Hotar att sänka Ulf Kristersson

2023 07 08

Regeringen pressas nu hårt från två olika läger.

Den senaste koranbränningen i Stockholm har kastat bensin på elden i en känslig debatt i Sverige.

Aktionen har fördömts internationellt och i flera muslimska länder har stora protester brutit ut som ett en följd.

Till och med Rysslands diktator Vladimir Putin har hånat Sverige för att tillåta koranbränningar.

Nu höjs röster från flera före detta toppmoderater om att ändra lagen, rapporterar Dagens Nyheter.

Carl Bildt vill ändra lagen

Bland annat anser före detta stats- och utrikesminister Carl Bildt att det är helt nödvändigt att förändra ordningslagen.

– Det framstår ju som en anomali att polisen idag bara kan ta hänsyn till strikt lokala säkerhetsproblem, framhåller han till DN.

Tidigare europaparlamentarikern Gunnar Hökmark är av samma åsikt.

– Det är uppenbart att svensk lagstiftning inte varit utsatt för sådana här utmaningar tidigare, säger han till samma tidning.

Hotar sänka Kristersson

Justitieminister Gunnar Strömmer håller just nu på att se över lagen, uppger Carl Bildt.

Det framkallar reaktioner i Sverigedemokraterna, regeringens samarbetsparti och grundbult i Tidöavtalet.

SD-ledamoten Jessica Stegrud hotar nu att framkalla regeringskris om man gör verklighet av eventuella lagförändringar.

– Fick frågan för ett tag sedan om det finns någon enskild fråga jag skulle kunna tänka mig att sänka regeringen för? framhäver ledamoten på Twitter.

– Inskränkningar i yttrandefriheten. Där har vi nog svaret.

"Lagligt inte alltid lämpligt"

Inget parti är i nuläget för att införa en lag om att undantagslöst förbjuda bränningar av heliga skrifter.

– De grundlagsskyddade fri- och rättigheterna i Sverige, som yttrandefriheten och demonstrationsfriheten, är på goda grunder långtgående, uttrycker Moderaterna enligt SVT.

– Med det sagt vill vi framhålla att det som är lagligt inte alltid är lämpligt.

UD fördömer

I ett uttalande från utrikesdepartementet betonades nyligen att Sverige har grundlagsskyddad rätt till mötesfrihet, yttrandefrihet och demonstrationsfrihet.

Samtidigt tog man avstånd från bränningarna av koranen i Stockholm.

Sveriges regering förstår till fullo att de islamofobiska handlingar som enskilda personer gjort sig skyldiga till vid manifestationer i Sverige kan vara kränkande för muslimer, skriver man i sitt uttalande.

– Vi fördömer starkt dessa handlingar, som inte på något sätt återspeglar den svenska regeringens åsikter.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

UPPGIFTER: Alla krigsfartyg lämnar – kaos i ryska flottan

2026 08 24

Rysslands diktator Vladimir Putin har tvingats omdirigera ryska krigsfartyg.

Vid flera tillfällen har Natostyrkor bordat och beslagtagit fartyg som ingår i den så kallade ryska skuggflottan.

Det har fått Putin att agera.

För första gången på över ett decennium har Ryssland tömt Medelhavet på sina krigsfartyg för att istället skicka dem till att bevaka tankfartygen i skuggflottan, uppger The Telegraph.

Inte på hela sommaren har ett ryskt krigsfartyg setts till i regionen.

– Det har inte funnits någonting där sedan juni. Det är första gången på mer än tio år. Det här är ganska betydelsefullt. De är inte en global flotta om de inte är utplacerade över hela världen, säger en Natotjänsteman till den brittiska tidningen.

"Kaos" i flottan

Enligt västerländska tjänstemän råder “kaos” i den ryska överbelastade flottan. Det har tvingat Putin att dra sig tillbaka från regionen, efter att ha upprättat en permanent insatsstyrka i Medelhavet 2013.

– Ryssland känner sig uppenbarligen hotat, säger den tjänsteman från Nato som The Telegraph talat med.

– De kände sig hotade av ett litet segelfartyg i Engelska kanalen, som de avlossade ett varningsskott mot. Det säger det mesta om den ryska flottans sätt att tänka just nu.

Under press

Uppgifterna beskrivs i brittisk media som ett tecken på hur Kreml är under ökad press. Putin har nyligen påstått att Natoländer som stoppar ryskkopplade fartyg genom är ett brott mot internationell sjörätt.

– Det är ingenting annat än sjöröveri och rån. Om detta görs kommer vi att tvingas svara med samma sak, har diktatorn sagt enligt Daily Express.

Den ryska skuggflottan seglar bland annat i Östersjön och transporterar stora mängder olja som används för att finansiera Rysslands krig mot Ukraina. Tiotusentals ton råolja fraktas av undermåliga och rostiga fartyg med brister i navigationssystemen. 

Upplagt för haveri, enligt flera experter.

– I värsta fall pratar vi om hundratals mil av stränder som är nedsmetade av olja, har Jonas Henriksson, oljeskadeexperet, tidigare sagt till SVT.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 augusti 2026

Mette Frederiksen varnar – kommer slå till i vinter

2026 08 23

En skarp varning utfärdas inför vintern.

Varningen kommer från den danska ledaren Mette Frederiksen, som tillsammans med Norges statsminister Jonas Gahr Støre och den finske presidenten Alexander Stubb besöker Ukraina i helgen.

På programmet står bland annat ett möte med den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj.

Samtidigt uppmanar Frederiksen Europas länder att göra allt som är möjligt för att öka stödet av luftförsvar till Ukraina, rapporterar TV2. Situationen är akut, menar statsministern.

– Man kan säga att om vi inte gör det, kommer Ukraina att se in i en vinter där ryssarna kommer att slå till – också med ballistiska missiler – och döda många människor, säger hon till kanalen.

Få klarar det

Den danska statsministern hyllar också det ukrainska försvaret. Danmark kommer också fortsatt att stödja på de sätt som landet kan, lovar Frederiksen.

– Få hade klarat av det ukrainarna har gjort, säger hon, enligt kanalen.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Norge håller med

Från Norges statsminister hörs samma slutsats. Ukraina behöver få mer hjälp för att kunna fortsätta försvara sig mot de tunga ryska anfallen från luften.

– Det är den stora sårbarheten, och det är det som Zelenskyj och hans stab betonar hela tiden, säger Jonas Gahr Støre, rapporterar NRK.

Också den finske presidenten Alexander Stubb betonar behovet, och lovar fortsatt stöd till Ukraina.

Zelenskyj har flaggat för minskning

För några veckor sedan gick Volodymyr Zelenskyj ut och uppgav att leveranserna av luftförsvar från allierade länder har minskat kraftigt under 2026.

I jämförelse med förra året har de varit tre gången mindre i omfattning.

– Det är viktigt att nödvändiga politiska beslut fortfarande fattas om leveranser och acceleration av produktionsprocesser, inklusive placering i Ukraina, skrev den ukrainske presidenten i ett inlägg på X.

Ryssland har den senaste tiden vid flera tillfällen slagit hårt mot ukrainskt territorium, inte minst mot huvudstaden. Flera gånger har Ukraina haft svårt att avvärja attackerna från luften.

Läs mer: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen