent av väljarna tror att deras privatekonomi kommer att förbättras om Tidöpartierna vinner valet. Motsvarande andel vid en rödgrön valseger är 15 procent.

Samma mätning visar att 35 procent tror att ekonomin kommer att försämras om oppositionen vinner valet. Motsvarande andel vid en seger för Tidöpartierna är 17 procent.

”Ganska logisk kalkyl”

Mikael Persson är professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Han förvånas inte över resultatet.

Persson konstaterar att Tidöpartierna går till val på flera reformer som ger många väljare mer i plånboken –  bland annat skattesänkningar och en höjning av den skattefria gränsen för sparande i ISK.

– Väljarna har gjort en ganska logisk kalkyl, säger Persson till SvD.

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Hävdar: SD stort hinder 

Trots övertaget i frågan om väljarnas privatekonomi ligger Tidöpartierna efter oppositionen i opinionen.

Mikael Persson bedömer att många väljare inte röstar med plånboken i år. Att hålla Sverigedemokraterna utanför en regering tycks väga tyngre för en stor grupp, menar statsvetaren.

Att lyfta ekonomiska frågor under valrörelsen kan dock vara en nyckel till framgång för regeringssidan.  

– Det blir viktigt för regeringen att sälja in en trovärdig berättelse om att man har situationen under kontroll och att det snart kommer att bli bättre. Om fokus ökar på privatekonomin tror jag att regeringen kommer att vinna på det, säger Mikael Persson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 26

Coop går ut med varning till kunder

2026 08 24

Coop uppmanar sina kunder till handling.

Ett falskt mejl som ser ut att komma från Coop cirkulerar just nu i landet.

Nu varnar Coop sina kunder för bluffmejlet.

Lockar med presentkort

Just nu sprids ett mejl som är utformat för att se ut som att det kommer från matjätten Coop.

När mottagaren öppnar mejlet möts den av Coops logotyp, bilder på matvaror och ett erbjudande om att få chansen att vinna ett presentkort.

– Du har en chans att VINNA ett presentkort på 5 000 kr för COOP! Svara på några korta frågor och se direkt om du är kvalificerad att vinna en värdecheck, står det i mejlet.

För att delta uppmanas mottagaren att bekräfta sin adress och e-postadress.

Därefter finns en stor grön knapp med texten ”Klicka här”.

Men det finns flera tydliga tecken på att mejlet inte kommer från Coop.

LÄS MER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Här avslöjas bluffen

Ett av de tydligaste varningstecknen är avsändaradressen.

Trots att namnet ”Coop” visas högst upp skickas mejlet från adressen [email protected].

Den använder alltså inte Coops officiella domän, coop.se.

Dessutom förekommer märkliga formuleringar och skrivfel.

Det är detaljer som kan vara lätta att missa – särskilt när mejlet samtidigt är utformat med Coops logotyp och bilder som får meddelandet att se äkta ut.

Coop varnar kunderna

Coop går därför själva ut med en varning om att bluffmeddelanden via mejl, sms och telefon sprids i företagets namn.

– Klicka inte på länkar och använd inte kontaktuppgifter som anges i misstänkta meddelanden. Är du osäker på om ett meddelande kommer från Coop, kontakta alltid Coops Kundservice via våra ordinarie kontaktvägar, uppger matjätten i ett uttalande.

Har du redan lämnat ut kort- eller bankuppgifter bör du kontakta banken omedelbart.

Matjätten har tidigare även bland annat varnat för falska mejl där mottagaren uppmanas att klicka på en länk för att låsa upp en bonus.

Polisen rekommenderar dessutom den som misstänker nätfiske att spara mejlet och annan skriftlig bevisning och göra en polisanmälan.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen